ARAMA YAP
60 dk
20 dk
Zor
10 kişilik
4187

Kıyır kıyır şerbetli bir tatlıya kim hayır diyebilir ki! Hurma Tatlısı, diğer ismiyle Kalburabastı, mutfak kültürü zengin şehirlerimizden Sivas’ın meşhur tatlısıdır. Sivas’ta tatlılar bayramlarda, davet yemeklerinde, düğünlerde, cenaze yemeklerinde, hac dönüşü yemeklerinde, söz kesen olarak adlandırılan pirinç pilavından sofraya getirilen bir yemek. Kısacası yöre için tatlısız bir sofra kesinlikle eksiktir.


Hurma Tatlısı içerisinde Bağdat hurması ya da Trabzon hurması gibi meyveler kesinlikle bulunmuyor. Biçimi Bağdat Hurması gibi olduğundan yörede Hurma Tatlısı olarak adlandırılıyor. Kalburabastı denilmesinin sebebi ise, hamur parçalarının kevgire basılarak üzerinde kabartmalarla şekil verilmesinden kaynaklanıyor. Biraz şekerpareye benzetilen Hurma Tatlısı, ona göre daha gevrek, ağızda dağılan kıyır kıyır şerbetli bir tatlı.


 


Sivas mutfağının en güzel şerbetli tatlılarından biri olan cevizli Hurma Tatlısı tarifimizde ek olarak Sade ve Fıstıklı Algida Maraş Usulü Dondurma kullandık. Ağızda dağılan kıvamıyla konuklarınızın damaklarını fethedecek Dondurmalı Hurma Tatlısı için tam ölçülü, pratik bir tarif hazırladık. Hem de videolu anlatımlı… 


 


Lezzetli bir Dondurmalı Hurma Tatlısı için kıvamı tutturmak çok önemli. Dondurmalı Hurma Tatlısı yapımı püf noktaları için buyurun tarifimize…


 

Pişirmeye Başla

Dondurmalı Hurma Tatlısı

;

Malzemeler

- 10 kişi +
un
300 gram (g)
tereyağı, oda sıcaklığında
100 gram (g)
ayçiçek yağı
50 gram (g)
yumurta
1 adet
kuru maya
6 gram (g)
ceviz
60 gram (g)
yoğurt
50 gram (g)
tuz
4 gram (g)

Şerbeti için

soğuk su
400 mililitre (ml)
şeker
350 gram (g)
limon suyu
20 gram (g)

Sos için

toz antep fıstığı
50 gram (g)
Algida Maraş Usulü Dondurma Sade ve Fıstıklı
1 adet
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Hurma Tatlısının özelliği, üzerinin tırtıklı kabartmalı bir şekle sahip olması. Eskiden kalbur kullanılarak yapılan bu şekil için rendenizin kalın tarafını kullanabilirsiniz. Hamur bezelerine şerbeti ılık dökerseniz, Hurma Tatlısı daha kıyır kıyır olacaktır.

Servis Önerisi

Dondurmalı Hurma Tatlısı Servis Önerisi:

Dondurmalı Hurma Tatlısı üzerine Antep fıstığı ve yanına da Algida Maraş Usulü Dondurma Sade – Fıstıklı dondurma ekleyerek servis edebilirsiniz.