ARAMA YAP
60 dk
60 dk
Zor
4 kişilik
54552

Borani, bir diğer deyişle Boranı, boraniye genel olarak sebzelerin haşlanması veya sulu yemek biçiminde pişirilmesinden sonra sade ya da sarımsaklı yoğurtla karıştırılarak hazırlanan bir yemektir. Genellikle kuru soğan ile birlikte tüketilir. Borani meze olarak da sofralara konuk olur.


İçerisinde yaygın olarak ıspanak kullanılsa da borani yemeği Urfa bölgesinde etli ve bulgur köfteli olarak pazı ile hazırlanır. Urfa usulü borani yani Pencer (Pazı) Boranısı coğrafi işaret belgesiyle de tescillidir. Özellikle kış mevsiminde yapılan borani, yapımı zahmetli ve kıymet verilen misafirlere sunulan bir yemektir.


Urfa usulü borani servisi de bir seremonidir. Kuzu eti, pencer (pazı) sapı, nohut ayrı ayrı pişirilir ve tek kapta birleştirilir. Sulu yemek gibi servis tabağına konulduktan sonra üzerine kızartılmış minik bulgur köfteleri ve sarımsaklı yoğurt dökülür. Biz ise size meşakkatli bir borani tarifi yerine daha kolay yapabileceğiniz bir tarif vereceğiz. İşte püf noktalarıyla Urfa usulü borani tarifi…


Borani Yemeği Hangi Yörenin?


Borani yemeği hangi yörenin demek zordur. Van ve Isparta başta olmak üzere Türkiye'nin çeşitli yörelerinde farklı şekillerde hazırlanır. Borani, İran, Azerbaycan ve Arap dünyasında ve komşu ülkelerdeki Yahudiler olan Mizrahi mutfağında sıklıkla yapılan bir aperatif olarak karşımıza çıkar.


Urfa usulü borani yemeği seviyorsanız, tadan herkesi kendine hayran bırakan pek çok Güneydoğu Anadolu mutfağı tariflerine de göz atabilirsiniz. Madem borani yemeği yapmaya hazırlandınız belki eliniz bulgura değmişken içli köfte tarifimize de göz atmak istersiniz.


Borani Kaç Kaloridir?


Orta büyüklükte bir porsiyon Urfa usulü borani yaklaşık 171 kaloridir.

Pişirmeye Başla

Borani (Urfa) Tarifi

: Yapımı Meşakkatli Ama Çok Lezzetli ;

Malzemeler

- 4 kişi +
kuzu kuşbaşı, orta yağlı
250 gram (g)
haşlanmış nohut
1,5 su bardağı
soğan, küp kesilmiş
2 adet
börülce
1 su bardağı
tuz
Yarım tatlı kaşığı
sıcak su
4 su bardağı
tereyağı
1 yemek kaşığı

Köftesi için

ince bulgur
3 yemek kaşığı
dana kıyma, yağsız
100 gram (g)
soğan, rendelenmiş, suyu süzülmüş
1 adet
Knorr Karabiber
1 tatlı kaşığı
Knorr Pul Biber
1 tatlı kaşığı
tuz
Yarım tatlı kaşığı
ayçiçek yağı
1 su bardağı

Servis için

yoğurt
5 yemek kaşığı
sarımsak, ezilmiş
2 diş
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Borani yemeği hazırlarken kuzu eti yerine daha uzun süre pişmiş dana eti de tercih edebilirsiniz. Daha kıvamlı olması için et ve soğanı 1 yemek kaşığı unla kavurabilirsiniz.

Servis Önerisi

Borani (Urfa) Tarifi Servis Önerisi:

Borani yemeğini üzerine kızarmış köfteler ve sarımsaklı yoğurtla servis edin.