Ancak avokado bu kadar faydasının yanında narin bir meyve olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden avokadonun nasıl saklanacağı konusu büyük önem taşıyor. Olgunlaşmamış tam veya kesilmiş avokadolar için farklı saklama teknikleri uygulanarak avokadonuzun yaşam süresini uzatabiliyorsunuz.
Tüm bir avokado bir kişiye fazla geldiği için genellikle yarısı tüketilir. Geriye kalan yarım avokadonun yumuşamasını, kararmasını, bozulmasını istemiyorsanız uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Pek de ucuz olmayan bu lezzetli meyve konusunda bu sıkıntıları yaşıyorsanız, avokado saklama konusunda bazı bilgileri yanlış biliyor olabilirsiniz. Yanlış bilgileri doğruya çevirmenin ise tam zamanı! Uzun süre bozulmadan avokado nasıl saklanır, püre haline getirilmiş avokado nasıl saklanır, avokado buzdolabında saklanır mı gibi soruların yanıtını arıyorsanız çok doğru yerdesiniz!

Birazdan avokado ile ilgili tüm detayları anlatacağız ama ondan önce avokadonun çok farklı bir kullanım alanından da bahsedelim: Güzellik! Saçınız ve cildiniz için 5 avokadolu maske tarifine de göz atmadan geçmeyin!

Avokado Kesildikten Sonra Nasıl Saklanır, Yarım Avokado Nasıl Saklanır?

Kesildiğinde çabuk bozulabilen narin bir meyve türü olan avokado, doğru saklama tekniğiyle uzun süre saklanabilir. Avokado ikiye kesildiğinde kahverengileşmeye başlar. Ancak yine de yarısını saklamanız gerekiyorsa çekirdeğini çıkarmayın. Kararmasını önlemek için meyvenin açıkta kalan kısmını limon veya yeşil limon suyuyla kaplayın. Böylelikle limondaki asit oksitlenmenin önüne geçecektir.

Avokado Buzlukta Saklanır Mı?

Avokado buzlukta saklamak istiyorsanız, kabuklarını soyup ezmeli ve üzerine limon suyu ilave etmelisiniz. Hava geçirmeyen bir kaba koyun. Kabın kapağını kapatmadan önce streç filmle de sarabilirsiniz. Bu şekilde yaklaşık 5 ay derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

Olgun Avokado Nasıl Saklanır?

Olgunlaşan avokadonuzu kesmeden 2 ya da 3 gün buzdolabında saklayabilirsiniz. Olgun avokadoları buzdolabında saklayın ancak en soğuk yerine koymamaya özen gösterin. Aksi halde içinde ve dışında kararmalar olabilir.

Olmamış Avokado Yenir Mi?

Olmamış avokado sert ve lezzetsizdir. Yemeklerde kullanmak için pek uygun olmadığından olgunlaştığından yenilmesi önerilir.

Kararmış Avokado Yenir Mi?

Kahverengi veya grimsi iç kısım, avokadonun kötü olduğu anlamına gelir. Yenilmesi önerilmez. Yine de çukurun etrafında bir miktar renk değişikliği normaldir ve bir çürüme belirtisi değildir.

Avokado Püresi Nasıl Saklanır?

Avokadonun kabuklarını soyup ezerek hazırladığınız avokado püresini saklamak için önce içerisine 1-2 çay kaşığı limon suyu ekleyin. Püreyi hava geçirmeyen bir kaba koyun ve buzdolabına yerleştirin.

Avokado Nasıl Hazırlanır?

Avokado tropikal bir meyve olduğu için ilk toplandığında sert bir yapıya sahip olabilir. Bu nedenle biraz bekletip yumuşatmanız gerekebilir. Henüz olgunlaşmamış avokadolar kese kağıdında muzlarla birlikte bekletilip, yumuşatılabilir. Tropikal meyvelerin en sevileni avokadonun nasıl hazırlanacağını anlatıyoruz.

Yumurtalı Avokado Salatası

Hızlıca hazırlanan, besleyici bir salata mı yapmak istiyorsunuz? O halde protein deposu Yumurtalı Avokado Salatası tarifi tam size göre!

Avokado Soslu Makarna

Arzunuza göre üzerine rendelenmiş parmesan veya kaşar peyniri serpiştirerek de servis edebileceğiniz Avokado Soslu Makarna tarifi için tıklayın!

Fit Pazartesi: Avokado

Avokadoyu içinde görmediğimiz tabakların sayısı azalıyor. Hatta sadece avokadonun varyasyonlarını servis eden restoranlar bile var. Özellikle diyet ve spor yapanların tercih etme sebebiyse düşük karbonhidrata sahip olup lif oranının yüksek olması ve tok tutması. Avokadonun güzelleştirdiği tariflere ulaşmak için tıklayın!

Avokadolu Salata Tarifi: Tadı Tropikal Lezzeti Evrensel

Seveni neredeyse her salatasına dahil eder, tadını bilmeyenler de denemekten biraz çekinir. Ülkemizde yetiştirilmesinin başlamasıyla artık çok rahatlıkla marketlerde, pazarlarda bulabildiğimiz avokado, harika salatalar için mutlaka değerlendirmeniz gereken bir malzeme! Öyleyse buyurun avokadolu salata tarifimize...

Avokado Nasıl Saklanır?

1. Avokadoyu tercihen kağıt bir torba içerisine alıp, içine süreci hızlandırmak için elma ya da muz ekleyin.

2. Ağzını kapatıp, yumuşayana dek 1 ya da 2 gün bekleyin.

3. Avokadonun çekirdeğini alıp kabuğunu bırakın.

4. Üzerine yağ sürün ve streç filmle kaplayın. Buzdolabına kaldırın.

5. Dilerseniz smoothie yapmak için buzluğa da kaldırabilirsiniz.

6. Alüminyum folyoya sarıp buzdolabına kaldırın.