ARAMA YAP
30 dk
20 dk
Orta
4 kişilik
400 kcal
5516

İtalya'ya özgü ünlü bir tatlı olan tiramisu mutfaklarınızda tatlı rüzgarlar estiriyoruz bugün. Bu lezzetli tatlının yapımına geçmeden önce gelin önce tarihine ve adının nerden geldiğine göz atalım.


Tiramisu kelimesi İtalyanca'da "beni yükselt" veya "beni canlandır" anlamına gelir ve lezzetinden dolayı bu ismi almıştır. Tarihi kesin olarak bilinmese de tiramisunun 17. veya 18. yüzyılda Venedik veya Toskana gibi İtalyan bölgelerinde ortaya çıktığı yönünde görüşler mevcuttur aslında.


Orijinal tiramisu tarifi, geleneksel olarak ladyfinger denilen, parmak şeklinde, yumuşak ve hafif kuru bir bisküvi olan savoiardi ile hazırlanmaktadır. Bu bisküvilerin üzerine kahve veya likörle ıslatılmış bir peynir karışımı eklenir. Genellikle mascarpone peyniri, yumurta sarısı, toz şeker ve vanilya kullanılarak kremsi bir karışım yapılır ve bu karışım bisküvilerin üzerine yayılır. Tiramisu son katmanı genellikle kakao tozu veya çikolata rendesi ile süslenir.


Tiramisu'nun lezzeti, kremsi peynir karışımının hafifliği ve yumuşaklığı ile kahvenin veya likörün tadının bisküvilerle birleşmesinden gelir. Tatlı ve hafif ekşi bir tada ev sahipliği yapan tiramisu, İtalya’nın göz bebeği iken bizim de çay sofralarımızın göz bebeği olmaya hak kazanmıştır.


Tiramisu, dünya çapında oldukça popüler bir tatlıdır ve pek çok ülkede restoranlarda, pastanelerde ve evlerde sıkça yapılmaktadır. Farklı varyasyonlarla da karşılaşmak mümkündür. Örneğin, bazı tariflerde kahve yerine çikolata sosu veya meyve püresi kullanılabilir. Ayrıca, tiramisunun içerisine farklı meyveler eklenerek de tatlıya farklı bir aroma katılabileceğini de söyleyebiliriz.


Haydi o zaman hazırsanız mutfağa geçip öncelikle tiramisu malzemelerine göz atalım Ardından da sırayla diğer detayları inceleyelim.


Tiramisu Malzemeleri


-2 su bardağı kahve, koyu demlenmiş


-6 adet yumurta sarısı


-1 su bardağı şeker


-Çeyrek tatlı kaşığı tuz


-1.5 su bardağı krema, soğuk


-2 su bardağı mascarpone peyniri, 450g


-16 adet kedili kurabiye


Üzeri için


-1 kare bitter çikolata, rendelenmiş


-4 yemek kaşığı kakao


Tiramisu Nasıl Yapılır?


Tiramisu için yukarıda sıraladığımız gerekli malzemeler hazırsa şimdi de tiramisu nasıl yapılır hızlıca öğrenelim.


Tiramisu yapımı için ilk olarak kaynar suyun üzerindeki kabın içerisinde tuz, yumurta sarısı ve şekeri rengi açılana dek 5 dakika çırparak başlıyoruz.


Ardından Mascarpone peyniri ve krema ekleyip, ocaktan alıyoruz. Sonrasında pürüzsüz bir kıvam alana dek karıştırıp, kenara alıyoruz. Kremanın üçte birini dikdörtgen bir kalıba döküyoruz.


Kahveyi düz bir kaba alıp, kedidili kurabiyelerin yarısını teker teker batırıp, 5 saniye iki tarafını da ıslatıp, kremanın üzerine diziyoruz.


Üzerine kalan kremanın yarısını ekleyip, düzeltiyoruz ve kalan kurabiyeleri de kahve ile ıslatıp, üzerine diziyoruz.


Kalan kremayı üzerine ekleyip, düzledikten sonra buzdolabında en az 2 saat dillendirip servis ediyoruz.


Tiramisu Kaç Dakikada Hazırlanır?


Canınız tatlı çekti ve tiramisu hazırlamaya karar verdiyseniz tiramisu pişirme süresi için yaklaşık 30 dakikaya ihtiyacınız vardır. Ama unutmamak gerekiyor ki tiramisunun yaklaşık olarak 2 saat de dinlendirilmesi gerekiyor.


Tiramisu Püf Noktaları


Mascarpone bulamazsanız krem peynir sürülebilir ya da taze bir peynir ile de aynı lezzeti yakalayabilirsiniz.


Tiramisu Servis Önerisi 


Tiramisu yapılışını öğrendik. Şimdi de lezzetli mi lezzetli tatlımız için servis önerilerini inceleyelim.


Çikolata rendesi ve kakao ile servis ederek tatlımıza hayrı bir hava katabilirsiniz. Aynı zamanda yanında dondurma ve kahve ile de çok yakışacaktır.


Tiramisu Kaç Kaloridir? 


Tiramisu kaç kaloridir merak edenler için hemen değinelim. Genellikle kullanılan malzemelere ve ölçülere bağlı olarak değiştiğini söylemek mümkün.


Bugün bizim hazırladığımız tarifte ise 1 dilimde yaklaşık olarak 400 kalori bulunmaktadır


Tiramisu Yanına Ne Gider?


Tiramisuyu beş çayında ya da akşam yemeği sonrası çay saatinde servis edecekler için birkaç önerimiz var.


Tatlımızı taze demlenmiş bir fincan çay ya da sıcak yaz akşamlarında bir bardak soğuk kahve ile tercih edebilirsiniz. Lezzetine serinlik katmak için de bir top dondurma da yanına oldukça yakışacaktır.


Tiramisu Nerenin Yemeği?


Tiramisunun nereye ait olduğuna başlığımızda da değinmiştik ama burada atlamış olabilenler için tekrar değinmek istiyoruz. Tiramisu İtalya’ya özgü bir tatlıdır.


Tiramisu Besin Değerleri Nelerdir?


Tiramisu, özellikle kilo kontörlü yapanların dikkatli tüketmesi gereken bir tariftir.


Besin değerleri ise şu şekildedir;


Protein: Yaklaşık 5-7 gram


Yağ: Yaklaşık 15-20 gram


Karbonhidrat: Yaklaşık 25-30 gram


Şeker: Yaklaşık 15-20 gram


Lif: Yaklaşık 1 gram


Kolesterol: Yaklaşık 100-150 mg


Sodyum: Yaklaşık 40-60 mg


Tiramisu Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Tarif


Tiramisu tatlısını sevenler için 3 tane daha tarif önerisinde bulunmak istiyoruz şimdi de.


İlk olarak kupta tiramisu, ardından kedi dilli tiramisu ve son olarak da tiramisunun tarihini incelemeniz için buraya bırakıyoruz.

Pişirmeye Başla