İçerdiği doğal yağlar ile oldukça faydalı olan avokado, aynı zamanda diyet yapanlar ve sağlıklı beslenenlerin hazırladığı hafif tariflerin gözde malzemesidir!
Önceki yıllarda avokado bulmanın çok kolay olmaması ve fiyatının yüksekliği sebebiyle tariflerimizde pek sık yer veremiyorduk. Ancak son yıllarda hem yurt dışından kolaylıkla getirilebilmesi hem de ülkemizde avokado tarımının gelişmesi neticesinde bol bulunan ve fiyatı oldukça uygun hale gelen avokadoyu artık tariflerimizde sık sık değerlendirebiliyoruz. Öyleyse gelin avokado ile ilgili tüm detaylara birlikte göz atalım!

Avokado Hangi İklimde Yetişir, Mevsimi Nedir?

İthal avokadolardan ziyade artık yerli avokadoya da sahip olan Türkiye, avokadolarını özellikle Akdeniz bölgesinde yetiştiriyor. Avokadonun kesinlikle bir meyve olduğunu belirtelim. Avokado soğuk havaya dayanıklı bir ağaç olmadığı için tropikal iklimlerde yetişebilir. Yani Avokado mevsimi yazdır ama gelişen tarım teknolojisi sayesinde dört mevsim Avokado elde edilebilmektedir. Türkiye’de bu özelliklere en çok uyan şehirse Alanya olarak bilinmektedir.

Avokado Faydaları

● Avokado, kalp sağlığını destekler ve kolesterolün düşük tutulmasına yardımcıdır.
● Cilde iyi gelir, yaşlanmanın etkilerinin geciktirilmesini destekler. Avokadoyu hem tüketmek hem de onu cilde uygulamak, cilt hücrelerini besler ve canlılık sağlar. Öyleyse gelin avokado maskesi tarifine hemen göz atın!
● İyi bir potasyum kaynağı olan avokado, bu özelliği ile böbrek sağlığını destekler.
● Nefesi ferahlatır, mide rahatsızlığı ya da çeşitli sebeplerden oluşan ağız kokusunu önlemeye yardımcı olur.
● Tam bir K vitamini deposu olan avokado, K vitamini eksikliğinden kaynaklı hastalıkları engellemede yardımcı etkiye sahiptir.

Avokado Nasıl Tüketilir, Nasıl Soyulur?

Avokadonun tüketilebilmesi için öncelikle yeterli olgunluğa gelmiş ve yumuşamış olması gereklidir. Yumuşaması kolay soyulması için de önemlidir çünkü olgunlaşan avokado püre kıvamına gelecek ve kabuğundan kolayca ayrılacaktır. İkiye bölünen avokadonun ortasında çekirdek çıkarıldıktan sonra, bir kaşık yardımı ile kabuğundan sıyırılır. Kolay bir şekilde tek parça halinde çıkan iç avokado daha sonra kullanım amacına göre dilimlenir ya da ezilir.

Avokado Nasıl Seçilir?

Avokado seçimi için en önemli kriter onu ne zaman tüketmeyi düşündüğünüzdür. Eğer hemen tüketmek istiyorsanız olgun ve yumuşak avokadoları tercih etmelisiniz ama 3-4 gün içerisinde kullanmayı düşünüyorsanız daha sert avokadoları seçerek, evde kendiniz olgunlaştırabilirsiniz. Böylece onu kullanmanızı bekleyene kadar çürümeyecek, aksine mükemmel olgunluğa gelecektir.

Avokado Neyle Yenir, Nasıl Yenir?

Avokadoyu pek çok tarifte kullanmak ve farklı şekillerde değerlendirmek mümkün! Bu yüzden onun nasıl yeneceğine karar vermek aslında biraz da damak zevkinize kalmış. Eğer çiğ olarak salatalarda tüketmek isterseniz mükemmel salata malzemesi olacak, pişmiş olarak değerlendirmek isterseniz de makarnalarda, kahvaltılık yumurta tariflerinde enfes olacaktır.

Avokado Nasıl Saklanır?

Avokado narin bir meyve olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden avokadonun nasıl saklanacağı konusu büyük önem taşıyor. Olgunlaşmamış, tam ya da kesilmiş avokadolar için farklı saklama teknikleri uygulanarak avokadonuzun yaşam süresini uzatabiliyorsunuz.

Tüm bir avokado bir kişiye fazla geldiği için genellikle yarısı tüketilir. Geriye kalan yarım avokadonun yumuşamasını, kararmasını, bozulmasını istemiyorsanız uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Pek de ucuz olmayan bu lezzetli meyve konusunda bu sıkıntıları yaşıyorsanız, avokado saklama konusunda bazı bilgileri yanlış biliyor olabilirsiniz. Yanlış bilgileri doğruya çevirmenin ise tam zamanı! Uzun süre bozulmadan avokado nasıl saklanır, püre haline getirilmiş avokado nasıl saklanır, avokado buzdolabında saklanır mı gibi soruların yanıtını arıyorsanız yazımıza buyurun!

Avokado Ne Kadar Tüketilmeli?

Her besinde olduğu gibi avokadonun da ideal tüketim miktarı oldukça önemlidir. Ne kadar hafif ve düşük kalorili olursa olsun avokado tüketirken de ideal tüketim miktarına uymak faydalı olacaktır. Uzmanlar gün aşırı olacak şekilde avokadoyu yarım olarak tüketmenin uygun olacağını belirtiyor.

Avokado Nasıl Olgunlaşır?

Avokado olgunlaştırmak için en kolay yöntem onları muz, şeftali ya da elma gibi, beklerken etilen gazı salan meyvelerle beraber bekletmektir. Böylece avokado yaklaşık ​iki​ gün içerisinde yenilebilecek olgunluğa ve yumuşaklığa ulaşır.
Eğer hızlı bir avokado yumuşatma yöntemi arıyorsanız, onu mikrodalga fırının en düşük ayarında 2 dakika içinde yumuşatabilirsiniz. Bu yöntem avokadonun besin değerini azaltabileceği için, acil durumlar haricinde kullanılmaması faydalı olacaktır.
Doğal bir olgunlaştırma işlemi için avokadoları güneş alan bir yere koyun. Böylece avokadolar 3-4 günde olgunlaşarak yenmeye hazır hale geleceklerdir.

Avokado ile Ne Yapılır: Avokadolu Tarifler

Avokado Soslu Makarna

Makarna, birbirinden farklı soslar ile kolayca uyum sağlayabilen bir yiyecek, avokado da bunlardan biri! Avokado, fesleğen, sarımsak ve limon ile hazırlanan bu pratik lezzet, pesto sosa enfes bir alternatif olacaktır. Öyleyse sizi hemen avokado soslu makarna tarifimize davet edelim!

Avokadolu Salata

Seveni neredeyse her salatasına dahil eder, tadını bilmeyenler de denemekten biraz çekinir. Ülkemizde yetiştirilmesinin başlamasıyla artık çok rahatlıkla marketlerde, pazarlarda bulabildiğimiz avokado, harika salatalar için mutlaka değerlendirmeniz gereken bir malzeme! Hemen avokadolu salata tarifimizi deneyin!

Izgara Tavuklu Kinoa Kasesi

Izgara tavuklu kinoa kasesi tarifi, formunu korumak isteyenlerin ve sağlıklı beslenenlerin favorileri arasına girecek. Kinoa, tavuk ve sebzelerin bir araya geldiği besleyici tarif ile hafif bir öğün geçirin!

Kahvaltılık Avokado Tarifleri

Yumurtalı Avokado Salatası

Sabahları zengin bir kahvaltı ile güne başlamak isterseniz sizin için harika bir tarifimiz var! Hızlıca hazırlanan, besleyici bir salata için protein deposu yumurtalı avokado salatasını hemen deneyin!

Fırında Avokadolu Yumurta

Yumurta ve avokado birbirine ne kadar yakışabilir sorusuna leziz bir yanıtla karşınızdayız, üstelik kıtır bir kahvaltılık tarifiyle! Fırında avokadolu yumurta tarifi, sofranıza sağlık ve lezzet katmanın en kolay yollarından biri, mutlaka tarifimize göz atın.

Avokadolu Lor Peynirli Sandviç

Kahvaltılarınız için çok hafif bir sandviç olduğu gibi çocuklarınızın beslenme çantasına da koyabileceğiniz, tadına baktığınızda hayran kalacağınız avokadolu, kuru domatesli, lor peynirli sandviç tarifine hemen göz atın!