ARAMA YAP
45 dk
45 dk
Zor
4 kişilik
480 kcal
5350

YKV mutfağından herkese merhaba!


Yumurtaseverler toplaşın buraya! Bugün sizlerle birlikte mutfağa geçip, enfes bir yumurtalı tarif hazırlıyor olacağız. Bu defa sahanda değil, haşlama değil ve sucuklu hiç değil. Eminiz hepiniz çok merak ettiniz. 


Bugün fırında pişen, en alt katmanı ve dışı çıtır çıtır, orta katmanı erimiş kaşar peyniri ile lezzetlenmiş ve en üst tabakası da yumurta ile lezzet bulmuş harika bir tarif ile karşınızdayız. Bizlerle birlikte mutfağa geçip, evde yumurtalı pide yapımına ne dersiniz?


Vereceğimiz bu tarif ile dışarıdan yumurtalı pide almayacak hatta ayda birkaç kez evde hazırlayarak sofralarınızda yer vereceksiniz.


Yumurtalı pide tarifi çay saatlerinde, öğlen yemeklerinde ve akşam yemeklerinde sofralarınızda en güzel eşlikçiler ile tüketebileceğiniz hatta öyle ki lezzetten havalara uçacağınız bir tarif.


Kıymalı pide, patatesli pide, kavurmalı pide ve peynirli pide tarifleri evde sıklıkla hazırladığımız tariflerden. Bugün ise iç harcında minik bir değişikliğe gidip farklı tatlar da denemenizi istiyoruz.


Yumurtalı pide tarifimizin yapımı için sizi mutfağa almadan önce yapım aşamasında kullanılacak yumurta sayısını sizlerle paylaşmak istiyoruz.


Yumurtalı pideye kaç yumurta konur sorusu aklımızı kurcalayan ve pidemiz için en önemli olan sorulardan bir tanesi.


Bizim bugün hazırlayacağımız pide için gerekli olan yumurta sayısı 4 adet. Eğer sizler daha fazla hazırlamak istiyorsanız vereceğimiz ölçüler dahilinde artırıp, azaltabilirsiniz.


Tüm malzemeler hazırsa sizi mutfağa kadar alıp, tarifimizin yapılışına geçmek istiyoruz.


Buyurunuz yumurtalı pide reçetemiz;


Derin bir kabın içerisinde hamur malzemelerini, mikserin yoğurma ucu ile pürüzsüz bir kıvam alana dek 5' yoğuruyoruz. Üzerini nemli bir bezle örtüp, 30' dinlenmeye bırakıyoruz.


Yoğurduğumuz hamuru 4 bezeye ayırıp, merdane ile yuvarlak açıyoruz. Kenarlarını içeriye doğru 1 parmak kalınlığında sarıp yuvarlıyoruz.


Fırın tepsisine alıp, kalan hamurlara da aynısını uyguladıktan sonra fırınlıyoruz.


Kaşar peyniri ve tereyağını ekleyip, tekrar 10' renk alana dek fırınladıktan sonra üzerlerine birer yumurta kırıp, fırına koyuyor ve fırını kapatıyoruz. Kendi sıcağı ile 10' piştikten sonra servis ediyoruz.


Yumurtalı Pide Servis önerileri


Yumurtalı pide tarifinin yanına en çok yakışan servis önerilerine geldi sıra.


Tarifimizin yanına bir kâse salata, karışık turşu ve ev yapımı bol köpüklü bir bardak ayran servis edebilirsiniz. Kesinlikle tarifimizin lezzetini tamamlayacaktır.


Yumurtalı Pide Püf Noktaları


Yumurtalı pide tarifinde ve diğer tüm pide tariflerinde hamurun yumuşak kıvamda olmasına özen göstermelisiniz. Bir diğer püf noktası da bezelerin incecik olarak açılmasıdır.


Yumurtalı Pide Kaç Kalori?


Yumurtalı pide kalori miktarına değinelim şimdi de.


Tarifimizin 1 porsiyonunda yaklaşık olarak 480 kalori bulunmaktadır. Oldukça doyurucu olmasının yanı sıra kalori değerinin de yüksek olmasından dolayı tarifimizi diyet menüleri için maalesef ki öneremiyoruz.


Yumurtalı Pide Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Tarif


Yumurtalı pide tarifini sevenlere için 3 tane daha birbirinden lezzetli tarif önerimiz mevcut. 


İlk olarak ıspanaklı pide tarifi, ardından ramazan pidesi tarifi ve son olarak da kıymalı pide tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz.

Pişirmeye Başla