Kaç Kişilik: 8

Ekler Tarifi


Tuğçe Aydemir;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
60
Dakika
Pişirme
20
Dakika
Zorluk
Zor

Taze yapılmış bir ekler sevmeyen yoktur diye düşünüyorum. Varsa da ben henüz tanımadım. Ekler severlerin, mutlaka ekler almak için favori bir pastanesi vardır.

Bazı tatlılar veya yemekler vardır ki, yapımı çok kolaydır. Çoğu zaman dışarıdan almanıza değmez. Eklerin bu tatlılardan biri olduğunu söyleyemeyeceğiz. iyi bir tarifin yanı sıra, hem hazırlarken, hem de pişirirken dikkat, biraz da sezi gerekiyor. Amacımız gözünüzü korkurtmak değil; sizi ekler yapmaya hazırlamak!

Ekler ve profiterol Fransızların ‘pate a choux’ yani birebir Türkçe çevirisi ile ‘karnabahar hamuru’ ile yapılır. Bu hamura karnabahar denilmesinin nedeni; profiterol yaparken yuvarlak olarak fırın tepsisine konulması ve pişerken şişip karnabahara benzemesi.

Ekler hamuru yaparken, yumurtaları son aşamada ve birer birer eklemeye dikkat edin. Spatuladan kayacak, ama koyu bir kıvamda ve altın sarısı renkte bir hamur elde etmenize gerekiyor. Hamurları fırın tepsisine sıktıktan sonra, sıkma torbasını çekerken kalan bir uzama görürseniz, parmağınızın ucunu suya batırın ve hafifçe bastırıp hamuru düzeltin.

Ekleri hazırlarken dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise pişirme sırasında. Hamıurları fırına koyduktan sonra, fırının kapağını, eklerlerin üzeri hafif kızarana kadar kesinlikle açmamanız gerekiyor. Erken açarsanız, eklerler sönebilir.

Ekler Nasıl Doldurulur?

Türkiye’de alıştığımız ekler görünümü, boyuna ortadan ikiye kesilmiş, arasında pastacı kreması sıkılmış, üzeri ise çikolatalı ganaja batırılmış şekildedir. Ancak eklerine anavatanı olan Fransa’da ekler tabanına bir parmğınız veya sıkma torbasının ucu ile bir delik açılır ve pastacı kreması oradan içeri, eklerin içini tamamen dolduracak şekilde sıkılır.

Eklere, pastacı kreması konulan sunumda yerken kenarlarından pastacı kreması çıkmadığı için daha pratik oluyor. Siz nasıl hazırlamak isterseniz, tercih sizin.

Ekler Kaç Kalori?

1 porsiyon Ekler 260 kaloridir.


Ekler Tarifi Malzemeleri

Hamuru için

250 gram (g)
süt
250 gram (g)
su
200 gram (g)
tereyağı
300 gram (g)
un
5 gram (g)
tuz
8 gram (g)
şeker
8 adet
yumurta

Hamurun üzeri için

1 adet
yumurta, çırpılmış

Kreması için

750 mililitre (ml)
süt
10 gram (g)
vanilin
150 gram (g)
şeker
150 gram (g)
un
Püf Noktası

Ekler Tarifi Püf Noktaları

Ekler hamurunu hazırlarken, tencerede dibinin tutmamasına dikkat edin. Bir de bu arada çok pişerse, içindeki yumurtalar da pişmeye başlar ve pastacı kreması omlet gibi kokar.

Servis Önerisi

Ekler Tarifi Servis Önerisi

Bu kadar zahmete girip yaptığınız eklerin yanına, taze çekilmiş çekirdeklerle hazırladığınız bir espresso veya filtre kahve çok güzel gidecektir. 

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol