ARAMA YAP
50 dk
20 dk
Orta
4 kişilik
29329

Cordon Bleu, Fransızca mavi kurdele demektir, aynı zamanda şövalyelere verilen en yüksek nişan olarak da bilinir. Cordon Bleu’nün sembolize ettiği bu yüksek rütbe nedeniyle, Paris’te kurulan aynı isimli Le Cordon Bleu mutfak okulu da en üst seviye aşçıları yetiştiren bir kurumdur. Ve son olarak cordon bleu, birazdan tarifini vereceğimiz içi peynir ve jambon dolgulu, beşamel soslu, İsviçre’den çıkan harika bir tavuk yemeğidir.


İsviçre’de Breg’de ilk defa yapılmış olan cordon bleu’nün bir de güzel hikayesi vardır. Bir gün Breg’de bir restorana bir grup müşteri gelir ve rezervasyonları olduğunu söyler, aynı anda büyük bir grup müşteri daha gelir onlar da rezervasyonu olduğunu söyler. Yeterince tavuğu olmadığı için strese giren aşçı, elindeki tavukları ikiye bölüp kelebek olarak açarak, gelen tüm müşterilere yetecek sayıda çıkartabilmiştir. Kelebek açtığı tavukları, jambon ve peynirle doldurup, kızartarak servis eder. Restoranın sahibi bu şekilde günü kurtardığı için, ona en iyi seviye aşçı yani ‘cordon bleu’ demek ister, ancak o kendinin unvana ihtiyacı olmadığını, bu ismi yemeğe vermenin daha uygun olacağını söyler. İşte bu yaratıcı ve pratik aşçı sayesinde mutfaklar cordon bleu’ye kavuşmuş oldu.


Tüm malzemelerimiz hazırsa, mutfağa geçelim ve yemek yapmaya başlayalım!


Cordon Bleu Kaç Kalori?


1 porsiyon Cordon Bleu 330 kaloridir.

Pişirmeye Başla

Cordon Bleu Tarifi


Emre Ulu;

Malzemeler

- 4 kişi +

Ana Malzemeler

tavuk göğüs, ortadan ikiye kesilmiş, dövülerek inceltilmiş
2 adet
tuz
1 tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
1 tatlı kaşığı
sarımsak tozu
2 tatlı kaşığı

Dolgusu İçin

kaşar peyniri
8 dilim
Jambon
8 dilim

Pane İçin

un
1 su bardağı
yumurta
3 adet
galeta unu
1 buçuk su bardağı

Kızartmak İçin

ayçiçek yağı
500 mililitre (ml)

Sos İçin

tereyağı
1 buçuk yemek kaşığı
sarımsak, ezilmiş
2 diş
un
1 yemek kaşığı
süt
1 su bardağı
Calve Hardal
1 yemek kaşığı
parmesan peyniri, rende
3 yemek kaşığı
Knorr Karabiber
yarım tatlı kaşığı

Süslemek İçin

dereotu
5-6 dal
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Cordon Bleu ve tüm paneleyerek kızarttığınız yemeklerde geçerli iki püf nokta vardır; birincisi yemeğin son panesini, genelde galeta unu olur, çok kalın yapmayın, fazla varsa üstünde silkeleyin. İkincisi ise, kızartacağınız yağın yeterince ısınmış olmasına dikkat edin. Bu püf noktalarla, altın sarısı, her tarafı eşit kızarmış yemekler yapabilirsiniz.

Servis Önerisi

Cordon Bleu Tarifi Servis Önerisi:

Tavuğun içinin jambon ve peynir ile doldurulması, üzerine bir de panelenerek kızartılması ile hazırlanan cordon bleu, kendi başına bir yemektir, o yüzden taze baharatlarla yaptığınız bir yeşil salata servis için yeterli olacaktır.