Acısıyla, tatlısıyla ve ekşisiyle birbirinden lezzetli, birbirinden pratik tariflerin kaynağına, Çin mutfağına döndü bugün rotamız. Eminiz ki bu yazımızı çok sevecek ve damak zevkinize uyacak enfes Çin mutfağı yemekleriyle tanışacaksınız!

Bugünkü konumuz Çin mutfağının popüler yemek tarifleri. Bu mutfak üzerine eğilirken “kolay Çin yemekleri nelerdir?”,  “Çin mutfağı yemekleri nasıl olur?” gibi kilit soruları da ele alacağız ve tüm merak edilenleri anlatacağız.

Çin yemeği isimlerini ve Çin geleneksel yemeklerini öğrendikten sonra Uzak Doğu artık pek de uzakta kalmayacak. :) Haydi o zaman sizler için sıraladığımız Çin yemeklerine hemen göz atın. Favorinizi seçip koşarak mutfağın yolunu tutacağınıza eminiz!

1 - Acılı Noodle Tarifi

Uzak Doğu mutfağı denince birçoğunuzun chopstick’lerini hazırladığını biliyoruz. :)

O zaman chopstick’leriniz hazırsa Uzak Doğu mutfağının en sevilen, en lezzetli ve en pratik yemeği olan acılı noodle tarifini hemen denemelisiniz. Acı seviyorsanız özellikle denemenizi öneriyoruz. 

Denedikten sonra da tarif defterinize not etmeyi  unutmayın!

2 - Kıymalı Noodle Tarifi

Çin yemekleri demişken noodle’dan bahsetmeden olmaz. Yukarıda acı sevenler için acılı noodle tarifi önerisinde bulunmuştuk. Şimdi de sıra geldi kıyma sevenler için öneride bulunmaya. Bizim de favorimiz olan ve yemelere doyamadığımız kıymalı noodle tarifi, eminiz ki akşam yemeğinde sizin de kurtarıcınız olacak.

3 - Kızarmış Pilav Tarifi

Pilav denince bizde akan sular durur. İçlisini ayrı, şehriyelisini ayrı ve de garnitürlüsünü ayrı sevdiğimiz pilav, gelin Uzak Doğu’da nasıl yapılıyor öğrenelim!

Uzak Doğu mutfağında en çok pişen yemeklerden bir tanesi de elbette ki pilavdır. Kızarmış pilav tarifi, pilav severlerin yeni favori tarifi olacak. Akşama mis gibi kızarmış pilav hazırlamak için tarifimize göz atmayı ihmal etmeyin!

4 - Çin Usulü Noodle Tarifi

Noodle tariflerinin ülkeden ülkeye farklılık gösterdiğini söylemeden geçmeyelim. Çin mutfağından bahsederken Çin usulü noodle tarifini de es geçemeyiz. :) Diğer ülkelerin hazırlama teknikleri göz önüne alındığında daha kolay diyebileceğimiz bir tarif.

5 - Tavuklu Susamlı Noodle Tarifi

Çin tavuk yemekleri denince akıllara tabii ki ilk olarak susamlı tavuklu noodle geliyor. Çin sokak lezzetleri arasında en hızlı hazırlanıp sotelenen ve bir o kadar pratik yenen susamlı tavuklu noodle, yok böyle dedirten türden bir lezzet. :)

6 - Çin Mantısı Tarifi

Uzak Doğu’ya gitmeden Uzak Doğu mantısı yemeye ne dersiniz? Çin yemekleri noodle etrafında dönmüyor ne de olsa!

Boyut olarak ülkemizde hazırlanan mantılardan biraz daha farklı olan Çin mantısı tarifinin, oldukça özel bir hikayesi de bulunmaktadır.

İçerisinde dana kıyma bulunan Çin mantısı, lezzetiyle başınızı döndürecek. :)

7 - Asya Usulü Et Sote Tarifi

Klasik sote tariflerini bir kenara bırakın. Lezzetiyle parmaklarınızı yedirecek ve kokusu mahalleyi saracak Asya usulü et sote tarifini denediniz mi? Denemediyseniz mutlaka Asya usulü et sote tarifimize göz atmalısınız.

8 - Karidesli Noodle Tarifi

Akşam yemeğinde sofranızda Asya esintileri hissetmeye ne dersiniz? Sofranıza renk ve lezzet katacak olan karidesli noodle tarifi tam anlamıyla damak çatlatan bir lezzet.

İçerisine eklenen malzemelerle tam bir lezzet şöleni olan karidesli noodle tarifini, balık sevdalıları için böyle bırakıyoruz.

9 - Thai Noodle Tarifi

Asya’ya doğru bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Pirincin baharatlarla ve sebzelerle buluşmasıyla hazırlanan Thai noodle tarifi eminiz ki davet sofralarınıza çok yakışacak. 

10 - Tavuklu Noodle Tarifi

Noodle çok farklı şekillerde hazırlanıp servis edilebilir ama tavuklu noodle her zaman favoridir. Tavuklu noodle tarifinin hazırlaması kolay, lezzeti eşsiz!

12 - Tatlı Ekşi Soslu Tavuk Tarifi

Uzak Doğu’dan çıkıp tüm dünyaya yayılan tatlı ekşi soslu tavuk tarifi, damağınızda birden çok lezzeti bir araya getirecek. Tavuğu taçlandıracak bu tarifi mutlaka denemelisiniz.

13 - Kızarmış Çin Pilavı Tarifi

Bambaşka bir deneyime hazır olun! Asya mutfağının yıldızı kızarmış Çin pilavı tarifi, damaklarınızı şenlendirecek. Sofralarınızda en büyük eşlikçiniz olacak!