Knorr ile Besleyici Ramazan Tabakları

Türkiye Beslenme Rehberi’ne göre beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin ögelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için anahtar rol oynar.

Dengeli beslenmeyi öğrenmek ve hayatımıza entegre edebilmek önemli bir konu ancak daha da önemlisi bunu yaşam tarzı haline getirmek. Beslenmeyi çeşitlendirmek, yeterli ve dengeli beslenmenin ilk adımı. Bir günde ihtiyacımız olan enerjiyi, karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineraller gibi besin ögelerini besinlerle karşılamamız gerekiyor. Bununla birlikte su tüketimi ve hareketli bir yaşamı da eklemeyi unutmamalı.

Peki kolaylıkla nasıl dengeli bir öğün hazırlayabiliriz? Çeşitli beslenmeye bağlı olarak düzenlenen tabak modeli ile yeterli ve dengeli beslenmeniz mümkün. Nasıl mı? Kısaca detaylandırırsak; Dengeli bir tabak 5 temel besin grubunu içeriyor. Tabağınızın yarısını sebze ve meyve grubundan besinlerle, diğer yarısını ikiye bölerek bir yarısını tahıl grubu, diğer yarısına et grubundan gelen besinler ile doldurmalısınız. Bu dengeli tabağın yanına süt grubu ve sağlıklı yağlar içeren besinler de eklerseniz her öğünde yeterli ve dengeli beslenmenize katkıda bulunmanız garanti olur.

Ramazan ayı da geldi çattı. Madem dengeli beslenmeyi yaşam biçimi haline getiriyoruz, o halde zengin yemeklerle donatılan Ramazan sofralarında da yeterli ve dengeli beslenme konusunda hassas olmalıyız. Ramazan sofralarının bereketi gelenektendir; malzemelerin bolluğundan, tariflerin özenle hazırlanmasından gelir. Unutmamak gerekir ki yemeklerin lezzetli olduğu kadar dengeli olmasına özen göstermek de bizim elimizde!

Knorr ile Besleyici Ramazan Tabakları, dengeli beslenmeyi yaşam tarzı haline getirenler ve yola yeni çıkanların çizeceği yol haritasına hem kolaylık sağlayacak hem de tat katacak fikirler vermek için dizayn edildi.

Knorr ile Besleyici Ramazan Tabakları