Salatadan ana yemeğe, garnitürden çorbaya kadar birçok kullanım alanı olan brokoli lif bakımından oldukça zengin bir sebze.

Üretim hacmi son yıllarda %70’in üzerinde artış gösteren brokoli, ülkemizde en çok Bafra’da yetiştiriliyor. Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde yetiştirilmesi daha elverişli olan brokolinin dünya üzerinde üretiminin en çok yapıldığı yerse İtalya olarak biliniyor. Olgunlaşmamış çiçek formundaki bitki yapısına sahip olan brokoli;aslında lahana, karnabahar ve şalgamla aynı familyadan geliyor.

Suda kaynatarak haşladığınızda besleyici özelliklerini suya bırakan brokoliyi tüketmenin en iyi yolu buharda pişirmek, wok gibi tavalarda sotelemek ya da çiğ tüketmekten geçiyor. Çiğ haliyle çiçeklerine ayırdığınız brokoliyi buharda pişirerek rahatlıkla tüketmeniz mümkün. Et yemeklerinin yanında enfes bir yan yemek olan brokoli, besin değerleri açısından dengeli bir tabak hazırlamanıza da yardımcı oluyor.

Brokoli oldukça düşük kalorili bir sebzedir ve diyet menülerinin vazgeçilmezlerindendir. Diğer düşük kalorili yiyecekleri merak ediyorsanız sizi hemen yazımıza davet edelim!

Brokolinin lezzet kattığı tariflerimizi sizin için derledik, fotoğrafların üzerine tıklayarak tariflerimize ulaşabilirsiniz.

Brokoli Çorbası

3 Farklı Pratik Lahana Salatası

Brokoli Pesto Makarna