Calve Çekiliş
Kaç Kişilik: 4

Cordon Bleu Tarifi


Emre Ulu;
01.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
50
Dakika
Pişirme
20
Dakika
Zorluk
Orta

Cordon Bleu, Fransızca mavi kurdele demektir, aynı zamanda şövalyelere verilen en yüksek nişan olarak da bilinir. Cordon Bleu’nün sembolize ettiği bu yüksek rütbe nedeniyle, Paris’te kurulan aynı isimli Le Cordon Bleu mutfak okulu da en üst seviye aşçıları yetiştiren bir kurumdur. Ve son olarak cordon bleu, birazdan tarifini vereceğimiz içi peynir ve jambon dolgulu, beşamel soslu, İsviçre’den çıkan harika bir tavuk yemeğidir.
İsviçre’de Breg’de ilk defa yapılmış olan cordon bleu’nün bir de güzel hikayesi vardır. Bir gün Breg’de bir restorana bir grup müşteri gelir ve rezervasyonları olduğunu söyler, aynı anda büyük bir grup müşteri daha gelir onlar da rezervasyonu olduğunu söyler. Yeterince tavuğu olmadığı için strese giren aşçı, elindeki tavukları ikiye bölüp kelebek olarak açarak, gelen tüm müşterilere yetecek sayıda çıkartabilmiştir. Kelebek açtığı tavukları, jambon ve peynirle doldurup, kızartarak servis eder. Restoranın sahibi bu şekilde günü kurtardığı için, ona en iyi seviye aşçı yani ‘cordon bleu’ demek ister, ancak o kendinin unvana ihtiyacı olmadığını, bu ismi yemeğe vermenin daha uygun olacağını söyler. İşte bu yaratıcı ve pratik aşçı sayesinde mutfaklar cordon bleu’ye kavuşmuş oldu.


Tüm malzemelerimiz hazırsa, mutfağa geçelim ve yemek yapmaya başlayalım!

Cordon Bleu Kaç Kalori?

1 porsiyon Cordon Bleu 330 kaloridir.

Cordon Bleu Tarifi Malzemeleri

Ana Malzemeler

2 adet
tavuk göğüs, ortadan ikiye kesilmiş, dövülerek inceltilmiş
1 tatlı kaşığı
tuz
1 tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
2 tatlı kaşığı
sarımsak tozu

Dolgusu İçin

8 dilim
kaşar peyniri
8 dilim
Jambon

Pane İçin

1 su bardağı
un
3 adet
yumurta
1 buçuk su bardağı
galeta unu

Kızartmak İçin

500 mililitre (ml)
ayçiçek yağı

Sos İçin

1 buçuk yemek kaşığı
tereyağı
2 diş
sarımsak, ezilmiş
1 yemek kaşığı
un
1 su bardağı
süt
1 yemek kaşığı
dijon hardal
3 yemek kaşığı
parmesan peyniri, rende
yarım tatlı kaşığı
Knorr Karabiber

Süslemek İçin

5-6 dal
dereotu
Püf Noktası

Cordon Bleu Tarifi Püf Noktaları

Cordon Bleu ve tüm paneleyerek kızarttığınız yemeklerde geçerli iki püf nokta vardır; birincisi yemeğin son panesini, genelde galeta unu olur, çok kalın yapmayın, fazla varsa üstünde silkeleyin. İkincisi ise, kızartacağınız yağın yeterince ısınmış olmasına dikkat edin. Bu püf noktalarla, altın sarısı, her tarafı eşit kızarmış yemekler yapabilirsiniz.

Servis Önerisi

Cordon Bleu Tarifi Servis Önerisi

Tavuğun içinin jambon ve peynir ile doldurulması, üzerine bir de panelenerek kızartılması ile hazırlanan cordon bleu, kendi başına bir yemektir, o yüzden taze baharatlarla yaptığınız bir yeşil salata servis için yeterli olacaktır.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol