Kaç Kişilik: 12

Bayatlamayan, Kıyır Kıyır Çörek Otlu Kurabiye Tarifi


Tuğçe Aydemir;
17.05.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
10
Dakika
Zorluk
Orta

Çay saatlerinde severek yiyebileceğiniz, ağızda dağılan çörek otlu gevrek bir kurabiye tarifiyle geldik bu kez: Bayatlamayan, kıyır kıyır çörek otlu kurabiye. Öğün aralarında yiyebileceğiniz ve misafirlerinize ikram edebileceğiniz bayatlamayan, kıyır kıyır çörek otlu kurabiye, sirkeli hazırlandığı için uzun süre tazelik garantisi veriyor.


Yapımı oldukça pratik olan bayatlamayan, kıyır kıyır çörek otlu kurabiye, cam kavanoz ya da teneke kutularda saklanarak uzun süre tazeliğini koruyabilir. Unutmayın, tuzlu pasta tatlı kurabiyelere göre daha geç bayatlar! Şimdi çörek otlu kurabiye yapılışı için detaylara geçelim.

Bayatlamayan, Kıyır Kıyır Çörek Otlu Kurabiye Kaç Kaloridir?

1 adet bayatlamayan, kıyır kıyır çörek otlu kurabiyede yaklaşık 55 kalori vardır.

Bayatlamayan, Kıyır Kıyır Çörek Otlu Kurabiye Şekilleri

Çay saatlerinin klasik tadı tuzlu pastayı dilediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Tuzlu pasta modelleri için seçenek bol. Tamamen sizin göz zevkinize kalmış. Dilerseniz top top şekillendirin. Dilerseniz de hamuru yağlı fırın kağıdı arasında düzledikten sonra bıçak yardımıyla kare ya da dikdörtgen şeklinde keserek şekil verin.

Kandil Simidi Tarifi

Kandil simidi en başta 14’üncü yüzyılda Osmanlı sarayının mutfağından çıkmış, sonra halk tarafından da yapılmıştır. Simidin o kadar önemli bir yeri varmış ki, sarayın fırınında çalışanlara ‘simitçi ustası’ unvanı verilirmiş. Kandil simidi hem ağızda dağılır hem de dışını kaplayan susam ve çörek otuyla bir dokusu vardır; içeriğindeki mahlep ise yumuşacık, tatlı bir aroma verir. Şimdi çok pratik Kandil simidi tarifimize geçelim!

Pastane Çatalı Tarifi

Pastanede yediğiniz o çatalın kıyır kıyır ağızda dağılan kıvamını tutturmak için pastane çatalı tarifimizi mutlaka deneyin. Tarif için tıklayın!

Çikolatalı, kakaolu, kremalı, meyveli, tahıllı, glutensiz birbirinden lezzetli kurabiye tarifleri hayatımızı çoktan sarmış. Üstelik birbirinden değişik kurabiye şekilleri ve birbirinden değişik kurabiye yapımı çoluk çocuk mutfak etkinliklerimizin bir parçası olmuş. Memnun muyuz? Memnunuz. Çünkü kurabiyeyi seviyoruz. Hem de her yaşta! Haklı mıyız? Haklıyız. Çünkü kurabiye lezzetlidir, saklaması kolaydır, uzun süre taze kalır. Üstelik Güzel Değişik Kurabiye Tariflerini yaparken evler mis gibi kokar.


Bayatlamayan, Kıyır Kıyır Çörek Otlu Kurabiye Tarifi Malzemeleri

250 gram (g)
tereyağı, oda sıcaklığında
yarım su bardağı
ayçiçek yağı
1 adet
yumurta beyazı
1 tatlı kaşığı
kabartma tozu
1 tatlı kaşığı
tuz
yarım tatlı kaşığı
mahlep
1 yemek kaşığı
şeker
3 yemek kaşığı
sirke
2 yemek kaşığı
çörek otu
4 su bardağı
un

Üzerine sos için

1 adet
yumurta sarısı
1 tatlı kaşığı
su
1 yemek kaşığı
çörek otu
Püf Noktası

Bayatlamayan, Kıyır Kıyır Çörek Otlu Kurabiye Tarifi Püf Noktaları

Tuzlu kurabiye yaparken hem katı hem de sıvı yağ kullanmak gerekiyor. İkisinin karışımı hamurun kıtır kıtır olmasını sağlıyor. Hamuru elde ettikten sonra çok fazla yoğurmamak da başka bir önemli nokta. Eğer hamuru çok yoğurursanız, glüten açığa çıkacağı için hamurunuz da sert olacaktır.

Servis Önerisi

Bayatlamayan, Kıyır Kıyır Çörek Otlu Kurabiye Tarifi Servis Önerisi

Bayatlamayan, Kıyır Kıyır Çörek Otlu kurabiyeyi bir bardak çay ile birlikte ikram edebilirsiniz. Biz ise Baharat ve Taze Meyvelerle Evde Hazırlayabileceğiniz Çay Tarifleri ile nefis eşlik edeceğini düşünüyoruz. Tarifler için tıklayın!

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol