ARAMA YAP
5 dk
Kolay
4 kişilik
9109

Pratikliğiyle bir çırpıda hazırlayabileceğiniz enfes bir meze tarifimiz var bugün iftar sofralarınız için. Meze denince akıllara ilk olarak vur patlasın çal oynasın yapılan neşeli sofralar veya çilingir sofraları geliyordur eminiz. Fakat bugün hazırlayacağımız Süzük mezesi, Ramazanla özdeşleşmiş. Hatta sadece Ramazanla değil, Ramazan pidesiyle desek daha doğru. :)


Süzük tarifi, adını aldığı süzme yoğurtla hazırlanan bir meze tarifi. Yani anlayacağınız günün yıldızı süzme yoğurt olacak. Peki bildiğimiz süzme yoğurt nasıl oluyor da böyle leziz bir mezeye dönüşüyor? Bol bol baharatla!


Sevdiğiniz baharatlarla hazırlayıp damak zevkinize göre özelleştirebileceğiniz leziz Süzük mezesi tarifinde biz bugün sumak, susam, kimyon, pul biber ve kuru nane kullandık. Tarhun otunu sevenler ondan da ekleyip istediği değişikliği yapabilir tabii!


Süzük nasıl yapılır öğrenmeden önce size enfes birkaç meze önerimiz daha olacak. Tıpkı süzük tarifi gibi, bunlarda da başrolde yoğurt var. :) Öncelikle acı severlerin dahi çekinerek yediği; gereksiz yiğitliğe lüzum olmayan Atom tarifi, tat duyunuzu hem gıdıklamak hem de sınamak için burada. Meze denince akla ilk gelen tariflerden olan Haydari zaten olmazsa olmaz. Yakışmadığı masa, fazla geldiği ortam yok. :) Son olarak da kabak sevmeyenlerin dahi bana bana yediği enfes kabaklı meze tarifini böyle bırakıyoruz. Hem hafif hem de leziz bu üç mezeyi de denemeyi unutmayın.


Süzük Tarifi Püf Noktaları


Süzük tarifi, mutfakta yeni olanların dahi kolayca hazırlayabileceği çok mu çok pratik bir tarif. Tek bir püf noktası var. Süzme yoğurdu çırparken eğer istediğiniz koyu akışkan kıvamı elde edemezseniz bir miktar su ekleyin. Ekleme aşamasında da dikkatli ve kontrollü olun zira koyu kıvamlı olması gerek bu mezenin.


Süzük Tarifi Servis Önerisi


Süzük tarifini bilen bilir; o en çok sıcacık, taptaze Ramazan pidesiyle yakışır! Biraz hurma, biraz Ramazan pidesi, biraz zeytin ve bir tabak leziz Süzük mezesi, oruçları açmak için eşsiz bir sofra kurmanızı sağlayacak. Oruç açmak demişken, bu leziz mezeyi sadece iftarda değil, sahurda da hazırlayabileceğinizi unutmayın. Baharatlardan pul biber oranını biraz düşürmenizde fayda olabilir yalnız, dikkatli olun. :)


Süzük Tarifi Kaç Kaloridir?


Süzük tarifi, ortalama olarak 150 - 160 kaloridir. 4 kişilik olan bu tarif aslında bakıldığında gayet düşük kalorili diyebiliriz. :) Porsiyonları büyütürseniz veya kullandığınız zeytinyağı miktarını artırırsanız kalori miktarı da değişecektir; diyettekilerin ve kalori hesabı yapanların bilgisine! :)


 

Pişirmeye Başla

Sihirliparmaklar'dan Süzük Tarifi

: Ramazan Mezesi
Emel Balıkcı;

Malzemeler

- 4 kişi +
süzme yoğurt
5-6 yemek kaşığı
Knorr Susam, kavrulmuş
1 yemek kaşığı
Knorr Sumak
1 tatlı kaşığı
Knorr Kuru Nane
1 tatlı kaşığı
tuz
1 çay kaşığı
Knorr Kimyon
1 tatlı kaşığı
Knorr Pul Biber
1 tatlı kaşığı
zeytinyağı
1/2 çay bardağı