ARAMA YAP
30 dk
20 dk
Zor
8 kişilik
7230

Güzel şeyler emek ister sözünü yaşatan leziz bir hamur işi tarifi için kollarımızı sıvıyoruz ve mutfağın yolunu tutuyoruz bugün. Çay saatlerinin en leziz çörek tariflerinden biri olan Paskalya çöreğini hazırlayacağız!

Paskalya çöreğini daha önce denemediyseniz baştan alalım ve Paskalya çöreği nedir anlatalım. Paskalya çöreği, mayalı hamurla yapılan tatlı bir çörek türüdür. Klasik olarak saç örgüsü şeklinde hazırlanıp pişirilir. Üzerinde file fındık veya file badem bulunur. Pastane raflarında mutlaka görmüşsünüzdür. :)

Paskalya çöreği, Hristiyanların Paskalya yortusunda sık sık yapıp tükettiği, bizim mutfağımıza da böyle böyle girmeye başlamış bir tariftir. Bu yüzden Paskalya çöreği hangi ülkenindir diye sormaya gerek yok, bu toprakların çok eski bir tarifidir. :)

Genel olarak ele aldık. Şimdi paskalya çöreği nasıl olur, paskalya çöreği kaç derecede pişer gibi detay konulara geçelim!

Paskalya Çöreği Tarifi Püf Noktaları

Sadece bu leziz çörek için değil, hamur işi tariflerinin neredeyse tamamı için geçerli bir ipucumuz var. O da, tüm malzemeleri oda sıcaklığında kullanmak. Su, süt, yağ, yumurta… Bir hamuru oluşturmak için kullanacağınız tüm malzemelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat edin. Değillerse, buzdolabında saklıyorsanız tarife başlamadan en az 30 dakika önce malzemelerinizi tezgaha çıkartıp ısılarının oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Aksi takdirde hamurunuz istediğiniz gibi verimli bir şekilde mayalanmayabilir.

Paskalya Çöreği Tarifi Servis Önerisi

Paskalya çöreği tarifi, çay saatlerinin favorilerinden hiç şüphesiz. Dilim dilim yemelere doyulamayan bu tatlı çörek, en çok çayla yakışıyor bize göre! Taze demlenmiş tavşan kanı bir bardak çay, çöreğinizin leziz eşlikçisi olacaktır.

Kahve severler için önerimiz, bir başka geleneksel tariften yana olacak. Köpüklü bir fincan Türk kahvesi, tercih edebileceğiniz leziz bir seçenek.

Son olarak sıcak içecek istemeyenlere ferahlatıcı önerilerimiz var. Buzlu bir bardak ev yapımı limonata, taze sıkılmış meyve suları veya az şekerli doğal şerbetler servis edebilirsiniz. Her türlü içecek, afiyetle tüketilecek bu çöreğin yanında.

Paskalya Çöreği Tarifi Kaç Kaloridir?

Paskalya çöreği, farklı boyutlarda ve kalınlıkta hazırlanabilir. Kalorisini biz ortalama bir porsiyon üzerinden hesapladık, bütün bir paskalya çöreği üzerinden değil. Bir porsiyon Paskalya çöreği 443 kalori içeriyor. Diyetteyseniz veya kalori hesabı yaparak besleniyorsanız bu miktar sizi biraz üzebilir. Bu yüzden porsiyonlarınızı kontrollü ayarlamanızı öneriyoruz.

Çay Saatlerine Yakışan En Leziz Hamur İşi Tarifleri

Hamur işlerinin tatlısı da tuzlusu da ayrı seviliyor. Çay saatlerinde de bol bol hazırlanıp tüketiliyorlar. Kek, börek, kurabiye üçgeninden çıkmak ve farklı tariflerle mutfağınızı şenlendirmek istiyorsanız sizin için üç birbirinden güzel tarifimiz var. Öncelikle kokusu ve dokusuyla bir başka olan tahinli çörek tarifini böyle not ediyoruz.

Ardından şekliyle, aromasıyla ve lezzetiyle bambaşka bir boyutta olan tarçınlı rulo çörek tarifini böyle bırakıyoruz.

Son değineceğimiz hamur işi tarifi de bir tür ekmek aslında. Brioche tarifi, beyaz ekmeğe leziz bir alternatif. 

Pişirmeye Başla