ARAMA YAP
10 dk
20 dk
Kolay
4 kişilik
3716

Bugün sofralarınıza konuk edeceğimiz pilav tarifi, hem yancı olarak hem de ana yemek olarak afiyetle tüketebileceğiniz bir tarif. Körili kajulu pirinç pilavı, yapımı çok kolay ve tadına doyulmayan bir lezzet.

Klasik pirinç pilavı yapılış aşamalarına eklenen birkaç ufak adımla, bu lezzete siz de ulaşabilirsiniz. Kajular kavrulacak, pirinç eklenip kavrulacak, köri ve karabiber eklenecek ve son olarak su! Mutfakta yeni olanlar ve kendine tam olarak güvenmeyenler dahi pratik bir şekilde hazırlayabilir.

Körili kajulu pilav tarifinin malzeme listesine ve yapılış aşamalarının detaylarına inmeden önce size birkaç leziz pilav tarifimizi daha tanıtalım mı? Öncelikle saray mutfağı esintileriyle dolu bademli pilav tarifine alalım sizi. Kalabalık sofralarınıza ve davet yemeklerinize çok yakışacak bir pilav bu.

İkinci olarak kuş üzümlü pirinç pilavı tarifi, iç pilav sevenlerin damaklarına hitap edecek. İç pilav demişken, kestaneli iç pilav tarifini de son olarak böyle buraya bırakalım. Tavuklarınızı, hindilerinizi ve aklınıza gelen tüm iç pilavla hazırlanan tariflerinizi bu leziz iç pilavla hazırlayabilirsiniz. Bu üç leziz pilav tarifini de mutlaka keşfedin!

Körili Kajulu Pirinç Pilavı Püf Noktaları

Körili kajulu pirinç pilavı tarifimizin yapılışı, klasik pirinç pilavına çok benzer ve pratik. Buradaki püf noktamız, sebzeli tavuk suyu bulyonun pilava ekleniş aşamasında gizli. Bulyonu, tencereye direkt eklemek yerine suyla karıştırıp eklemek, daha homojen bir dağılım elde etmenizi sağlayacak.

Körili Kajulu Pirinç Pilavı Servis Önerisi

Bu leziz kajulu körili pirinç pilavı hem yancı hem de başlı başına bir ana yemek olarak tüketilebilir. İsterseniz yoğurt çorbası, salata ve hafif bir mezeyle ana yemek; isterseniz tavuk sote, sebze çorbası ve salatayla yancı olarak servis edebilirsiniz. İki türlü de tadına doyulmayacak!

Körili Kajulu Pirinç Pilavı Kaç Kaloridir?

Kajulu körili pilav tarifimizin bir porsiyonu yaklaşık olarak 400 kaloridir. Kalorisinin bu kadar yüksek olmasını, biraz da kajuya borçlu bu leziz pilav tarifi. Zira bir avuç kaju bile 230 kalori civarında. :( Yine de diyetteyseniz veya kalori hesabı yapıyorsanız kaju miktarını azaltarak tüketebilirsiniz.


Pişirmeye Başla