ARAMA YAP
30 dk
30 dk
Orta
2 kişilik
32399

Tavuk sarma olarak pişirdiğimiz yemek, aslında İsviçre’de doğmuş olan içinde sadece İsviçre peyniri ve domuz jambon olacak ‘cordon bleu’dür. İsviçrelilerin de tavuk kiev’den ilham aldıkları düşünülüyor. Şu an Rus yemeği olarak bilinen tavuk kiev, aslında Fransızlar tarafından dana eti ile yapılmış sonra Ruslar tarafından tavuk eti ile yorumlanmış ve onlara ait kalmıştır.


‘Cordon Bleu’nün tam çevirisi mavi kurdeledir ve Fransızlarda şövalyelere verilen en yüksek nişana bu isim veriliyordu. Zaman içerisinde şövalyelerin taktığı mavi kuşak ve aşçıların önlüklerinde mavi kurdelenin benzemesi, ve ‘cordon bleu’nün en üst seviye nişan olması nedeniyle, en iyi aşçılara da mavi kurdeleliler denilmeye başlandı.


Tavuk Sarma Tavuğun Neresinden Yapılır?


Tavuk göğsüyle yapılır. Çünkü tavuk göğsü tavuğun en yağsız kısmı olduğu için, tavuk sarma gibi, yağda kızartılan yemeklerde kullanmak için birebirdir. Bir tavuk göğsü, tavuk sarma olmaya hazırlamanın adımları ise çok kolaydır. Önce aldığınız bir parça tavuk göğsü, boyuna ortadan ikiye ayırın, sonra et döveceğiniz varsa iyice incelene kadar, sanki schnitzel yapar gibi, her tarafı eşit olacak şekilde eti inceltin. Bu işleme tavuk göğsü kelebek yapmak denir.


 


Önceki adımda anlattığımız inceltilmiş tavuk etinin içini dilediğiniz malzeme ile doldurabilirsiniz. Tavuk sarma sebzeli yapıyorsanız, sebzeleri tavuğa sarmadan önce, yarı pişirin.


Tavuk sarma, genelde derin yağda kızartılır, bazen tavuğun içinin iyice piştiğinden emin olmak için, kızartıp renk aldırdığınız tavuk sarmayı fırında bitirebilirsiniz. 


Haydi şimdi lezzetli ve pratik tavuk sarma tarifimize geçelim!

Pişirmeye Başla

Tavuk Sarma Tarifi

: Davet Sofralarına
Emre Ulu;

Malzemeler

- 2 kişi +
tavuk göğsü, inceltilmiş
250 gram (g)
Knorr Çıtır Çıtır Pane Harcı
1 paket
yumurta
1 adet
mantar
8-10 adet
sarımsak
1 diş
közlenmiş kırmızı biber
1 adet
zeytinyağı
1 yemek kaşığı
un
3 yemek kaşığı
kaşar peyniri
5-6 dilim
ayçiçek yağı
1 yemek kaşığı
Knorr Tavuk Yemekleri için Baharatlı Çeşni
1 yemek kaşığı

Kızartmak İçin

ayçiçek yağı
Yarım su bardağı