ARAMA YAP
0 dk
3 dk
Kolay
4 kişilik
28018

Bugün sizlere anlatacağımız tarif Dalgona veya ppopgi, şeker ve kabartma tozu ya da karbonat ile yapılan nostaljik bir Kore şekerlemesidir. Ama biz onu Netflix’in izlenme rekorları kıran dizisi Squid Game ile tanıdık. Squid Game’in kurabiye sahnesi ile popüler olan bu şekerlemeye Yemekte Keyif Var yorumu kattık ve onu çok daha lezzetli bir hale getirdik!


Dalgona şekerinin ismi, "tatlı" anlamına gelen Korece "dalguna" kelimesinden geliyor. Dünya genelinde de sugar honeycomb olarak biliniyor. Dokusu pal peteğine benzediği için honeycomb şekerleme olarak anılıyor. Kore’de sokak lezzetlerinden biri olan Dalgona şekeri kurabiyesi, bu şekerin oyun ve ödül yönüne atıfta bulunarak, seçmek anlamına gelen ppopgi olarak da adlandırılır. Yani Squid Game kurabiye bölümünün aksine bu aslında çok eğlenceli ve basit bir oyun.


Squid Game şekeri, tarifinden çok oyunu ile ilgi çekti! Squid Game kurabiyesi pişirildikten sonra, sertleşmeden ve kırılgan hale gelmeden önce, ince bir yuvarlak disk ile düzleştirilir ve bir kalıpla ortasında şekil oluşturulur. Eğlencenin başladığı kısım da tam olarak burasıdır! Squid Game kurabiyesindeki deseni kırmadan dikkatlice yemeniz gerekiyor ya da bir iğne ve kürdan yardımıyla ayırmanız gerekiyor! Oyun sonunda bazı kurabiye satıcıları, başka bir kurabiye daha hediye ederken bazıları da küçük oyuncaklar gibi başka ödüller verir.


Malzemeler hazırsa oyuna başlayalım mı ne dersiniz?


Dizi tariflerinden söz etmişken, film akşamları için atıştırmalık tariflerimizi de buraya bırakalım: Film gecesi için 5 tarif ve televizyon karşısında yiyebileceğiniz 5 tarife mutlaka göz atın! Dalgona şekeri bir tatlıdan ziyade atıştırmalık ya da şekerleme sayılabilir. Öyleyse klasik bir kurabiye tarifini de buraya bırakalım, oyundan sonra kendinizi gerçek bir tatlı ile ödüllendirmek hiç de fena olmaz! Damla çikolatalı kurabiye tarifimizi incelemeden geçmeyin!


Squid Game Kurabiyesi Kaç Kalori?


1 adet Squid Game kurabiyesi yaklaşık 70 kaloridir.

Pişirmeye Başla

Squid Game Kurabiyesi Tarifi

: Dalgona Şekeri
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
şeker
Yarım su bardağı
karbonat
1 tatlı kaşığı
Knorr Zencefil
Yarım tatlı kaşığı
Knorr Tarçın
Yarım tatlı kaşığı
vanilin
Yarım tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Squid Game kurabiyesini düzleştiremiyorsanız, bastırmadan önce karışımın 10 ila 15 saniye soğumasını bekleyin.

Ocağın altını çok fazla açmayın. Şeker erimeye başladığında özellikle yüksek ateşte çok çabuk yanacaktır. Bu yüzden orta ateşte tutun ve kontrollü olarak pişirin.

Kullandığınız kepçenin, şekerlemeleri hazırladıktan sonra daha kolay temizlenmesini istiyorsanız, pişirme işlemi bittikten hemen sonra sıcak suyun içine bırakın.