ARAMA YAP
20 dk
20 dk
Orta
2 kişilik
377 kcal
35891

Bugün enfes bir tarif olan paella tarifiyle karşınıza geldik!


Pirinç, taze domates, deniz mahsulleri ve bezelye ile yapılan, dumanı hala üzerinde olan herhangi bir yemeğe hayır diyecek birini biz düşünemiyoruz. Hele bir de bu yemek paella ise hem sunumu hem içeriği ile herkesin masadan mutlu kalkacağının garantisini size veriyoruz.


Paella bir İspanyol yemeğidir ve kullanılan iki l, "y" olarak, yani ‘paeya’ olarak okunur. Şu an İspanya’nın her şehrinde yiyebileceğiniz paella, Valensiya’dan çıkmıştır. 10. yüzyılda, Güney İspanya’da yaşayan Arapların pirinç ekmesi ile, her mutfakta bulunan pirinçle İspanyollar tanışmış olur. İspanyol bir yemek tarihçisine göre, paella iki kültürün bir birleşiminden ortaya çıkmış bir yemektir; Romalılardan gelen mutfak araçları ve Araplardan gelen pirinç ile yapılır.


Valensiya diyalektinde paella, kızartma tavası demek, hatta aslında her tavaya paella deniyor. Yemeğimiz de ismini bu tavadan almıştır.


İlk başta çiftçi ve işçi yemeği olan paella’nın ilk tariflerinde domates, soğan ve salyangoz, kimi zaman tavşan veya ördek kullanılıyormuş. Şimdiki tarife de deniz mahsulleri kullanılmasıyla ulaşılmış. 


Bu arada Valensiyalılar kullanılan deniz mahsullerinin kabuklarıyla pişirilmesine özellikle dikkat ediyor. Paella açık ateşte; portakal dalları, çam dalları ve çam kozalakları tutuşturularak pişirilir, kalabalık masalarda servis edilir ve aynı tavadan yenilirmiş.


Paella pirinci olarak Türkiye’de marketlerde bulunabilen, İspanyolların orijinal tariflerinde kullandığı bomba pirinci ile çok benzeyen İtalyan pirinci arborio’yu kullanıyoruz.


Deniz mahsullerimizi daha çok bekletmeden, kolay paella tarifimize geçelim!


Paella Tarifi Püf Noktaları


İspanyol pilavı paella tarifimiz iki kişilik. Ancak siz, tarifin tüm malzemelerini aynı oranda artırarak, Paella’yı vereceğiniz davetlerde misafirlerinize büyük porsiyonlarda servis edebilirsiniz.


Paella Tarifi Servis Önerisi


Paella tarifinin hakkını verecek enfes bir menü oluşturalım mı?


Başlangıç olarak köz biberli domates çorbası, yancı olarak mor lahana turşusu, içecek olarak mevsim meyvelerinden elde edilmiş ev yapımı buzlu çay ve tabii sofranın yıldızı deniz mahsullü paella!


Bu menü alışkanlık yapabilir!


Paella Tarifi Kaç Kaloridir?


Deniz mahsullü paella tarifimizin kalorisine geldik şimdi de. Bu enfes evde paella tarifinin bir porsiyonunda yaklaşık olarak 377 kalori bulunmaktadır. Diyet menülerine pek öneremesek de hafif bir başlangıçla pek tabii tüketilebilir!


Paella Tarifini Sevenlere Dünya Mutfağından Enfes Pilav Tarifleri


Pilav pek çok çeşidiyle dünyanın her yanında bol bol pişirilip yeniyor. Bu tarifler bazen o bölgelere özel kalsa da çoğunlukla sınırları aşıp dünyaya yayılıyor. Şimdi hazırsanız tıpkı İspanyol paella tarifi gibi enfes birkaç pilav tarifi vereceğiz.


Öncelikle sucuklu İspanyol pilavını böyle bırakalım. Bu tarif, bizim gibi sucuğa bayılan bir memleket için enfes bir alternatif olacak.


Bizden pek uzak olmayan bir rotaya doğru geçiyoruz şimdi de. İran pilavı tarifi, ana yemeklerinizin enfes bir tamamlayıcısı olacak.


Son olarak geldik kızarmış pilav tarifine. Özellikle Asya’da sıklıkla yapılan bu enfes pilav tarifi, artmış pilavlarınıza hayat vermek için mükemmel!

Pişirmeye Başla

Paella Tarifi


Emre Ulu;

Malzemeler

- 2 kişi +
zeytinyağı
3 yemek kaşığı
sarımsak
2 diş
toz biber, kırmızı
1 tatlı kaşığı
domates, rendelenmiş
1 adet
bezelye
yarım tatlı kaşığı
kalamar
1 adet
ahtapot bacağı
1 adet
arborio pirinci
2 su bardağı
su
1 litre (l)
safran
çeyrek tatlı kaşığı
kabuklu midye
2 adet
karides
100 gram (g)
jumbo karides
4 adet
kabuklu kum midyesi
6 adet
tuz
yarım tatlı kaşığı