Kaç Kişilik: 10

Dondurmalı Hurma Tatlısı

;
01.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
60
Dakika
Pişirme
20
Dakika
Zorluk
Zor

Kıyır kıyır şerbetli bir tatlıya kim hayır diyebilir ki! Hurma Tatlısı, diğer ismiyle Kalburabastı, mutfak kültürü zengin şehirlerimizden Sivas’ın meşhur tatlısıdır. Sivas’ta tatlılar bayramlarda, davet yemeklerinde, düğünlerde, cenaze yemeklerinde, hac dönüşü yemeklerinde, söz kesen olarak adlandırılan pirinç pilavından sofraya getirilen bir yemek. Kısacası yöre için tatlısız bir sofra kesinlikle eksiktir.


Hurma Tatlısı içerisinde Bağdat hurması ya da Trabzon hurması gibi meyveler kesinlikle bulunmuyor. Biçimi Bağdat Hurması gibi olduğundan yörede Hurma Tatlısı olarak adlandırılıyor. Kalburabastı denilmesinin sebebi ise, hamur parçalarının kevgire basılarak üzerinde kabartmalarla şekil verilmesinden kaynaklanıyor. Biraz şekerpareye benzetilen Hurma Tatlısı, ona göre daha gevrek, ağızda dağılan kıyır kıyır şerbetli bir tatlı.Sivas mutfağının en güzel şerbetli tatlılarından biri olan cevizli Hurma Tatlısı tarifimizde ek olarak Sade ve Fıstıklı Algida Maraş Usulü Dondurma kullandık. Ağızda dağılan kıvamıyla konuklarınızın damaklarını fethedecek Dondurmalı Hurma Tatlısı için tam ölçülü, pratik bir tarif hazırladık. Hem de videolu anlatımlı… 


Lezzetli bir Dondurmalı Hurma Tatlısı için kıvamı tutturmak çok önemli. Dondurmalı Hurma Tatlısı yapımı püf noktaları için buyurun tarifimize…


Dondurmalı Hurma Tatlısı Malzemeleri

300 gram (g)
un
100 gram (g)
tereyağı, oda sıcaklığında
50 gram (g)
ayçiçek yağı
1 adet
yumurta
6 gram (g)
kuru maya
60 gram (g)
ceviz
50 gram (g)
yoğurt
4 gram (g)
tuz

Şerbeti için

400 mililitre (ml)
soğuk su
350 gram (g)
şeker
20 gram (g)
limon suyu

Sos için

50 gram (g)
toz antep fıstığı
1 adet
Algida Maraş Usulü Dondurma Sade ve Fıstıklı
Püf Noktası

Dondurmalı Hurma Tatlısı Püf Noktaları

Hurma Tatlısının özelliği, üzerinin tırtıklı kabartmalı bir şekle sahip olması. Eskiden kalbur kullanılarak yapılan bu şekil için rendenizin kalın tarafını kullanabilirsiniz. Hamur bezelerine şerbeti ılık dökerseniz, Hurma Tatlısı daha kıyır kıyır olacaktır.

Servis Önerisi

Dondurmalı Hurma Tatlısı Servis Önerisi

Dondurmalı Hurma Tatlısı üzerine Antep fıstığı ve yanına da Algida Maraş Usulü Dondurma Sade – Fıstıklı dondurma ekleyerek servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol