Portakallı Kereviz

     (0 oy)
Kaç Kişilik
4
Kişilik
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
30
Dakika
Zorluk
Orta

Kereviz ve portakal uyumuna bayılacaksınız. 


Portakal suyunun limon yerine kullanıldığı yemek tariflerine bir yenisi daha eklendi. Karşınızda; Portakallı Kereviz. Limon kullanılarak hazırlanan zeytinyağlı tariflere son yıllarda eklenen portakal suyu yemeklere mayhoş bir tat veriyor, asit dengesi artıyor ve aynı zamanda da yemeğa olması gerektiğinden daha ekşi bir tat kazandırmıyor. Bu sebeple artık zeytinyağlıların çoğunda limon yerine portakal suyu tercih ediliyor. 

Portakallı Kereviz Nasıl Hazırlanır?

Portakal suyunun ekşi aroması ve mayhoş tadının kerevize ne kadar çok yakıştığını henüz bilmiyorsanız artık öğrenme vakti. Zeytinyağlı kereviz yaparken kök sebzelerin çoğunda olduğu gibi kabuklarını soyduktam sonra limonlu suda bekletmeniz gerekiyor. Bu sırada diğer malzemeleri hazırlarken portakal suyunu lezzetini iyice vermesi için en son eklemeniz önemli. Kısık ateşte pişireceğiniz Portakallı Kereviz tarifini çok seveceksiniz. Hem doyurucu hem besleyici hem de oldukça fit, yani anlayacağınız o tam bir yaz yemeği! 

Portakallı Kereviz Tarifi Püf Noktası 

Kereviz yemeğini yapması oldukça pratik olsa da kerevizi soymanın kolay olduğunu söyleyemeyiz. Şimdi sizlere, kerevizi hızlı soymanız için bir püf noktası veriyoruz. Çözümü uzaklarda aramayın çözüm bir sebze soyacağı kadar yakınızda yani çekmecede. Keskin olduğuna inandığını bir sebze soyacağıyla kerevizin kabuklarını rahatça soyabilirsiniz. Kerevizleri soyduktan sonra dilimleyin ve limonlu suda mutlaka bekletin. Böylece kereviz piştiğinde kararmayacaktır. 


Portakallı Kereviz Tarifi Servis Önerisi 

Kerevizi soğuk servis etmeniz tavsiye edilir. Üzerine dilerseniz kereviz yapraklarını koyabilirsiniz. Üzerine portakal dilimleri de çok yakışacaktır hemde sunarken yemeğinizin daha da lezzetli gözükmesini sağlar. Artık hazırsanız sizi tarife doğru uğurluyoruz. 


Portakallı Kereviz Malzemeleri

5 adet
kereviz
2 adet
havuç
1 adet
kuru soğan
1 adet
patates
yarım adet
limonun suyu
6 yemek kaşığı
zeytinyağı
4 adet
portakalın suyu
1 su bardağı
su
1 yemek kaşığı
toz şeker
1 tatlı kaşığı
un
Alışveriş Listesine Ekle
Püf Noktası

Portakallı Kereviz Püf Noktaları

Kerevizleri limonlu suda bekletmeniz, onların kararmasını önleyecektir.

Servis Önerisi

Portakallı Kereviz Servis Önerisi

Üzerine kereviz sapı ya da yaprakları ekleyerek servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim. Üye Ol