Sofralarımızın vazgeçilmezleri arasında yer alan salatalık içerik bakımından oldukça zengin. Ayrıca güçlü bir antioksidan olması, kozmetik sektöründe de salatalığa geniş bir kullanım alanı sunuyor.

Sıcak günlerde yaşanacak susuzluk hissini %90 sudan oluşuyla minimuma indiren salatalık, gün boyu sussuzluğa yardımcı oluyor. Salatalığın büyük bir kısmı sudan oluşur. Bu nedenle içerisinde yağ oranı ve kalorisi oldukça düşüktür. Kilo vermek için beslenme rutininize salatalığı sık sık dahil etmeniz size yardımcı olacaktır.

Salatalık oldukça düşük kalorili bir sebzedir ve diyet menülerinin vazgeçilmezlerindendir. Diğer düşük kalorili yiyecekleri merak ediyorsanız sizi hemen yazımıza davet edelim!

Detoks tariflerini incelediğinizde ya da diyet menülerinde salatalığın çoğu tarifte olduğunu görmüşsünüzdür. Salatalık ciğerleriniz ve bağırsaklarınız için çok faydalıdır, ayrıca kanda bulunun toksitleri temizlemede de oldukça etkilidir.

İçerisinde yüksek oranda bulun K vitamini sayesinde salatalık kemik sağlığını destekleyici etkiye sahiptir. Salatalığı tükettiğimizde cildimize faydası oldukça büyüktür. Aynı zamanda maske tariflerinizde de salatalığa bolca yer verebilirsiniz.

Salatalığı Güzellik Rutininize Nasıl Dahil Edebilirsiniz? öğrenmek için hemen tıklayın!

Salatalık Turşusu

Turşu genelde lahana, salatalık, biber gibi ayrı ayrı malzemelerden yapılsa da herkesin en gözdesi salatalık turşusu olmuştu. Sindirim sistemi problemlerine, karaciğer sorunlarına, diyabete gibi rahatsızlıklarda fayda sunan ve güçlü bir antioksidan olan salatalık turşusu yapımı da oldukça kolay. Salatalık turşusunun yapılışı nasıl olur, püf noktaları nelerdir sorularının yanıtları tarifimizde…

Naneli Salatalıklı Ayran

Yemeklerin güzel eşlikçisi ayranın en ferah hali! Pratik ve lezzetli içeceğinizi hazırlamak için malzemeler hazırsa naneli salatalıklı ayran tarifine hemen başlayalım!

Cacık

Pilav, fasulye, karnıyarık, köftenin yanında olmadan olmaz… Cacık, neredeyse her yemekle iyi giden, klasikleşmiş, ana yemek yanında görmeyi çok sevdiğimiz, yazın tek başına öğün yaptığımız, klasik mezelerden belki de en sevileni.

Evde olan malzemelerle kolayca yapılan cacık tarifi nasıl yapılır göstermek için buradayız.