Aralık ayına girince günleri saymaya başlarız, çünkü yılbaşı geliyordur! Evler süslenir, ana caddeler ışıl ışıl olur, mağazaların vitrinleri bir başka görünür…

Yeni bir yıla girecek olmanın heyecanı her yerde ayrı ayrı yaşanır. Evlerde çam ağaçları süslenir, geçtiğimiz yıldan kalanlara yenileri eklenir. Sevdiklerimize hediye alarak onların yüzünü güldürmek için bir sebebimiz olur. Özetle yılbaşı ruhu hepimizi sarar!

Hindi tarifleri, yeni yıl sofralarına ilk defa 16. yüzyıl İngiltere’sinde, Kral VIII. Henry’nin bir yeni yıl yemeğinde servis edilmesiyle girer. Bundan önceki dönemlerde yeni yıl kutlamalarında, kaz hatta tavus kuşu bile servis ediliyormuş. Bu arada Kral VIII. Henry’nin sofrasında, yeni yıl sofrasında ilk defa hindi servis edilmiş olsa da popülerleşmesi Charles Dickens gibi yazarların kitaplarında, Noel sahnelerinde kaz yerine hindiye yer vermesiyle gerçekleşmiştir. Yani sanıldığı gibi, yeni yıl için hindi pişirilmesi herhangi bir dine ya da topluluğa özgü bir gelenek değildir. Denenmiş ve sevilmiş, sonrasında tüm dünyada kabul görmüş bir gelenektir.

Şimdi gelelim yılbaşı sofralarına… Genelde aile üyelerinden biri ya da arkadaş grubunuz arasında mutfakta başarılı olan biri yılbaşı sofralarına her zaman ev sahipliği yapar. Genelde bu kişiler misafir ağırlamaktan hoşlanan sosyal kişilerdir ve bu göreve hemen gönüllü olurlar! Yılın en özenli sofralarından biri olan yılbaşı sofralarının da en önemli tarifi tabii ki hindi yemekleridir. Hindi dolması en klasik tariflerden olsa da bu yıl bir değişiklik yapmak isterseniz hindi ile yapılan yemekleri sizin için listeledik. Damak zevkinize göre hangisini dilerseniz onu seçin!

Şimdiden mutlu yıllar!

1- Yılbaşı Hindisi

Yeni yılın olmazsa olmazlarından hindi tarifleri arasından geleneksel bir tarifle karşınızdayız. İç pilavsız ve eşsiz sosu ile konuklarınızı büyüleyecek yılbaşı hindisi tarifimize mutlaka göz atın. Tüm detaylarını kolayca görebilmeniz için videosunu izlemeyi unutmayın!
Yılbaşı hindisinin en önemli noktalarından biri pişerken bağlanmasıdır. Nasıl kolayca bağlayabileceğinizi öğrenmek için “Hindi iple nasıl bağlanır?” yazımıza göz atmadan geçmeyin!

2- Hindi Dolması

Yılbaşı denildiğinde aklımıza ilk gelen hindi eti tariflerinden olan hindi dolması biraz meşakkatli olduğu için çok özel günlerde hatta sadece yılbaşında hazırlanır. Bu yüzden hepimiz yılbaşının gelmesini sabırsızlıkla bekleriz! Enfes aroması ve zengin içeriği ile yılbaşı sofralarınızın yıldızı hindi dolması tarifimize mutlaka göz atın!

3- Hindi Külbastı

Yılbaşı, hindi yemek tarifleri olmadan olmaz ama bütün hindi pişirmek için de vaktim yok diyorsanız hindi külbastı harika bir seçim olacaktır. Marine sosu ile lezzetlenen hindi etinin domates ve nar ekşisi ile sunulduğu hindi külbastı tarifi tam size göre! Hazırlaması oldukça kolay ve sağlıklı tarifimizle yılbaşı sofranızın ana yemeğini hazırlayabilirsiniz. Afiyet olsun!

4- Fırında Hindi But

Bütün bir hindi servis etmek kesinlikle çok ihtişamlı oluyor, ancak pişirmesi de çok zor oluyor ve hassas bir zamanlama ile büyük bir fırın gerektiriyor. Onun yerine fırında hindi parçaları, özellikle yağlı olması sebebiyle hindi but pişirirseniz, hem daha az riskli hem de daha hızlı pişecek bir yeni yıl yemeği hazırlamış olursunuz.
Küçük aileler ve az kişi ile yapılan yılbaşı kutlamaları için ideal bir seçim olacaktır!

5- Fırında Portakallı ve Biberiyeli Hindi Rosto

Karabiber, sarımsak ve biberiye ile aromatik bir lezzet kazanan fırında portakallı ve biberiyeli hindi rosto, şölenlere yakışır görüntüsü ve tadıyla karşınızda! Yılbaşı sofranıza klasiklerin dışında farklı bir hindi tarifi sunmak isterseniz portakallı ve biberiyeli hindi rosto ile konuklarınızın beğenisini kazanacağınıza emin olabilirsiniz!

6- Fırında Hindi Bonfile

Bütün hindi tariflerini çok büyük porsiyonlu bulan ve bütün hindi için fırını yeterince büyük olmayanların favorisi olacak bir tarifimiz var! Yılbaşında sofralarda hindi servis etme geleneğine bağlı kalmak isteyen ama çekirdek ailesi ile yılbaşını kutlayacak olanlar için fırında hindi bonfile enfes ve pratik bir ana yemek olacaktır!

7- Hindi Göğsü

Hindi göğsü, besin değerinin yüksekliği ile menülerimizde yer vermemiz gereken et türlerinden biri, biz de onun en kolay hali olan hindi göğsü sote tarifini hazırladık! “Hindi göğsü nasıl pişirilir?” diye merak ediyorsanız, aslında tüm yöntemler kullanılabilir. Genelde fırında, sotelenerek ve haşlanarak hazırlanan hindi göğsü yemeği tam bir protein deposudur.

Hindi göğsü marine gerektirmeyen bir ettir ve direkt olarak pişirme aşamasına geçebilirsiniz. Biz hindi göğsü tarifimizi mantar ile hazırlıyoruz. Ama bildiğiniz sote tariflerinden biraz farklı olarak terbiyeye benzeyen bir sos ile lezzetlendiriyoruz. Yarım saat gibi kısa bir sürede pişen hindi göğsünü servis ederken de üzerini taze soğan ve maydanoz ile süslüyoruz. Her zaman aynı hindi tarifleri yapmaktan sıkıldıysanız ve yılbaşında konuklarınızı şaşırtmak istiyorsanız bu pratik tarifi mutlaka deneyin. Şimdiden afiyet olsun!