Calve Çekiliş
Kaç Kişilik: 2

Paella Tarifi


Tuğçe Aydemir;
03.08.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
20
Dakika
Pişirme
20
Dakika
Zorluk
Orta

Pirinç, taze domates, deniz mahsulleri ve bezelye ile yapılan, dumanı hala üzerinde herhangi bir yemeğe hayır diyecek birini ben düşünemiyorum. Hele bir de bu yemek paella ise, hem sunumu hem içeriği ile herkesin masadan mutlu kalkacağının garantisini size veriyoruz.


Paella bir İspanyol yemeğidir ve kullanılan iki l, "y" olarak, yani ‘paeya’ olarak okunur. Şu an İspanya’nın her şehrinde yiyebileceğiniz paella, Valensiya’dan çıkmıştır. 10. yüzyılda, Güney İspanya’da yaşayan Arapların pirinç ekmesi ile, her mutfakta bulunan pirinçle İspanyollar tanışmış olur. İspanyol bir yemek tarihçisine göre, paella iki kültürün bir birleşiminden ortaya çıkmış bir yemektir; Romalılar’dan gelen mutfak araçları ve Araplar’dan gelen pirinç ile yapılır.


Valensiya diyalektinde paella, kızartması tava demek, hatta aslında her tavaya paella deniyor. Yemeğimiz de ismini bu tavadan almıştır.


İlk başta çiftçi ve işçi yemeği olan paellanın ilk tariflerinde, domates, soğan ve salyangoz, kimi zaman tavşan veya ördek, çok nadiren de kullanılıyormuş. Şimdiki tarife deniz mahsulleri kullanılmasıyla ulaşılmış, bu arada Valensiyalılar kullanılan deniz mahsullerinin kabuklarıyla pişirilmesine özellikle dikkat ediyor. Paella açık ateşte, portakal ve çam dalları ve çam kozalakları tutuşturularak pişirilir, kalabalık masalarda servis edilir ve aynı tavadan yenilirmiş.


Paella pirinci olarak Türkiye’de marketlerde bulunabilen, İspanyolların orijinal tariflerinde kullandığı bomba pirinci ile çok benzeyen İtalyan pirinci arborio’yu kullanıyoruz.Deniz mahsullerimizi daha çok bekletmeden, tarifimize geçelim!


Ayrıca lezzeti eşsiz olan bir İspanyol yemeğine daha değinelim hızlıca; sucuklu İspanyol pilavı tarifi! Bu yemek davet sofralarınıza çok yakışacak.


İspanyol mutfağından söz açılmışken Bask usulü bir cheesecake tarifine ne dersiniz? Öyleyse gelin San Sebastian Cheesecake tarifimize göz atalım!

Paella Tarifi Malzemeleri

3 yemek kaşığı
zeytinyağı
2 diş
sarımsak
1 tatlı kaşığı
toz biber, kırmızı
1 adet
domates, rendelenmiş
yarım tatlı kaşığı
bezelye
1 adet
kalamar
1 adet
ahtapot bacağı
2 su bardağı
arborio pirinci
1 litre (l)
su
çeyrek tatlı kaşığı
safran
2 adet
kabuklu midye
100 gram (g)
karides
4 adet
jumbo karides
6 adet
kabuklu kum midyesi
yarım tatlı kaşığı
tuz
Püf Noktası

Paella Tarifi Püf Noktaları

Paylaştığımız paella tarifimiz iki kişilik, tarifin tüm malzemelerini aynı oranda arttırarak, paellayı vereceğiniz davetlerde misafirlerinize servis edebilirsiniz.

Servis Önerisi

Paella Tarifi Servis Önerisi

Taze fesleğen ile servis edebilirsiniz.

Asıl Yayın Tarihi: 10.06.2019
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol