Kaç Kişilik: 8 Kaç Kalori: 417

Tahinli Çörek Tarifi


Tuğçe Aydemir;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
60
Dakika
Pişirme
15
Dakika
Zorluk
Zor

Tahin, susam yağıdır. Bazen kendi başına sos olarak servis edilse de, genelde başka bir ürünle birleştirilerek servis edilir. Aklımıza tabi ki ilk tahin pekmez geliyor, ben bu arada keçiboynuzu pekmezi ile daha çok severim, size de tavsiye ederim.


Kahvaltı haricinde tahinin bir çok kullanımı var, ilk aklıma gelenler şöyleİ humus, buharda yeşil sebzelerle yaptığınız bir salataya veya fırın sebzelere çok yakışan tahin, limon ve hafif yoğurtlu bir sos, közlenmiş patlıcan, kimyon, tahin ve taze kişniş ile patlıcan salatası ve tabi ki tahinli çörekler, tatlılar.


Tahinin izlerine Mezopotamya’da Milattan Önce 4000’li yıllarda tanrılara susam şarabı sunulması ile ilk kez rastlanır. Genelde yağ olarak kullanılıyordu. Yemek kitaplarına girmesi ise humus ile 13. yüzyılda oluyor.


Tahin sağlıklı beslenmeye dikkat edenlerin de mutfaklarından eksik olmayan bir ürün. Öncelikle tahin sütten ve diğer bir çok yemişten daha çok protein içeriyor, beyin fonksiyonları için çok önemli olan B vitamini, kalp hastalıklarına karşı ihtiyaç duyduğumuz E vitamini açısından zengindir.


Tahinin faydalarından yeterince bahsettiysek, şimdi tahinli çörek tarifimize geçebiliriz!

Tahinli Çörek Tarifi Malzemeleri

Hamur İçin

1 su bardağı
süt, ılık, 250 ml
Yarım su bardağı
şeker
çeyrek tatlı kaşığı
tuz
1 adet
kuru maya
4 su bardağı
un, 420 gram

Sos İçin

1 su bardağı
tereyağı, 100 gram
5 yemek kaşığı
tahin
Yarım su bardağı
şeker, 125 gr
Püf Noktası

Tahinli Çörek Tarifi Püf Noktaları

Kuru mayayı çözdürmek için su veya sütün içine koyarız, su veya süt soğuk olmamalı, ılık, sıcağa biraz yakın olmalı, bu sıcaklık ile maya canlanır, kaynar su ile ise maya ölür. Mayayı süt ve şeker ile karıştırdıktan sonra –bu evrede şeker, mayayı aktive eder ve hızlandırır- un ile birleştirirken, tuzu direk mayalı karışımın üzerine dökmeyin. Tuz, şekerin tam tersine mayayı yavaşlatır.

Servis Önerisi

Tahinli Çörek Tarifi Servis Önerisi

Tahinli çöreği üzerine tarçın ve yanına sıcak bir çay veya filtre kahve ile servis edin.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol