ARAMA YAP
30 dk
60 dk
Orta
4 kişilik
290 kcal
65109

Bugün, geleneksel Türk mutfağına mensup tariflerin dışına çıkıyoruz. Lezzeti sınırları aşıp dünyaya yayılan enfes bir et yemeği hazırlayacağız çünkü. Hamburger, steak gibi bir tarif değil üstelik. Bizim alışık olduğumuz lezzet yelpazesinden bir tarif. Orijinal Macar gulaş tarifi yapıyoruz!


Peki gulaş Macar et yemeği yani Macar gulaş nedir? Sebze ve etin ağır ağır pişirildiği, tas kebabına benzeyen bir et yemeğidir. Gulaş ismi de aslında sözlükte “Macarlara özgü, bol salçalı bir et yemeği.” olarak geçer zaten.


Macar gulaş çorbası ismiyle de biliniyor macar usulü gulaş. Ancak ‘çorba’ kelimesi bu leziz et yemeğini doğru yansıtmıyor. Bu yüzden izninizle, doğru tabiriyle “macar gulaş yemeği” tarifimize geçelim! :)


Macar Gulaş Tarifi Püf Noktaları


Leziz Macar gulaş tarifimizin püf noktası, fırına ilk girdiğinde üzerinin folyoyla kapatılmasında. İyice pişen Macar gulaş, son yarım saati üzeri açık olarak geçiriyor fırında. Böylece malzemeler hem pişiyor hem de kurumadan kızarıyor!


Macar Gulaş Tarifi Servis Önerisi


Bu enfes tarifimizin servisi esnasında sofranızda mutlaka yoğurt ve salata bulundurmanızı öneriyoruz. Böyle tazeleyici eşlikçiler olmazsa olmaz. :)


Macar Gulaş Tarifi Kaç Kaloridir?


Ete doyuran bu leziz tarifin bir porsiyonu yaklaşık olarak 290 kaloridir. Yine bir porsiyon Macar gulaş 23 gram protein içeriyor. Hem leziz hem de protein deposu anlayacağınız. :)


Etsiz Olmaz Diyenler için Birbirinden Enfes Üç Farklı Tarif


Sebze sevenler gibi et sevenler, etsiz bir öğün düşünemeyenler de var. İnsanların da etobur bir tür hayvan olduğunu savunan fanatik okuyucularımıza, tam da damaklarına layık birkaç leziz et yemeği tarifiyle geldik. :)


Öncelikle etin hakkını veren yörelerimizden birinin, Adana’mızın bir tarifiyle başlayalım et yemeği tariflerini sıralamaya. Adana güveci tarifi, kuyruk yağının enfes dokunuşuyla resmen lezzette seviye atlıyor. Bir benzeri olmayan bu tarif patlıcan, yeşil biber, kuru soğan, sarımsak ve kuzu etiyle yapılıyor. Lezzetine de tabii ki doyum olmuyor. :)


Kuru fasulye sevmeyen var mıdır bilmiyoruz. Bizce yoktur. :) Sevilmeyecek bir yönü olmayan bu enfes tarif, arzuya ve damak zevkine göre istenirse etli, istenirse pastırmalı, istenirse de et ürünü kullanmadan yapılabiliyor. Bugün et yemeklerini sıraladığımız için biz size kuzu etli versiyonunu önereceğiz. :)Güveçte kuzu etli kuru fasulye tarifi, sofralarınızın favori tariflerinden olacak. Güveçte pişen bu enfes yemek aile sofralarının da şık davet sofralarının da yıldızı olacak. Mutlaka deneyin! :)


Son olarak bizden değil ama bize kalben çok yakın bir ülkeden enfes bir tarif seçtik. Boşnak mantısı tarifi, bizim Kayseri mantısı tarifimizden biraz farklı. Ancak hemen yüzleriniz düşmesin, lezzeti de bir o kadar güzel. :) Mantı seven ve yeniliğe açık olanlar bu leziz Boşnak mantısını kaçırmasın. :) 

Pişirmeye Başla