Sağlıklı beslenme trendlerinin hızla arttığı günümüzde, hurma hem şekere alternatif oluyor, hem de sağlığınıza katkıda bulunuyor.

Peki nedir hurma?

Hurma, 5000 senelik tarihi ile en eski meyvelerden biri tanesi. İlk kez Basra Körfezi’nde yetiştirildiği bilinen hurma, sıcak iklimlere uygun bir meyve olduğu için ülkemizde Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetiştiriliyor.

Yüksek oranda doğal şeker içerdiğinden hurmayı limitli tüketmenizde fayda var ancak, dört tanesini bir porsiyon meyve gibi düşünürseniz bu mucizevi şekeri günlük beslenmenize dahil edebilirsiniz. Bunun yanı sıra hurmayı diyetinize katmak isterseniz, badem ve ceviz ile 1-2 tane tüketerek sağlıklı bir ara öğün hazırlayabilirsiniz.

Bir diğer yöntemse akşamdan bir bardak suya koyduğunuz hurmaların suyunu içip, daha sonra hurmaları yiyerek sindirim sisteminizi dengelemek.

Son olarak vegan ve vejetaryen beslenenler için yüksek besin değerleri taşıyan hurma, yine sağlıklı bir alternatif oluşturabilir. Aynı zamanda şeker kullanmak istemediğiniz tariflerde de şeker yerine kullanabilirsiniz. 'Superfood' yiyecekler arasında yerini alan hurma, yeni beslenme trendlerinin de yıldızlarından bir tanesi.