Arzum İndirim

Kızarmış Tavuk Tarifi

;
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Kaç Kişilik
3
Kişilik
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
15
Dakika
Zorluk
Kolay

İlk Kızarmış Tavuk tarifi, 4. Yüzyılda yazılmış olan Roma yemek kitabı Apicius’ta bulunur. Kızarmış tavuk, hepimiz tarafından bir Amerikan yemeği olarak bilinir. 

Amerika’daki kökenleri ise bir İskoçlara bir de Batı Afrikalı topluluklara uzanır. Amerika’da ilk kez derin yağda tavuk kızartanlar İskoç’lar olmasına rağmen, kızartma işlemini tavuklaru önce yoğun hamur kıvamında, yumurtalı ve baharatlı bir sosa bulayıp, paneledikten sonra kızartan Afrikalı topluluğun kızarmış tavuğu hala yapılır ve çok sevilerek yenilir.

Kızarmış tavuğu Amerika’daki Afrikalı topluluklar için bu derece önemli olmasının esas sebebi ise; Amerika’nın en büyük utancı olan kölelik zamanı, toprak sahiplerinin siyahilere sığır veya benzeri pahalı etler değil, yalnıza tavuk eti vermesi ve bu ayrımcılığın yaşandığı zamanlarda çoğu restoranın yalnızca beyazlara açık olması ve Afrikalı toplulukların evlerinde genelde tavuk, yani kızarmış tavuk pişmesidir.

Bu ayrımcılık günlerin bittikten sonra da, Kuzey Amerika’nın güney eyaletlerinde kızarmış tavuk, tüm halk arasında popülerliğini korumaya devam etti; çünkü sıcak havalarda kızarmış tavuk bozulmadan taşınabiliyordu. Bu eyaletlerden tüm dünyada yayılmış olan, kızarmış tavuk satan fast food zincirleri bile çıkmıştır.

Kızarmış tavuğun tarihi bir yana, gerçekten çok lezzetlidir ve harika bir kaçamak yemeğidir. Bir film veya maç akşamı için, çok hızlı, pratik ve doyurucu bir seçenek olur. O zaman mutfağa geçelim ve kızarmış tavuk yapmaya başlayalım!

Kızarmış Tavuk Kaç Kalori?

1 porsiyon Kızarmış Tavuk 245 kaloridir.

Kızarmış Tavuk Tarifi Malzemeleri

ana malzemeler

4 adet
piliç kalça
3 yemek kaşığı
soya sosu
3 yemek kaşığı
zeytinyağı
1 tatlı kaşığı
köri
3 adet
yumurta

kızartmak için

3 su bardağı
sıvı yağ
yarım su bardağı
galeta unu
yarım su bardağı
un
Alışveriş Listesine Ekle
Püf Noktası

Kızarmış Tavuk Tarifi Püf Noktaları

Diğer kızartmaların aksine, kızarmış tavuk yaparken, ilk harca da ikinci paneye de tavukları iyice bulayın. Kalın bir katman halinde olsun, yağınız iyice kızsın ve dışı altın rengi olup, içi de kurumadan pişecek şekilde kızartın.

Servis Önerisi

Kızarmış Tavuk Tarifi Servis Önerisi

Gravy sos ve patates püresi ile servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol