ARAMA YAP
10 dk
30 dk
Kolay
4 kişilik
3489

Yeryüzünde 80 milyon yıldır var olan incirin tarihi, insanlık tarihinden çok eskilere dayanıyor. Vitamin, mineral ve lifle dolu bir meyve olarak sağlığa faydaları sayısız olan incirin yeryüzünde 750’den fazla türü olduğu söyleniyor. İyileştirici özelliği sayesinde bugüne kadar meyvesinin yanı sıra kabuğu, yaprakları, kökleri ve reçinesi ilaç olarak kullanılmış olan incir aynı zamanda Osmanlı Saray mutfağında tuzlu ve tatlı yemekler içerisine bambaşka bir lezzet katıyor. Reçel, marmelat ve komposto incirin yaygın kullanıldığı tarifler olsa da hem tazesi hem de kurutulmuş olarak tatlı krizlerimizin de kurtarıcısı oluyor.


 


Damaklarımızı çatlatan İncir Tatlısı, incir çekirdeklerinin ceviz ve pekmezle buluştuğu nefis mi nefis bir tarif. Karamelize tatları sevenlerin de beğenerek tükettiği İncir Tatlısı, dondurma ile birleşince tam bir yaz tatlısına dönüşüyor. Algida Maraş Usulü Bol Kaymak Dondurma ile servis ettiğimiz İncir Tatlısı, özellikle yaz aylarında ağır tatlılardan hoşlanmayanlar için birebir. İncir Tatlısı püf noktalarına dikkat edildiğinde kolay ve pratik bir tatlı olabiliyor. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise malzemelerin tam miktarında kullanılıyor olması. Elbette her yemekte olduğu gibi bu tarifin de tam tadında olabilmesi için mümkün olduğunca kaliteli malzemeler tercih edilmeli. Peki, gelelim bu lezzet bombası İncir Tatlısı nasıl yapılır? Üzerindeki tahini ve serinleten Algida Maraş Usulü Bol Kaymak Dondurma ile karşınızda İncir Tatlısı tarifi...

Pişirmeye Başla

İncir Tatlısı

;

Malzemeler

- 4 kişi +
taze incir, sert
12 adet
ceviz, İri kıyılmış
2 su bardağı
pekmez
Yarım su bardağı
su
1 su bardağı
çubuk tarçın
1 adet
limon kabuğu
1 adet

Servis için

Algida Maraş Usulü Bol Kaymak Dondurma
4 top
tahin
4 yemek kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

İncir tatlısı hazırlarken üzüm pekmezi yerine keçiboynuzu pekmezi tercih ederseniz daha karamelize bir aroma yakalayabilirsiniz.

Servis Önerisi

İncir Tatlısı Servis Önerisi:

İncir Tatlısı yanına Algida Maraş Usulü Bol Kaymak Dondurma ve üzerine tahin gezdirerek servis edin.