ARAMA YAP
50 dk
20 dk
Orta
4 kişilik
187 kcal
8331

Tavuklu güveç veya tavuklu turta, klasik bir İngiliz yemeğidir ve genelde fish and chips restoranlarında servis edilir. Hamur ile et, tavuk veya balık pişirme geleneği İngilizler’den çok daha geriye Yunanlara gidiyor. Antik Yunan’da, Aristofanes’in de metinlerinde geçtiği gibi, et hamura sarılarak pişirilir, bu şekilde hem ete koruyucu bir kat yapılmış olunuyor hem de etin suyu içinde kalıyor. Turta geleneği, Romalılara da geçmiştir hem halkın hem de asillerin evlerinde hazırlanan hamurlar hem ana yemeklerle hem de tatlılarla servis edilmiş.


Aşağı yukarı 1700 sene sonra, Tudor döneminde bir yemek kitabında ilk defa turta/güveç tarifine rastlıyoruz. Böylece İngiltere mutfağına güveçler turtalar girmiştir.


Tavuklu güveci, tart hamuru veya milföy hamuru ile hazırlayabilirsiniz. Oldukça zengin ve besleyici olan tavuk güveç, tam bir kış yemeğidir. Şimdi tarifimize geçelim!


Fırında Tavuk Güveç Tarifi


Güveç, başta et yemekleri olmak üzere, deniz ürünleri, bakliyat, sebze yemeklerinin toprak kaplarda pişirilmesine denir. Güvecin iyisi kuru olandır, ne kadar kuruysa sebzeler, etler o kadar yumuşak pişer. Güveç yemeklerinin fırında pişirilmesi âdettendir ancak araya çatlamasını önleyecek bir parça konarak ocağın üzerinde de kullanılırlar. Her durumda ateşin kısık olması gerekir; zira güveç yemeklerinin lezzetindeki sır, çok ağır ateşte pişmeleridir. Malzemelerin suyu içinde kalsın, uzun, ağır pişme süresi sonunda lokum gibi olsunlar diye… Şimdi güvecin içinde tavuk pişirdiğinizi hayal edin. Biz de hayalinizi süsleyen Fırında Tavuk Güveç tarifini sizinle paylaşalım.


Güveçte Kaşarlı Mantarlı Tavuk


Güvecin yemeklere kattığı lezzetin garantisi topraktan gelir.. Yemeğin lezzetine lezzet katan bu topraktan kapların içindeki yiyecekler ne kadar uzun sürede kendi sularıyla pişerse o kadar lezzetli olur. O zaman kutlama tadında bir yemek tarifiyle karşınızdayız: Güveçte Kaşarlı Mantarlı Tavuk; çocuk, yetişkin herkesin sevsin!


Fırında Tavuk Tarifleri: 15 Pratik ve Lezzetli Tarif, Nasıl Yapılır?


Sofralarımızda en çok yer verdiğimiz faydalı besinler arasında yer alan tavuk, haşlama, fırında, tencerede her türlü teknikle hem kolay hem de pratik bir şekilde hazırlanabildiği için kurtarıcı besinlerden biri. Birkaç leziz çeşni ve malzeme yardımıyla değişik, ekonomik ve pratik fırında tavuk tarifleri hazırlamak mümkün. Knorr’un tavuk çeşnileriyle lezzetlendirdiğimiz fırında tavuk, kanat, incik ve göğüs etiyle hazırladığımız sofranızı şenlendirecek 15 Pratik ve Lezzetli fırında tavuk tarifiyle karşınızdayız. Buyurun listemiz...

Pişirmeye Başla

Tavuklu Güveç Tarifi

;

Malzemeler

- 4 kişi +

Ana Malzemeler

piliç kalça
6 adet
su
2 su bardağı
havuç, parmak kalınlığında doğranmış
2 adet
bezelye
yarım su bardağı
sarımsak
1 diş
patates
1 adet
tuz
yarım tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
yarım tatlı kaşığı

Sos İçin

tereyağı
1 yemek kaşığı
un
1 yemek kaşığı
süt
çeyrek su bardağı
köri
yarım tatlı kaşığı

Milföy İçin

milföy hamuru
2 yaprak
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Tavuklu güveç içindeki sebzeleri çok pişirmemeye dikkat edin, hafif yumuşamış olarak, fırın kabına koyarsanız, fırından çıktığında tam istenilen şekilde pişmiş olur.

Servis Önerisi

Tavuklu Güveç Tarifi Servis Önerisi:

Tavuklu güveç zaten tüm besinleri barındırdığı için yanına hafif bir yeşil salata ile servis etmenizi öneririz.