Kaç Kişilik: 4

Kuzu Haşlama Tarifi

;
22.12.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
30
Dakika
Zorluk
Zor

Kuzu haşlama, esnaf lokantalarının menülerinde demirbaştır, yaz kış fark etmeksizin, hep de biter. Kuzunun kokusunun suyla birleştiği bu yemek, sanki koca bir kase şifalı bir su gibidir, içer içmez en yorgun gözler bile kocaman açılır.


Haşlama yemeklerde, et, tavuk veya balık fark etmeksizin önce et pişirilir, sonra sebzeler ve en son ilave edilecek, pirinç, şehriye, makarna veya patates gibi malzemeler konulur. Tüm malzemeler eklendikten sonra, etler artık kemiklerinden ayrılıncaya kadar, yani yaklaşık 40-50 dakika kısık ateşte veya fırında pişirilir. Kuzu haşlama düdüklü tencerede de pişirilir, burada pişirirken sebzelerin ve etin pişme seviyelerini kontrol etmek gerekir.


Bu tip uzun pişirilen yemeklere, kolay pişen sebzeler ilave etmek isterseniz, yemeğin pişmesine 10 dakika kala, tencereye eklemenizi öneriyorum.


Etsiz yapamayanlar için hazırladığımız, pratik kuzu haşlama tarifimize geçmeden önce bumbar dolması tarifimizi de böyle bırakıyoruz.


Kuzu Haşlama Kaç Kalori?


1 porsiyon Kuzu Haşlama 196 kaloridir.

Kuzu Haşlama Tarifi Malzemeleri

1 kilo (kg)
kemikli kuzu eti
2 yemek kaşığı
zeytinyağı
yarım kilo (kg)
kabak
15 adet
taze soğan
1 demet
taze soğan, ince kıyılmış
yarım demet
taze nane, ince kıyılmış
4 adet
Knorr Karabiber
1 yemek kaşığı
tuz
2 su bardağı
sıcak su
çeyrek su bardağı
pirinç
Püf Noktası

Kuzu Haşlama Tarifi Püf Noktaları

Kemikli kuzu etlerini mühürlerken varsa döküm tava kullanabilirsiniz, tüm mühürleme işlemlerinde olduğu gibi tavanın iyice sıcak olduğundan emin olduktan sonra etleri koyun. Eğer kıvamlı bir kuzu haşlama yapmak istiyorsanız, kuzu etlerinin her tarafını çok hafif unlayıp, mühürleme işlemini yapabilirsiniz, bu şekilde un, etin piştiği suyu bağlayacaktır.

Servis Önerisi

Kuzu Haşlama Tarifi Servis Önerisi

İçinde pirinç de olan kuzu haşlama tarifimiz, haşlanmış veya fırın patates veya kızarmış ekmek ile servis edilebilir.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol