ARAMA YAP
60 dk
30 dk
Zor
8 kişilik
320 kcal
3699

İster kendinize ister misafirinize isterseniz de ailenize hazırlayabileceğiniz enfes bir tarif ile karşınızdayız.


Bugün sizlerle birlikte hazırlayacağımız tarifimiz haşhaşlı çörek. Sizlerle paylaşacağımız orijinal haşhaşlı çörek reçetemiz ile tıpkı anneannelerinizin ve babaannelerinizin hazırladığı çörekler gibi lezzetli ve çıtır çörekler hazırlamak mümkün.


Genellikle çay saatlerinde ve kahvaltılarda servis edilen çörek, farklı formatlarda sürekli olarak karşımıza geliyor. Bir ekmekten fazlası, kurabiyeden pratik ve börekten çıtır bir tarif haşhaşlı çörek tarifi. 


Türk yemek kültüründe oldukça özel bir yere sahip olan çörek; yağlı, az tuzlu ve yumurtalı hamur işi tariflerinin genel adını ifade etmektedir.


Kokusunun, lezzetinin ve görüntüsünün tebessüm ettirmediği kimse; yakışmadığı da tek bir öğün yok. Altın günlerinde, beş çaylarında, kahvaltılarda ve ara öğünlerde sofralara çok yakışan çörek oldukça da doyurucu bir tarif.


Lezzetiyle havalara uçuracak olan haşhaşlı çörek tarifi, Osmanlı döneminden günümüze gelen ve her yörede farklı şekillerde hazırlanan bir lezzet.


Haydi o zaman en güzel haşhaşlı çörek tarifi için sizi mutfağa alalım.


Malzemeler mutfak tezgâhınızda yerini aldı ve kollar da sıvandıysa haşhaşlı börek yapımına geçiyoruz.


Hamur malzemelerini derin bir kabın içerisinde pürüzsüz bir kıvam alana dek mikserin yoğurma ucu ile yoğuruyoruz.


Yoğurduğumuz hamurun üzerini nemli bir bezle örtüp, sıcak bir yerde 1 saat mayalandırıyoruz. Mayalanan hamuru ikiye bölüp, unlanmış tezgâhta dikdörtgen şeklinde ince olacak şekilde açıyoruz.


Açtığımız hamurun üzerine haşhaşla ayçiçek yağını karıştırıp, yarısını sürüyoruz ve rulo şeklinde 3 parmak kalınlığında sarıyoruz.


Diğer kalan hamura da aynı işlemi uyguladıktan sonra fırın kabına aralıklı olarak dizip, 15 dakika dinlendiriyoruz. Burada ‘’haşhaşlı çörek kaç dakikada pişer?’’ sorusunun cevabını merak edenler için hemen söyleyelim.


Yaklaşık 30 dakika altı ve üstü kızarıp renk alana dek pişiriyoruz. Pişen çörekleri oda sıcaklığında tel üzerinde dinlendirip servis ediyoruz.


Haşhaşlı Çörek Tarifi Servis Önerileri


Sıra geldi lezzetiyle başınızı döndürecek ve görüntüsüyle de havalara uçuracak haşhaşlı çörek servis önerilerine.


Hazırladığınız haşhaşlı çöreği kahvaltıda menemen, patates kızartması, beyaz peynir ve reçel çeşitleri ile servis edebilirsiniz.


Beş çayına gelen komşularınıza servis edecekseniz eğer yanında üzümlü kek, Rus salatası ve taze demlenmiş çay ikram edebilirsiniz.


Haşhaşlı Çörek Tarifi Püf Noktaları


Hazırlayacağınız haşhaşlı çöreği damak tadınıza göre hazırlayabilmeniz mümkün. Nasıl mı?


Biz tepsinin hepsini tuzlu yaptık ama siz dilerseniz malzemelerin hepsini yufkaya eklemeden önce kalan sosa şeker ekleyerek tatlı bir haşhaşlı çörek de elde edebilirsiniz.


Haşhaşlı Çörek Tarifi Kaç Kaloridir?


Sağlıklı beslenmek için kalori hesaplaması yapmak olmazsa olmazımız aslında. Biz de bu tarif için minik bir araştırma yaptık ve haşhaşlı çörek kalori miktarını hemencecik sizlerle paylaşmak istedik.


Haşhaşlı çörek 1 porsiyonunda yaklaşık olarak 320 kalori bulundurmaktadır. Hamur işi kategorisinde yer alan bu tarifimizi kilo kontrolü yapanlar için maalesef ki öneremiyoruz.


Haşhaşlı Çörek Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Tarif


Evet! Yazımızın sonuna doğru geldik. 


Reçetemizin detaylarına geçmeden önce bu tarifimizi sevenler için 3 tane daha tarif önerisinde bulunmak istiyoruz.


Öncelikle tarçınlı rulo çörek tarifi, ardından tahinli çörek tarifi ve son olarak haşhaş ezmeli nokul tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz.


Her biri birbirinden lezzetli olan bu tarifleri eminiz ki çok beğeneceksiniz.


Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun!

Pişirmeye Başla