Tropikal meyvelerin en sevileni avokadonun nasıl hazırlanacağını anlatıyoruz.

Avokado; tropikal bir meyve olduğu için ilk toplandığında sert bir yapıya sahip olabilir, bu nedenle biraz bekletip yumuşatmanız gerekebilir. Henüz olgunlaşmamış avokadolar kese kağıdında muzlarla birlikte bekletilip, yumuşatılabilir.

Avokadoyu hazırlamak için ilk olarak yatay bir biçimde ortadan ikiye bölün. Farklı yönlere çevirme hareketi yaparak iki gövde birbirinde ayırın. Bir gövdede çekirdeği kalacaktır. Bu çekirdeği bıçak saplayarak ya da bir kaşık yardımıyla ayırın. Daha sonra yine bir kaşık yardımıyla iç kısmını oyun. Bu aşamada kabuğu soymak için bıçak ya da soyacak kullanmamanızı tavsiye ederiz, bu avokadonun yapısını bozacaktır. Son olarak, çıkardığınız avokadoları dilimleyerek salataların üzerine ince uzun dilimler olarak ya da ezerek avokado püresi olarak kullanabilirsiniz.

Avokado Nasıl Saklanır: Yarım, Kesilmiş ve Olgun Avokado

Ana vatanı Orta Meksika olan avokado, içerdiği vitamin, mineral ve antioksidanlar sebebiyle Türkiye’de de oldukça popüler bir yiyecek. Çeşit çeşit tariflerle yaşam bulan avokado vücutta yağda çözünebilen vitaminlerin emilmesine yardımcı oluyor. Lifli yapısı ve içerdiği B, C, E, K vitaminleri ile bağışıklık sistemini desteklediği bilenen avokado, kremsi kıvamı dolayısıyla herkes tarafından rahatlıkla tüketilebiliyor. Ancak avokado bu kadar faydasının yanında narin bir meyve olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden avokadonun nasıl saklanacağı konusu büyük önem taşıyor. Olgunlaşmamış tam veya kesilmiş avokadolar için farklı saklama teknikleri uygulanarak avokadonuzun yaşam süresini uzatabiliyorsunuz. Uzun süre bozulmadan avokado nasıl saklanır, püre haline getirilmiş avokado nasıl saklanır, avokado buzdolabında saklanır mı gibi soruların yanıtını arıyorsanız, yazımıza buyurun.