ARAMA YAP
120 dk
15 dk
Zor
8 kişilik
27725

Sushilerin en gözdesi California Roll tarifiyle karşınızdayız. Dışarıdan yemeye alışık olduğumuz bu Sushi tarifi, evde de enfes oluyor dedik; tarifini hazırladık!


California roll’u ilk defa duyuyorsanız “California roll pişmiş mi?” ve “California roll nedir?” aklınızda ilk beliren sorular olabilir. İlkinin cevabı hayır. California roll’un ne olduğuna gelecek olursak da; Dışında pirinç, içinde nori tabakası bulunan sushi çeşididir. Genellikle avokado, yengeç, salatalık ve bazen tobiko içerir.


En meşhur Sushi çeşitleri California roll’ların detayına inelim mi?


California Roll Nasıl Yenir?


Mevzu Sushi’ye gelince en merak edilen konulardan biri, Sushi’lerin nasıl yendiği. :) Çatalları, bıçakları bırakın. Kaşıklara hiç gelmeyelim zaten. :) California Roll da dahil olmak üzere Sushiler, chop stick denen çubuklarla yeniyor. Sonradan öğrenmesi ve kullanması pek de pratik değil bu çubukların kabul. Yine de çatala yönelmeyin. Chop stick’lerin olmadığı veya kullanılmalarının tercih edilmediği durumlarda Sushiler elle yenir.


Baş parmağınız ve işaret parmağınızla yatay tutarak tabaktan kaldırdığınız Sushi’nizi soya sosuna bandırın ve tek lokmada mideye indirin! “Tek lokmada” kısmı önemli. Sushi, ısırarak lokma lokma yenmez çünkü. Tek lokmada yenecek şekilde doğranan bu leziz yemek, kibarlık yapmaya pek müsait değil. :)


California Roll Sushi Tarifi Püf Noktaları


Bu enfes Sushi tarifinin püf noktası, pirincin hazırlanması aşamasında. Pişen pirinç sirkeli sosla buluşturulurken metal kaşık kullanmamaya dikkat etmeniz gerekiyor. Önerimiz kesinlikle tahta kaşık. Aman ihmal etmeyin. :)


 California Roll Sushi Kaç Kaloridir?


California roll Sushi içindekiler oldukça düşük kalorili malzemeler. Bu yüzden bu leziz Sushi roll’ların bir porsiyonu ortalama olarak 100 kaloridir.


California Roll Sushi Servis Önerisi


Roll’ları servis ederken bizim önerimiz wasabi ve soya sos olacak. :)


California Roll Sushi Tarifine Doyamayanlar için Farklı Sushi Önerileri


California Roll Sushi, Sushi’den pek hazzetmeyenlerin dahi severek yediği bir Sushi versiyonu. Sushi dünyasına bir başlangıç yapılacaksa buradan başlanmasını öneriyoruz biz de. :) Denendi ve sevildiyse de burada hemen durmak olmaz. Sizin için enfes önerilerimiz var.


Öncelikle Nigiri (Sushi) tarifi, somon balığını seviyorsanız çok hoşunuza gidecek. Somon balığı dilimleri güzelce marine olup leziz Sushi pirinci üzerine dizilecek; tek lokmada mideye inecek. :)


Konu Sushi’ye gelince öyle 1 – 2 çeşitle bitmiyor. Maki, Nigiri, Sashimi derken kendinizi British Columbia Roll’u incelerken buluyorsunuz. Sushi’yi genel olarak ele aldığımız, onlarca farklı ve leziz Sushi çeşidini teker teker anlattığımız sushi çeşitleri yazımız gözlerden kaçmasın. :)


Balığın Diğer Ülkelerdeki Geleneksel Kullanımları


Tazeliğin ve mevsimselliğin en önemli ürünlerinden biri olan balık, ülkemizde de her gün, bolca tüketiliyor. Balığın diğer ülkelerdeki kullanım yaygınlığını ve ülkelerin popüler geleneksel tariflerini öğrenmek ister misiniz? En güzel tarifler Finlandiya’dan Norveç’e, Asya’dan İspanya’ya sizin için derlendi! Yazımız ise burada; Balığın ülkelerdeki geleneksel kullanımı.

Pişirmeye Başla