Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 400

Evde Çikolata Tarifi

: Mutluluk Bu Tarifte ;
06.06.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
30
Dakika
Dinlenme
10
Dakika
Zorluk
Orta

Mutluluk hormonlarını harekete geçiren bir lezzet: Çikolata. 

Çikolatayı kim sevmez ki? Bitter, sütlü, karamelli, acı biberli… Favori çikolatanızı evinizin mutfağında; katkısız, tatlandırıcısız, en doğal şekilde yapabileceğinizi söylesek? Hem de hazırlaması oldukça keyifli! Evinizi saracak mis gibi çikolata kokusu, sevdikleriniz ve kendiniz için çeşit çeşit çikolata hazırlamanın keyfi paha biçilemez! Üstelik özel günlerinde şık paketlemelerle, sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.
Evinizi mis gibi kokutacak, yemek için sabırsızlanacağınız tarifle sizi baş başa bırakıyoruz. Ev Yapımı Çikolata nasıl yapılır merak edenler doğru yerdesiniz. En pratik ve kolay şekliyle Ev Yapımı Çikolata tarifine geçiyoruz.

Evde çikolata yapmak, sanıldığından çok daha kolaydır. Hazır satılan kuvertür çikolatalar su buharı ile benmari usulü eritilir. Çikolata süsleneceği kuru yemiş, kuru meyve gibi malzemelerle buluşturulur ve kalıplara aktarılır. Ardından dondurulup servis yapılır.

Çikolatanın içecek halini de çok sevdiğinizi biliyoruz, öyleyse sizi hemen sıcak çikolata tarifimize davet edelim!


Benmari Usulü Çikolata Nasıl Eritilir?

Bir tencerenin içine kaynar su eklenir. Tencere en kısık ateşte, ocağa konur. Üzerine ise suya değmeyecek boyutlarda bir cam veya metal kap konulur. Bu kabın kesinlikle suya değmemesi gerekir. Çikolatalar sadece suyun buharıyla bu kabın içerisinde erimelidir. Çikolatayı erittiğiniz kabın içerisine de su gelmemesine dikkat etmelisiniz.

Evde Çikolata Tarifi Malzemeleri

Ana malzemeler

300 gram (g)
kuvertür, sütlü çikolata

Sos için

50 gram (g)
badem, file
10 gram (g)
deniz tuzu
50 gram (g)
kuru üzüm
50 gram (g)
fındık, kavrulmuş
50 gram (g)
Antep fıstığı, boziç
Püf Noktası

Evde Çikolata Tarifi Püf Noktaları

• Çikolata yaparken mutlaka kuvertür çikolata seçmeniz önerilir. Çünkü kuvertür çikolataların yağ oranı, paketli çikolatalara göre çok daha yüksektir. Kuvertür çikolataların içerisinde kakao yağı oranı yüksektir, bitkisel yağ oranı ise çok düşüktür. Paketli çikolatalarda ise bitkisel yağ oranı daha yüksektir. 

• Eğer silikon çikolata kalıbınız yoksa, buz kalıplarını da kullanabilirsiniz. 

• Çikolatayı kalıplara doldurduktan sonra tezgaha bir iki kere vurmalısınız. Böylelikle çikolatanın içinde kalan hava kabarcıklarını yok edebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol