ARAMA YAP
15 dk
20 dk
Orta
4 kişilik
3323

Veganlık nedir? Veganlık kısaca hayvan kaynaklı hiçbir gıdayı tüketmemek, hiçbir ürünü kullanmamak üzerine kurulmuş bir hayat düzenidir. Et ve türevlerini, süt ve süt ürünlerini, kısaca hayvanlardan elde edilen hiçbir ürünü kullanmıyor vegan beslenme düzenini benimsemiş kişiler.


Hayat tarzının komple değiştiği bu düzen, yeni arayışlar da gerektiriyor haliyle. Et ve süt ürünlerini içermeyen vegan yemek çeşitleri, yeni veganların ilk arayışlarını oluşturuyor. Tamamen bitkisel ürünler kullanılarak yapılan bu yemekler, şeklen veya lezzet olarak alışık olduğumuz tariflere benzese de vicdani yükleri olmuyor. Bu yüzden sadece veganlar değil; vejetaryenler ve hayvansal gıda tüketimini azaltmak isteyenler de mutfaklarına vegan yemek tariflerini sık sık buyur ediyor.


Bugün, dünya üzerinde en sık tüketilen fast food yemeklerinden birinin, hamburger tarifinin vegan versiyonunu hazırlayacağız. Vegan hamburger ekmeği kullanarak ve vegan hamburger köftesi hazırlayarak başlayacağız işe.


“Vegan hamburger neyden yapılır?” gibi sorulara şöyle cevap verebiliriz; pek çok şeyden! Nohut, fasulye ve mantar, en çok tercih edilen vegan köfte malzemelerinden. Bugün biz vegan köftemizi, fasulye ve mantardan hazırlayacağız. Her ısırıkta lezzetine hayran kalacağınız vegan hamburger tarifi, yeni favoriniz olacak.


Vegan hamburger yapımına geçmeden önce sizi birkaç vegan yemek tarifimizle daha tanıştıralım mı? Vegan köfte tarifi, baharatlı nohut dürüm tarifi ve vegan spaghetti bolonez tarifi mutfakta sizi bekliyor!


Vegan Hamburger Tarifi Servis Önerileri


Vegan hamburger tarifini, tıpkı klasik hamburger gibi, en çok patates kızartmasının yanına yakıştırıyoruz. Ketçap, hardal ve barbekü sosla servis edeceğiniz patates kızartmaları; vegan hamburger tarifini lezzetle tamamlayacaktır! Ayrıca salatalık turşusu da çıtır çıtır bir doku katacağı için sunum esnasında tercih edebilirsiniz!


Vegan Hamburger Tarifi Püf Noktaları


Vegan hamburger tarifinin püf noktaları, tahmin edebileceğiniz gibi vegan hamburger köftesinin yapım aşamalarında! Köfte malzemelerini mutfak robotunda çektikten sonra süzmek önemli bir adım. Karışımın sulu kalması, kıvam almayan bir köfte elde etmenize sebep olacaktır. Şekillendirdiğiniz vegan hamburger köftelerinizi buzdolabında iyice dinlendirdiğinizden de emin olun. Böylece leziz köfteler elde edebilirsiniz!


Vegan Hamburger Tarifi Kaç Kaloridir?


Vegan hamburger tarifi, yaklaşık olarak 250 kaloridir. Yapımında tereyağı, yumurta, kırmızı et, mayonez gibi hayvansal gıda içeren yüksek kalorili ürünler kullanılmadığı için klasik hamburger tariflerine göre daha düşük kalorili diyebiliriz. :)

Pişirmeye Başla