ARAMA YAP
30 dk
25 dk
Orta
12 kişilik
12177

Sinop’ta 55 yıl önce iki tartolet arasına hafif krema ve üzeri çikolatayla kaplanıp, fıstık serpilerek üretilen prenses tatlısı, şimdilerin popüler tatlısı haline geldi.


Prenses tatlısı Sinop şehrinde 1925 yılında kurulan Şen ailesine ait asırlık pastanede 55 yıl önce üretiliyor. İki tartolet arasına hafif ve özenli krema konulup üzeri çikolatayla kaplanıp, fıstık serpilerek yenilen prenses tatlısı, Sinop’a gelen ziyaretçilerin mantı ve tescilli Sinop nokulundan sonra en çok tükettiği lezzet.


Görüntüsüyle de lezzetiyle de herkesin çok sevdiği prenses tatlısı irmikli de hazırlanabiliyor. Yapılış aşamaları zahmetli görünse de kolay ve pratik bir lezzet aslında. Prenses tatlısı muhallebili olarak hazırlanabiliyor ancak biz prenses tatlısı yapımı için muzlu vanilinli bir karışım ile Carte d’Or Çikolata Sos kullandık.


Tarife geçmeden keşfetmek isterseniz cezerye tarifi de hemen burada.


Prenses Tatlısı Tarifi Kaç Kaloridir?


1 dilim prenses tatlısı, ortalama 260 kaloridir. Şeker değeri yüksek olduğu için dikkatli ve sınırlı şekilde tüketilmelidir.

Pişirmeye Başla

Prenses Tatlısı Tarifi


Emre Ulu;

Malzemeler

- 12 kişi +
yumurta, oda sıcaklığında
4 adet
un
300 gram (g)
şeker
150 gram (g)
tereyağı
125 gram (g)
kabartma tozu
7 gram (g)
tuz
2 gram (g)

Sosu için

süt, yarım yağlı
500 mililitre (ml)
muz, olgun, ezilmiş
2 adet
vanilin
7 gram (g)

Servis için

Carte d’Or Çikolata Sos
2 yemek kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Lezzetiyle dillere destan olmuş prenses tatlısı için hazırlayacağınız kek yaparken kullandığınız malzemeler oda ısısında olmalıdır. Ununu ekledikten sonra kekinizi mikserle değil spatula gibi bir kaşıkla alttan üste doğru söndürmeden karıştırın.

Servis Önerisi

Prenses Tatlısı Tarifi Servis Önerisi:

Prenses tatlısı kupta ya da dilimlenerek üzerine Carte d’Or Çikolata Sos ile servis edilebilir.