ARAMA YAP
30 dk
35 dk
Kolay
4 kişilik
266 kcal
11870

Beşamel sosu en çok fırın yemeklerinde kullansak da dahil olduğu tüm tariflerin lezzetini zenginleştirdiği hepimizin kabul ettiği bir gerçek. Karışık sebzeli graten de beşamel sos ile mükemmelleşen tariflerden birisi! Sebze graten yapımının bildiğimiz graten tariflerinden büyük bir farkı yok. Bazı tariflerde kıyma kullanılırken sebze graten tarifimizde kıyma kullanmıyoruz ve beşamel soslu sebze graten olarak hazırlıyoruz.


Genelde sebzeleri bir arada gördüğümüz tarifler ya kızartma ya da türlü gibi sulu yemeklerdir. Ama patates, patlıcan, kabak ve domatesin hafif ve lezzetli bir şekilde bir araya geldiği sebze graten tarifini de çok seveceğinize eminiz.


Sebze graten tarifi, normal şartlarda sebzeyle arası çok iyi olmayan ve sulu yemekler yerine köfte-makarna tercih eden çocukların da favorisi olacak! Hem renkli görüntüsü hem de fırın yemeklerinin kendine has lezzetinin beşamel sos ile zenginleştirilmiş sebze graten, çocukların da gönlünü fethedecektir.


Sebze ağırlıklı beslenmenin yalnızca diyet yapanların tercihi olduğunu düşünmeyin. Çünkü sağlıklı yaşam için sebzeleri beslenme rutinimize daha fazla dahil etmemiz gerektiğine dair uzman görüşleri bulunuyor. Beslenme rutininizin saçlarınızın sağlığına bile etki edebileceğinizi biliyor muydunuz? Eğer cevabınız “Hayır daha önce duymamıştım!” olduysa, sizi Saç Bakım Güzellik’in Daha Parlak Saçlar İçin Besin Önerileri yazısına davet edelim.


Madem sebzeler bu kadar yararlı, denemenizi önereceğimiz harika başka tariflerimiz de var: Fırında kıymalı karnabahar graten, mantar graten, tavuk graten ve ıspanaklı graten. Afiyet olsun!

Pişirmeye Başla

Sebze Graten Tarifi

: Fırında ve Beşamel Soslu Lezzet ;

Malzemeler

- 4 kişi +
Knorr Beşamel Sos
1 paket
süt, yarım yağlı
3.5 su bardağı
patates, ince dilimlenmiş
2 adet
patlıcan, ince dilimlenmiş
2 adet
kabak, ince dilimlenmiş
2 adet
domates, ince dilimlenmiş
2 adet
ekmek, küp kesilmiş
4 dilim
sarımsak
2 diş
Knorr Tatlı Toz Kırmızı Biber
1 tatlı kaşığı
tuz
Yarım tatlı kaşığı
ayçiçeği yağı
4 yemek kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Dilerseniz sebze graten tarifimizin üzerini kaşar peynir ile de süsleyebilir, fırından çıkarmadan kaşarların erimesi için bir müddet daha fırında tutabilirsiniz.