Avokado; tropikal bir meyve olduğu için ilk toplandığında sert bir yapıya sahip olabilir, bu nedenle biraz bekletip yumuşatmanız gerekebilir. Henüz olgunlaşmamış avokadolar kese kağıdında muzlarla birlikte bekletilip, yumuşatılabilir.

Tropikal bir meyve olduğu için başta gözünüz korkabilir ama avokadoyu evde yetiştirebileceğinizi de biliyor muydunuz? Nasıl mı? Temiz Sözlük'ün avokado evde nasıl yetiştirilir yazısından hep beraber öğrenelim!

Avokadoyu hazırlamak için ilk olarak yatay bir biçimde ortadan ikiye bölün. Farklı yönlere çevirme hareketi yaparak iki gövde birbirinde ayırın. Bir gövdede çekirdeği kalacaktır. Bu çekirdeği bıçak saplayarak ya da bir kaşık yardımıyla ayırın. Daha sonra yine bir kaşık yardımıyla iç kısmını oyun. Bu aşamada kabuğu soymak için bıçak ya da soyacak kullanmamanızı tavsiye ederiz, bu avokadonun yapısını bozacaktır. Son olarak, çıkardığınız avokadoları dilimleyerek salataların üzerine ince uzun dilimler olarak ya da ezerek avokado püresi olarak kullanabilirsiniz.

Avokado Nasıl Saklanır: Yarım, Kesilmiş ve Olgun Avokado

Ana vatanı Orta Meksika olan avokado, içerdiği vitamin, mineral ve antioksidanlar sebebiyle Türkiye’de de oldukça popüler bir yiyecek. Çeşit çeşit tariflerle yaşam bulan avokado vücutta yağda çözünebilen vitaminlerin emilmesine yardımcı oluyor. Lifli yapısı ve içerdiği B, C, E, K vitaminleri ile bağışıklık sistemini desteklediği bilenen avokado, kremsi kıvamı dolayısıyla herkes tarafından rahatlıkla tüketilebiliyor. Ancak avokado bu kadar faydasının yanında narin bir meyve olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden avokadonun nasıl saklanacağı konusu büyük önem taşıyor. Eğer kalan avokadonuzu saklamak istemiyorsanız, harika bir cilt maskesinde değerlendirmek ister misiniz? Cevabınız evetse Gözenek Sıkılaştırıcı 3 Ev Yapımı Maske yazısına da bir göz atın deriz!

Olgunlaşmamış tam veya kesilmiş avokadolar için farklı saklama teknikleri uygulanarak avokadonuzun yaşam süresini uzatabiliyorsunuz. Uzun süre bozulmadan avokado nasıl saklanır, püre haline getirilmiş avokado nasıl saklanır, avokado buzdolabında saklanır mı gibi soruların yanıtını arıyorsanız, yazımıza buyurun.

Avokadolu Salata Tarifi: Tadı Tropikal Lezzeti Evrensel

Seveni neredeyse her salatasına dahil eder, tadını bilmeyenler de denemekten biraz çekinir. Ülkemizde yetiştirilmesinin başlamasıyla artık çok rahatlıkla marketlerde, pazarlarda bulabildiğimiz avokado, harika salatalar için mutlaka değerlendirmeniz gereken bir malzeme! Öyleyse buyurun avokadolu salata tarifimize...