Balık severler toplanın tam size göre bir yazıyla geldik. :) Öncelikle size iki sorumuz olacak. Merak etmeyin, kolay yerden soruyoruz. :) En çok hangi balığı seviyorsunuz? ve balığın yanında olmazsa olmazınız nedir?

‘’Balık yemeyi çok seviyorum fakat balık tek başına olmaz. Balığın yanında neler yenir? Mesela balığın yanına hangi salata gider, balığın yanında hangi mezeler gider?’’ diye sürekli bir arayış içinde olanlar kesinlikle bu yazımızı okuduktan sonra enfes bir balık sofrası kuracak. Balığın yanına ne iyi gider derdine de son verecek. :)

Balığın hiçbir çeşidine hayır diyemiyoruz. :) Tavada ayrı, fırında ayrı, mangalda ayrı ya da buğulama olarak ayrı bir seviyoruz. :)

Kusursuz bir balık sofrasında mis gibi pişen derya kuzuları, elbette ki tek başına olmaz. :) 

Eşsiz lezzetteki balıklardan önce mis gibi bir çorba, yanına yancı olarak da bol sosuyla ağzınızda lezzet şöleni oluşturacak lezzetli mi lezzetli bir salata ve tabii ki balık sofralarının olmazsa olmazı mezelerle sevdiklerinizi ağırlayabileceğiniz kusursuz bir sofra kurmak için bizim size tarif önerilerimiz olacak. 

Balığın yanına oldukça yakıştığını düşündüğümüz, balık sofralarınızda favoriniz olacağını düşündüğümüz birbirinden lezzetli 10 tane tarif önerimizi deneyerek sevdiklerinizin gönlünde taht kurabilirsiniz. :)

1-) Fava

Balık sofralarına oldukça yakıştırdığımız fava, kuru baklanın en lezzetli hali ve en kısa sürede hazırlanabilen mezesidir. Görüntüsüyle sofralarınıza şıklık katacak fava, aynı zamanda ara sıcaklarda tercih edebileceğiniz oldukça lezzetli bir tarif. :)

2-) Humus Tarifi

Ülkeden ülkeye hatta kültürden kültüre malzemelerde ve sunumda farklılık gösteren humus, bir başlangıç ya da dip sos tarifi olarak yanına lavaş ya da pide ile servis edilir. Oldukça da lezizdir. :)

Balık sofralarının olmazsa olmazlarından bir tarif olan humus, lezzetiyle adeta kendine hayran bırakmaktadır. Kolay humus hazırlamak ve püf noktalarını öğrenmek isteyenler humus tarifimize göz atabilirsiniz.

3-) İrmik Helvası Tarifi

‘’Balığın yanında hangi tatlı gider?’’ diye soranlar için kolaylıkla hazırlayabileceğiniz oldukça pratik ve sunumuyla gözlere oldukça hitap eden irmik helvası tarifini öneriyoruz. :)

Osmanlı saray mutfağında çok önemli bir yere sahip olan irmik helvası, hafifliği ve lezzetiyle yaz kış favoriniz olmaya aday. :)

4-) Un Helvası Tarifi

Balığın yanına oldukça yakıştığını düşündüğümüz bir diğer tatlımız da un helvası tarifi. :) Helva denilince birçoğumuzun aklına öncelikle un helvası geliyor. :) 

Hem pratik hem de evdeki malzemelerle kolaylıkla hazırlayabileceğiniz oldukça lezzetli olan un helvası, kesinlikle balık yedikten sonra tatlı arayışında olanlar için enfes bir tarif. :)

5-) Fırında Kabak Tatlısı 

Üzerindeki tahin ve iri kıyılmış ceviz parçalarının uyumunu yakaladığımız fırında kabak tatlısı, lezzetinin yanı sıra düşük kalorili olmasıyla da tercih ediliyor. Hatta bu tercih edilmesindeki en büyük nedenlerden bir tanesi diyebiliriz. :)

Rengiyle sofralarınıza neşe kattan fırında kabak tatlısı lezzetiyle de adeta gönüllerinizde taht kuracak. :)

6-) Mercimek Çorbası

Sofraya oturduğumuzda gözümüz ilk olarak sıcak bir çorba arar. Dumanı üstünde tüten, oldukça lezzetli olan ve yemeğe başlamadan önce midemizde yer açabileceğimiz sıcacık bir mercimek çorbasına kimse hayır demez eminiz ki. :)

Özellikle kış aylarında tüketilen mercimek çorbası, yaz aylarında da vazgeçilmez çorbalarımız arasında yer almaktadır. Mercimek çorbası tarifi davet sofralarınızda, balık sofralarınızda tüm yemeklerinizden önce hatta kahvaltılarda bile rahatlıkla tercih edebileceğiniz enfes bir tarif

7-) Kalamar Tava Tarifi

Deniz mahsullerini sevmeyen ve tüketmeyenlerin bile seve seve tüketebileceği kalamar, birçok çeşidiyle kendine hayran bırakmaktadır.

Izgarasıyla, tavasıyla ve dolmasıyla oldukça lezzetli olan kalamarın, aynı zamanda denizden çıkan diğer mahsuller gibi oldukça faydalı olduğunu da söyleyebiliriz.

Kalamar tava tarifi kızartılarak hazırlanır ve yanında enfes bir sos ile servis edilir. :)

8-) Roka Salatası

Sağlıklı beslenme konusunda yeşilliklerin hayatımızda büyük bir önemi var.  Özellikle bu yeşilliklerden bir tanesi olan roka çok eşsiz. :)

Sabah kahvaltıdan önce, ara öğünlerde ya da akşam yemeklerinde roka salatası kesinlikle favori salatamız diyebiliriz.

Mükemmel görünümü ile davet sofralarına oldukça yakışan roka salatası, dilediğiniz malzemeyi ekleyerek daha çekici ve lezzetli hale getirilebilir. :) 

Ee tabi salatanın daha lezzetli olmasını sağlayan en önemli malzemelerden biri de içerisine eklenen soslar. Roka salatası sosu ve lezzeti ile oldukça lezzetli ve pratik bir tarif.

9-) Patates Püresi

Püre sevmeyen yoktur eminiz ki. :) Patates püresi, özellikle herkesin severek yediği ve sıklıkla tercih ettiği tariflerden bir tanesi.  

İçerisine süt ve kaşar eklenebilen patates püresi oldukça kolay ve lezzetli bir yemek. :) Kolay hazırlanabilmesi ve hafif bir lezzete sahip olmasından ötürü hemen hemen her yemeğin yanına kolaylıkla hazırlanabilmektedir. 

Aynı zamanda yemeklerini sunumuna oldukça özen gösteren kişilerin genellikle sunumlarında tercih ettikleri bu tarifimiz, balık sofralarında da soğuk bir şekilde yer almaktadır. :)

10-) Şakşuka Tarifi

Evet! Son tarifimize de geldik nihayet. 

Her mevsimde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz, aynı zamanda malzemelerini rahatlıkla bulabileceğimiz şakşuka, sebzelerin harmanlamasıyla yapılan bir kızartma yemeğidir. Kızartma denilince aklımızda hep güzel lezzetler canlanır. Genelde kızartma için sağlıksız diyoruz fakat bu tarifimiz, içerisindeki sebzelerle oldukça sağlıklı diyebiliriz. :)

Mutfağımızda her zaman önemli bir yerde olan şakşukanın, özellikle yaz sofralarının vazgeçilmezi olduğunu söyleyebiliriz. :) Sıcak ya da soğuk tüketebileceğiniz bu şakşuka tarifimize ara sıcaklarda yer verebilirsiniz. :)