Açlık hissine son veren birbirinden lezzetli besinleri listeledik. Sağlıklı beslenirken gün boyu enerji dolu hissedeceksiniz!

Çok hoşunuza gideceğini düşündüğümüz harika bir yazıyla daha karşınızdayız. :) Gün boyu açlık hissini bastıran ve uzun süre acıktırmayan yiyecekler nelerdir detaylı bir şekilde ele aldık.

‘’Gün içinde uzun süre tok tutan yiyecekler nelerdir?’’ ya da ‘’diyette iştah kesen yiyecekler nelerdir?’’ gibi sıkça sorulan soruların cevabını detaylı bir araştırma yaptıktan sonra sizinle paylaşmak istedik. :)

Bu besinler açlık hissine son verirken aynı zamanda da vücudunuza fazladan kalori almanızı engelleyecek; bu şekilde fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardım edecek. :)

 Diyet yapmak istediğinizde ya da çeşitli sebeplerden ötürü az yemek yemeyi tercih ettiğiniz durumlarda dolabın kapısını açtınız ve ‘’Ne yesem?’’ diye soruyor musunuz kendinize? Tam da bu konudan yola çıktık ve gün içerisinde açlığınızı bastıracak yiyecekleri sizin için araştırdık. Gün içinde tok tutan yiyecekler dedik ama elbette ki hamur işi ya da bol karbonhidratlı şeylerden bahsetmiyoruz. Bol lifli, protein değeri yüksek ve bol vitaminli hafif yiyeceklerden bahsediyoruz. :)

Yukarıda bahsettiğimiz gibi tokluk hissi yaratacak yiyecekleri başlıklar halinde sizinle paylaşacağız ama öncesinde de bir uyarı geçelim; tok tutan yiyecekleri tercih ettiğimizde vücudumuza giren besin değerlerini de dikkate almamız gerekiyor. Tok kalmak uğruna dengesiz ve yetersiz beslenmemeliyiz. Ayrıca bu yazımızı dikkate alın fakat uzmandan görüş almadan diyetinizde kullanmayın. Sağlığınıza dikkat. :)

Uzun Süre Tok Tutan ve İştah Kesen Yiyecekler

Besin değeri yüksek meyveler, sebzeler ve yiyecekler nelerdir gelin bir göz atalım. Eminiz ki bu besinleri, içindeki vitamin ve besin değerini de öğrendikten sonra öğünlerinizden hiç eksik etmeyeceksiniz. :)

1-) Hurma

Dekoratif yaprakları bulunan ve palmiyegiller familyasına ait olan hurma; diyet menülerinde ya da tatlı ihtiyacını gidermek için hazırlanan sağlıklı tariflerde, kişilerin ilk tercihi oluyor genellikle.

 Biz de bu yazımızda hurmanın faydalarına ve içerisindeki vitaminlere değinmeden geçmek istemedik. 

Hurmanın şeker oranı yaklaşık olarak %80 civarındadır. Tatlı ihtiyacınızı gidermek istediğinizde bir adet hurma oldukça yeterli gelecektir. Hurmada ayrıca karbonhidrat, lif ve protein bulunur. Tokluk için birebir diyebiliriz. :)

2-) Elma

Gülgiller familyasına ait olan elma, hemen hemen her bölgede yetişir ve oldukça ekonomik bir meyvedir. :)

Elma için diyet dostudur demek tam yerinde bir tabirdir. Öyle ki diyet denilince aklımızda ilk beliren yeşil yeşil bol sulu bir elmadır. :) Diyetlerde canınız tatlı bir şeyler istediğinde ya da bol lifli yiyecekler tüketmeniz gerekiyorsa kesinlikle elma tüketebilirsiniz. 

Ayrıca bu leziz meyveyi sadece diyetlerde tüketmek yanlış olur. Elma, kan şekerinizi düzenler ve vücudunuza gerekli vitamin ve minarelerin alınmasını sağlar. Alınan vitamin, lif ve minareller tüm gün acıkma hissini geciktirir.

3-) Avokado

Son zamanlarda oldukça popüler olan ve hayatımızda yer edinen avokadodan bahsedelim şimdi de. :)

Kahvaltılarda, salatalarda ve yemeklerde yer verdiğimiz avokado oldukça besleyici bir meyvedir. İçerisinde bolca bulunan yağ miktarı bağırsak sistemini düzenler ve aynı zamanda iştahınızı keser. Bu da tüm gün tokluk hissi yaratır. :)

4-) Taze Ceviz

Hafızayı güçlendirmesinden tutun da kötü kolesterolün düşmesine kadar birçok faydası bulunan ceviz, faydalarıyla her zaman gönlümüzde taht kurmuştur. :)

Taze ceviz, protein ve B12 vitaminleri açısından oldukça zengin bir meyvedir. Cevizin içerinde bulunan yağın açlık hissinizi oradan kaldırdığını biliyor muydunuz?  Böylelikle diyet menülerinizde, ara öğün olarak cevize yer verebilirsiniz.

5-) Brokoli

Diyette iştah kesen yiyecekler ya da diyetteyken tüketilmesi gereken yiyecekler dediğimizde aklımıza ilk olarak brokoli gelir. :) 

Brokoli, diyet sofralarının vazgeçilmezi hatta biriciğidir diyebiliriz. :) Sağlıklı beslenenlerin gözdesi olmuştur her zaman. :) Brokoli, tok tutmanın yanı sıra cildiniz ve saçlarınız için de oldukça sağlıklı bir besindir. Sofralardan eksik etmeyin.

6-) Salatalık

Salatalık besin değeri oldukça düşük bir besindir aslında. Ara öğünlerde tercih ettiğinizde ise bunu önemsemeyeceksiniz çünkü açlık hissinizi bastırıp sizi tok tutan bir yiyecektir aynı zamanda. :)

Salatalığı detoks suyu hazırlamak için de tercih edebilirsiniz. Böylelikle daha faydalı olacaktır eminiz. :)

7-) Mezgit

Mezgit, beyaz etiyle tavuk etine oldukça benzeyen bir balık çeşididir. Diyabet dostu bu balığımız, hafızayı dinç tutar, kemik sağlığı için oldukça yaralıdır ve yorgunluğunuzu giderir. Haftada en az bir gün sofralarınıza davet edin bu lezzeti. :)