ARAMA YAP
20 dk
45 dk
Orta
1 kişilik
218 kcal
10110

Sadece üç malzeme; süt, incir ve ceviz ile kolayca hazırlayacağınız incir uyutması tarifi, kıvamıyla da tadıyla da tatlıseverlerin çok hoşuna gidecek!


Canınız tatlı bir şeyler yemek istiyor ama tatlı kotanızı doldurduğunuz için tatlı yiyemiyorsanız, incir uyutması tarifi ile küçük, lezzet dolu ve sağlıklı bir kaçamak yapabilirsiniz.


Böylece kendinizi kötü hissetmeyeceksiniz, aksine mutluluk hormonlarınız tavan yapacak! 


Diyet esnasında tatlı yedikten sonra üzülüp pişmanlık duymayan yoktur neredeyse. Hal böyle olunca herkesin gönlü olsun, herkes gönül rahatlığı ile tatlı yiyebilsin dedik; hafif, lezzetli ve pratik incir uyutması tarifini en kolay haliyle hazırlayıp sizinle paylaşmak istedik.


İncir uyutması yapımına geçmeden önce incir uyutması nedir ve incir uyutması nerenindir öğrenelim. İncir uyutması tarifi, kuru incirin süt ile buluştuktan sonra sütün mayalanması sonucu oluşan hafif mi hafif bir tatlı. Aslında ara öğünlerde sağlıklı bir atıştırmalık da diyebilmek mümkün. Bu pratik tatlımız özellikle Yozgat yöresinde çokça yapılan ve Yozgat yöresine ait diyebileceğimiz bir lezzet.


Gelin hızlıca incir uyutması faydalarına da göz atıp, tarifimizin reçetesine geçelim.


-Gün boyu tokluk hissi sağlar.


-Göğsü yumuşatır ve öksürük, bronşit gibi hastalıklara iyi gelir.


-Hücre yenilenmesini sağlar.


-İçerisinde yüksek miktarda protein, vitamin ve mineral bulunur.


İncir uyutması hakkında bilmediğimiz bir tek nasıl hazırlandığı. Gelin mutfağa geçip, ona da hızlıca göz atalım.


İncir uyutması için öncelikle incirleri bir güzel yıkıyoruz. Yıkadığımız incirleri sıcak suyun içerisinde bekletiyoruz. Ardından küçük küçük doğruyoruz.


Sütü 45 dereceye ısıtıp, incirleri ekliyoruz. Ardından blender ile parçalayıp karışımı kaplara bölüyor, üzerlerine streç film kaplayıp örtü ile örtüyoruz. Oda sıcaklığında 3 saat mayalandırdıktan sonra soğuması için buzdolabında bekletiyoruz.


Servisten hemen önce ceviz ekleyip servis ediyoruz. İncir uyutması yapımı bu kadar kolay!


İncir Uyutması Tarifi Servis Önerileri  


Sıra geldi incir uyutması tarifi için servis önerilerinde bulunmaya. 


Tarifimizi hazırlayıp servis aşamasına geldiğinizde üzerine ceviz içi, fındık içi gibi kuru yemişler ekleyebilirsiniz. Tarçın seviyorsanız tarçın ekleyebilir ve içecek olarak da bir fincan filtre kahve tercih edebilirsiniz.


İncir Uyutması Tarifi Püf Noktaları


İncir uyutması püf noktasını öğrenmeye geldi sıra.


Kolay incir uyutması tarifini hazırlarken sütün kaynayıp ılımasına özen göstermelisiniz aksi takdirde kesilebilir. İncirleri süte eklerken tahta kaşık ile karıştırmaya da özen göstermeniz gerekmektedir.


İncir Uyutması Tarifi Kaç Kaloridir?


İncir uyutması kalori miktarı hemen hemen hepimizin en çok merak ettiği detaylardan bir tanesi. Yukarıda hafifliğinden ve pratikliğinden bahsettiğimiz bu tatlımızın bu bölümde kaç kalori olduğuna değinmek istiyoruz.


Şeker ilavesiz olan, aynı zamanda hafif tatlılar grubunda yer alan incir uyutması 1 porsiyonunda yaklaşık olarak 218 kalori bulundurmaktadır.


Diyet menülerinde gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.


İncir Uyutması Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Tarif


İncir uyutması tarifini sevenlere 3 tane daha birbirinden lezzetli tarifi paylaşmak istiyoruz. İlk olarak incir tatlısı tarifi, ardından bisküvili incirli tatlı tarifini ve son olarak da incirli ve bademli kek tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz.

Pişirmeye Başla