Mart – Nisan aylarında Pazar tezgahlarında yerini almaya başlayan; görünümüyle ayrı, tadıyla apayrı güzel olan çilek, bugünümüzün konusu.

Çileği ister direkt olarak tüketin, isterseniz de üzerine çikolata sosu veya pudra şekeri gezdirin; her türlü enfes bir meyve. Tadı kadar yoğun aromasıyla da gönüllerimizi çalan çileğin, girdiği her türlü tarife damga vurduğunu söylemeden edemeyeceğiz. 

Bugün çilek ile planınız pudra şekeri serpip yemek değilse, doğru yerdesiniz. Çilekle yapılan tatlılardan tutun, çilekli içecek tariflerine kadar geniş bir tarif listesini sizin için derledik.

Çilek ile neler yapılabilir öğreneceğiniz bu listede, birbirinden enfes ve kolay çilekli tarifleri bulacaksınız.

Haydi sizi mis kokulu listemize alalım!

1 – Bezeli Çilek Tatlısı Tarifi

Bezeli çilek tatlısı şık sunumuyla doğum günlerine, davet sofralarına ve çay saatlerine çok yakışacak. Mutfağa alışık olanlar için yapması pek de zor olmayan bu lezzeti sofralarınıza mutlaka konuk etmelisiniz.

2 – Çilekli Galette Tarifi

Hamur işini günün her saatinde sevenlerdenseniz, çilekli galette tarifine bayılacaksınız. Yerken baymayan bu enfes tatlı, her lokmada mutlu edenlerden.

3 – Çilekli Milföy Tarifi

Çıtır milföy katmanları, taze çilekler ve pastacı kreması! Pastanelerden alışık olduğumuz çilekli milföy tarifi, hem hafif hem de leziz tatlılardan. 

4 – Çilekli Tart Tarifi

Çilekli tatlı denince belki de akıllara ilk olarak tart veya -daha yaygın bildiğimiz adıyla- turta geliyordur. Çilekli tart tarifi, es geçilmemesi gereken lezzetlerden. 

5 – Çilekli Pasta Tarifi

Doğum günlerine çok yakışan bir çilekli tatlı tarifimiz daha var! Çilekli pasta tarifi, her çatalda yiyenleri büyüleyecek. Mutlaka tarif defterlerine not edilmeli! 

6 – Çilekli ve Çikolatalı Clafoutis Tarifi

Biraz güvenli alanlarımızdan çıkmakta ve yabancı tatları denemekte fayda var bizce. Sizi hızlıca çilekli ve çikolatalı clafoutis tarifine alalım mı?

7 – Çilekli Magnolia Tarifi

Kuplarda, minik kavanozlarda veya düz tabaklara yayılmış formda karşımıza çıkan; denediğimiz ilk anlarda dahi akıllarımıza kazınan çilekli magnolia tarifi, hala denemeyenler için burada!

8 – Çilekli Kup Tarifi

Magnolia’dan bahsederken kup demiştik değil mi? Kup tatlıları hem sunum olarak hem de pratiklik olarak sık sık tercih ettiğimiz tatlı çeşitlerinden. Bu çilekli kup tarifini de mutlaka denemelisiniz!

9 – Kedidilli Çilekli Muhallebi Tarifi

Muhallebi zaten 7’den 70’e favorimiz. Kedidili de tiramisu tatlısıyla hayatlarımızdaki yerini sağlamlaştırdı. Peki bu iki leziz tarifi birleştirelim mi? Kedidilli çilekli muhallebi tarifi, her damak zevkine hitap edecek!

10 – Çilek Kompostosu Tarifi

Tatlılara bir ara verelim ve yemeklerinize enfes bir eşlikçi olacak çilek kompostosu tarifine geçelim! Çilek kompostosu, komposto tarifleriyle arası pek iyi olmayanların dahi beğeneceği lezzetlerden!

11 & 12 & 13 – Çilek Marmeladı ve Çilek Reçeli Tarifleri

Kahvaltılarda olmazsa olmaz; tatlılarda enfes bir dokunuş diyebiliriz reçel ve marmelatlar için. Birbirlerine oldukça yakın olan çilek marmeladı tarifini buraya, çilek reçeli tarifini ise buraya bırakıyoruz. 

Ayrıca rafine şeker tercih etmeyenleri de unutmadık. Sizler için şekersiz çilek reçeli tarifimizi böyle bırakıyoruz. Hem fit hem de leziz reçeller hazırlamak mümkün!

Kaymakla, tereyağıyla birlikle kızarmış ekmeklerinize sürebilir; kurabiyelerinizi süslemede kullanabilir veya kaşık kaşık yiyebilirsiniz bu üç enfes tarifi de!

14 – Çilekli Smoothie Tarifi

Çay saatlerinde, kahvaltılarda, balkon keyiflerinde ve aklınıza gelen her anda tüketebileceğiniz çilekli smoothie tarifi, ferahlamanın en güzel yollarından. Mutlaka tarifimize göz atmalısınız.

15 – Çilekli Soğuk Çay Tarifi

Şeftalili, bergamotlu ve limonlu soğuk çayları unutturacak enfes bir soğuk çay tarifimiz var sizler için. Çilekli soğuk çay tarifi, hazır ve gazlı içeceklerin tahtını sallamaya geliyor!

16 – Çilekli Limonata Tarifi

Pastanelerin ve kafelerin menülerindeki favori bölümümüz, limonata çeşitlerinin olduğu bölüm! Burada naneli limonata ve elmalı limonata çok dikkat çekiyor ancak bir efsane var ki; rengiyle adeta büyülüyor! Evet, bahsettiğimiz çilekli limonata tarifi! Bu enfes tarifle evinizde en güzel çilekli limonatayı yapabileceksiniz.

17 – Çilekli Dondurma Tarifi

Geldik mutlu sona! Çilekli dondurma tarifi 7’den 70’e yiyen herkesin favorisi olacak. Doğal ve leziz bu dondurma tarifini mutlaka denemelisiniz.