Calve Çekiliş
Kaç Kişilik: 4

İncir Tatlısı

;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
10
Dakika
Pişirme
30
Dakika
Dinlenme
60
Dakika
Zorluk
Kolay

Yeryüzünde 80 milyon yıldır var olan incirin tarihi, insanlık tarihinden çok eskilere dayanıyor. Vitamin, mineral ve lifle dolu bir meyve olarak sağlığa faydaları sayısız olan incirin yeryüzünde 750’den fazla türü olduğu söyleniyor. İyileştirici özelliği sayesinde bugüne kadar meyvesinin yanı sıra kabuğu, yaprakları, kökleri ve reçinesi ilaç olarak kullanılmış olan incir aynı zamanda Osmanlı Saray mutfağında tuzlu ve tatlı yemekler içerisine bambaşka bir lezzet katıyor. Reçel, marmelat ve komposto incirin yaygın kullanıldığı tarifler olsa da hem tazesi hem de kurutulmuş olarak tatlı krizlerimizin de kurtarıcısı oluyor.


Damaklarımızı çatlatan İncir Tatlısı, incir çekirdeklerinin ceviz ve pekmezle buluştuğu nefis mi nefis bir tarif. Karamelize tatları sevenlerin de beğenerek tükettiği İncir Tatlısı, dondurma ile birleşince tam bir yaz tatlısına dönüşüyor. Carte d’Or Selection Kaymaklı Dondurma ile servis ettiğimiz İncir Tatlısı, özellikle yaz aylarında ağır tatlılardan hoşlanmayanlar için birebir. İncir Tatlısı püf noktalarına dikkat edildiğinde kolay ve pratik bir tatlı olabiliyor. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise malzemelerin tam miktarında kullanılıyor olması. Elbette her yemekte olduğu gibi bu tarifin de tam tadında olabilmesi için mümkün olduğunca kaliteli malzemeler tercih edilmeli. Peki, gelelim bu lezzet bombası İncir Tatlısı nasıl yapılır? Üzerindeki tahini ve serinleten Carte d’Or Selection Kaymaklı Dondurma ile karşınızda İncir Tatlısı tarifi...

İncir Tatlısı Malzemeleri

12 adet
taze incir, sert
2 su bardağı
ceviz, İri kıyılmış
Yarım su bardağı
pekmez
1 su bardağı
su
1 adet
çubuk tarçın
1 adet
limon kabuğu

Servis için

4 adet
Carte d’Or Selection Kaymaklı Dondurma
4 yemek kaşığı
tahin
Püf Noktası

İncir Tatlısı Püf Noktaları

İncir tatlısı hazırlarken üzüm pekmezi yerine keçiboynuzu pekmezi tercih ederseniz daha karamelize bir aroma yakalayabilirsiniz.

Servis Önerisi

İncir Tatlısı Servis Önerisi

İncir Tatlısı yanına Carte d’Or Selection Kaymaklı Dondurma ve üzerine tahin gezdirerek servis edin.

Asıl Yayın Tarihi: 17.09.2020
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol