ARAMA YAP
60 dk
15 dk
Zor
8 kişilik
417 kcal
11020

Tahin, susam yağıdır. Bazen kendi başına sos olarak servis edilse de, genelde başka bir ürünle birleştirilerek servis edilir. Aklımıza tabi ki ilk tahin pekmez geliyor, ben bu arada keçiboynuzu pekmezi ile daha çok severim, size de tavsiye ederim.


Kahvaltı haricinde tahinin bir çok kullanımı var, ilk aklıma gelenler şöyleİ humus, buharda yeşil sebzelerle yaptığınız bir salataya veya fırın sebzelere çok yakışan tahin, limon ve hafif yoğurtlu bir sos, közlenmiş patlıcan, kimyon, tahin ve taze kişniş ile patlıcan salatası ve tabi ki tahinli çörekler, tatlılar.


Tahinin izlerine Mezopotamya’da Milattan Önce 4000’li yıllarda tanrılara susam şarabı sunulması ile ilk kez rastlanır. Genelde yağ olarak kullanılıyordu. Yemek kitaplarına girmesi ise humus ile 13. yüzyılda oluyor.


Tahin sağlıklı beslenmeye dikkat edenlerin de mutfaklarından eksik olmayan bir ürün. Öncelikle tahin sütten ve diğer bir çok yemişten daha çok protein içeriyor, beyin fonksiyonları için çok önemli olan B vitamini, kalp hastalıklarına karşı ihtiyaç duyduğumuz E vitamini açısından zengindir.


Tahinin faydalarından yeterince bahsettiysek, şimdi tahinli çörek tarifimize geçebiliriz!

Pişirmeye Başla

Tahinli Çörek Tarifi


Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 8 kişi +

Hamur İçin

süt, ılık, 250 ml
1 su bardağı
şeker
Yarım su bardağı
tuz
çeyrek tatlı kaşığı
kuru maya
1 adet
un, 420 gram
4 su bardağı

Sos İçin

tereyağı, 100 gram
1 su bardağı
tahin
5 yemek kaşığı
şeker, 125 gr
Yarım su bardağı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Kuru mayayı çözdürmek için su veya sütün içine koyarız, su veya süt soğuk olmamalı, ılık, sıcağa biraz yakın olmalı, bu sıcaklık ile maya canlanır, kaynar su ile ise maya ölür. Mayayı süt ve şeker ile karıştırdıktan sonra –bu evrede şeker, mayayı aktive eder ve hızlandırır- un ile birleştirirken, tuzu direk mayalı karışımın üzerine dökmeyin. Tuz, şekerin tam tersine mayayı yavaşlatır.

Servis Önerisi

Tahinli Çörek Tarifi Servis Önerisi:

Tahinli çöreği üzerine tarçın ve yanına sıcak bir çay veya filtre kahve ile servis edin.