ARAMA YAP
60 dk
20 dk
Zor
8 kişilik
12929

 


Taze yapılmış bir ekler sevmeyen yoktur diye düşünüyorum. Varsa da ben henüz tanımadım. Ekler severlerin, mutlaka ekler almak için favori bir pastanesi vardır.


Bazı tatlılar veya yemekler vardır ki, yapımı çok kolaydır. Çoğu zaman dışarıdan almanıza değmez. Eklerin bu tatlılardan biri olduğunu söyleyemeyeceğiz. iyi bir tarifin yanı sıra, hem hazırlarken, hem de pişirirken dikkat, biraz da sezi gerekiyor. Amacımız gözünüzü korkurtmak değil; sizi ekler yapmaya hazırlamak!


Ekler ve profiterol Fransızların ‘pate a choux’ yani birebir Türkçe çevirisi ile ‘karnabahar hamuru’ ile yapılır. Bu hamura karnabahar denilmesinin nedeni; profiterol yaparken yuvarlak olarak fırın tepsisine konulması ve pişerken şişip karnabahara benzemesi.


Ekler hamuru yaparken, yumurtaları son aşamada ve birer birer eklemeye dikkat edin. Spatuladan kayacak, ama koyu bir kıvamda ve altın sarısı renkte bir hamur elde etmenize gerekiyor. Hamurları fırın tepsisine sıktıktan sonra, sıkma torbasını çekerken kalan bir uzama görürseniz, parmağınızın ucunu suya batırın ve hafifçe bastırıp hamuru düzeltin.


Ekleri hazırlarken dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise pişirme sırasında. Hamıurları fırına koyduktan sonra, fırının kapağını, eklerlerin üzeri hafif kızarana kadar kesinlikle açmamanız gerekiyor. Erken açarsanız, eklerler sönebilir.


Ekler Nasıl Doldurulur?


Türkiye’de alıştığımız ekler görünümü, boyuna ortadan ikiye kesilmiş, arasında pastacı kreması sıkılmış, üzeri ise çikolatalı ganaja batırılmış şekildedir. Ancak eklerine anavatanı olan Fransa’da ekler tabanına bir parmğınız veya sıkma torbasının ucu ile bir delik açılır ve pastacı kreması oradan içeri, eklerin içini tamamen dolduracak şekilde sıkılır.


Eklere, pastacı kreması konulan sunumda yerken kenarlarından pastacı kreması çıkmadığı için daha pratik oluyor. Siz nasıl hazırlamak isterseniz, tercih sizin.


Ekler Kaç Kalori?


1 porsiyon Ekler 260 kaloridir.


 


 


 


 


 


 


 


 


 

Pişirmeye Başla

Ekler Tarifi


Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 8 kişi +

Hamuru için

süt
250 gram (g)
su
250 gram (g)
tereyağı
200 gram (g)
un
300 gram (g)
tuz
5 gram (g)
şeker
8 gram (g)
yumurta
8 adet

Hamurun üzeri için

yumurta, çırpılmış
1 adet

Kreması için

süt
750 mililitre (ml)
vanilin
10 gram (g)
şeker
150 gram (g)
un
150 gram (g)
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Ekler hamurunu hazırlarken, tencerede dibinin tutmamasına dikkat edin. Bir de bu arada çok pişerse, içindeki yumurtalar da pişmeye başlar ve pastacı kreması omlet gibi kokar.

Servis Önerisi

Ekler Tarifi Servis Önerisi:

Bu kadar zahmete girip yaptığınız eklerin yanına, taze çekilmiş çekirdeklerle hazırladığınız bir espresso veya filtre kahve çok güzel gidecektir.