Calve Çekiliş
Kaç Kişilik: 1

Izgara Kuşkonmaz Tarifi

;
01.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
10
Dakika
Zorluk
Kolay

Kuşkonmaz, Mısır, Antik Yunan ve Roma gibi medeniyetlerde tıbbi amaçlı kullanılır ve çok değerli bir bitki olarak kabul edilirmiş. 15. Yüzyılda Fransa’da manastırlarda yetiştirilmeye başlanmış, İngiltere ve Avrupa’nın kalanında ilerleyen zamanlarda yetiştirilmiş. XV. Louis’nin metresi olan Madam Pompadour’un davetlerinde ‘points d’amour’ yani aşk tepeleri olarak servis edilirlermiş.

Kuşkonmazın %93’ü sudan oluşur. Kalorisi ve sodyum oranı düşüktür. B6 vitamini, kalsiyum, magnezyum ve lifler açısından zengindir.

Kuşkonmaz genelde başlangıç veya garnitür olarak servis edilir. Uzak Doğu mutfağında, ülkeye gören değişen soslarla beraber, wok tavada pişirilir, tavuk, dana veya domuz eti yanında servis edilir. Diğer mutfaklarda ise, kök yani odunsu kısmı kesilir, haşlanarak, sotelenerek veya ızgarada pişirilerek servis edilir. Son senelerde çorba ve yahnilerde de yerini almaya başladı.

Bu arada iki renk kuşkonmaz olduğunu söylemeden geçmeyelim. Genelde marketlerde ve restoranlarda yeşil kuşkonmaz görülür. Bir de beyaz kuşkonmaz vardır, sadece çok kısıtlı bir zaman çıkar ve yeşil kuşkonmaza göre daha değerli, dolayısıyla daha pahalıdır. Beyaz kuşkonmaz, yeşil kuşkonmazın uzayan sapının toprak ile örtülmesi ve bu şekilde fotosentez ile renk almayıp, beyaz kalması ile elde edilir.

Bir de pazarlarda bulabileceğiniz, tilkişen denilen yabani kuşkonmazlar vardır. bunlardan görürseniz kaçırmayın derim. Çok ince oldukları için, çok kısa süre pişirme ile çok lezzetli olurlar. Hem garnitür, hem de salatalara koyarak servis edebilirsiniz.

Izgara Kuşkonmazı ara sıcak olarak servis edebilir veya bir ana yemeğin garnitürü yapabilirsiniz. garnitür olarak servis edecekseniz; sizleri Izgara Uskumru tarifimize yönlendiriyoruz!

Izgara Kuşkonmaz Kaç Kalori?

1 porsiyon Izgara Kuşkonmaz 95 kaloridir.

Izgara Kuşkonmaz Tarifi Malzemeleri

Ana Malzemeler

8 dal
kuşkonmaz

Sos İçin

1 su bardağı
beyaz peynir, küçük küp kesilmiş
2 yemek kaşığı
bal
4 yemek kaşığı
zeytinyağı
1 yemek kaşığı
limon suyu
1 tatlı kaşığı
sirke

Turşu İçin

2 adet
kırmızı soğan, orta boy, ince halka dilim doğranmış
2 su bardağı
su
1 tatlı kaşığı
tuz
2 tatlı kaşığı
sirke
1 diş
sarımsak
1 adet
defne yaprağı

Üzeri İçin

3-4 dal
taze soğan
Püf Noktası

Izgara Kuşkonmaz Tarifi Püf Noktaları

Kuşkonmazı pişirmek kadar pişirmeye hazırlamak da önemlidir. Kuşkonmazın üzerinde dikene benzer, yumuşak parçalar vardır. küçük bir bıçakla, bütün kuşkonmazdaki bu parçaları alıp veya ucundan sonraki kısmı soyacak ile çok derin olmayacak şekilde soyarak hazırlayabilirsiniz. Her iki yöntemde de, gri beyaz renkte olan, en dibinde kalan sert kısmı kesip atmalısınız.

Servis Önerisi

Izgara Kuşkonmaz Tarifi Servis Önerisi

Başlangıç olarak servis edebilirsiniz. Izgara tavuk, dana veya tavuk schnitzel’in garnitürü olarak da servis edebilirsiniz.

Asıl Yayın Tarihi: 07.06.2019
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol