Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 115

Bici Bici Tarifi

: Adanalı Lezzet
Emre Ulu;
16.08.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
10
Dakika
Dinlenme
120
Dakika
Zorluk
Zor

Bugün oldukça farklı bir isme sahip olan aynı zamanda da sunumu ile birçoğumuzun çok merak ettiği bici bici tarifi ile karşınızdayız.

Evde bici bici tarifi nasıl hazırlanır onu anlatmadan önce gelin bici bicinin hangi yöreye ait olduğunu, aynı zamanda da orijinal bici bici tarifi nasıl olur onu öğrenelim. Sonrasında tarifimizin detaylarına geçelim. :)

Bici bici Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşmış bir tatlıdır. Özellikle Adana bölgemizde yaz sıcaklarının artmasıyla beraber insanların serinlemek için tercih ettiği, seyyar satıcılardan bile kolaylıkla bulup tükettikleri bir sokak lezzetidir.

Temelde bakacak olursak nişastadan elde edilen muhallebinin üzerine pudra şekeri, rendelenmiş buz ve şerbet eklemesiyle hazırlanan bir tatlıdır.

Muhallebisini hüpleterek yedikten sonra soğuk şerbetini yudumlarken serinleyeceğiniz Adana usulü bici bici tarifimizin detaylarına bakmaya ne dersiniz?

Tarifimiz için ilk olarak tencerenin içerisine bir miktar nişasta ve su alıp kısık ateşte kaynayana dek karıştırıyoruz.

Hazırladığımız muhallebiyi su ile ıslattığımız borcamın içerisine, ince olmasını sağlayacak şekilde döküyoruz. Adana bici bici tarifine göre yapmak isteyenler, geniş bir tepsi oldukça işinize yarayacaktır. :)

Borcama aldığımız muhallebiyi buzdolabında soğumaya bırakıp şerbetimizin yapımına geçiyoruz.

Şerbetimiz için ilk olarak sürahinin içerisine gül suyu, pudra şekeri ve renginin canlı ve daha güzel görünmesi için bir miktar gıda boyası koyup karıştırıyor ve dolapta soğumaya bırakıyoruz.

Tarifimiz neredeyse hazır artık servis aşamasına geçebiliriz. :) Kasenin içerisine soğuttuğumuz muhallebiyi küp küp doğrayıp yerleştiriyoruz, ardından rendelenmiş buz parçalarını da üzerine ekleyip şerbetimizi döküyoruz.

Tarifimiz hazır. :) Üzerine dilediğiniz meyveli sosu koyup afiyetle yiyebilirsiniz.

Bici Bici Tarifi Servis Önerisi

Bici bici tarifimizi servis ederken biz meyveli şurup kullanmıştık. Siz de dilerseniz kırmızı meyveleri (Çilek, ahududu) tercih edebilirsiniz.

Bici Bici Tarifi Püf Noktaları

Bici bici tarifinin en önemli püf noktası kesinlikle muhallebisinin kıvamı diyebiliriz. Tencerenin içerisine aldığımız nişastanın üzerine su eklerken kesinlikle yavaş yavaş eklemeli, aynı zamanda da sürekli olarak karıştırmalısınız. :)

Bir diğer püf noktası da gıda boyası katmak istemeyenler kırmızı lahana, pancar gibi sebzelerin suyundan faydalanabilirsiniz. :)

Bici Bici Tarifi Kaç Kaloridir?

Bici bici tarifinin kaç kalori olduğunu merak edenler olmuştur kesinlikle. :) Oldukça lezzetli ve ferahlamamızı sağlayan bu tatlımızın bir porsiyonunda yaklaşık olarak 115 kalori bulunmaktadır.

Bici Bici Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Leziz ve Farklı Tatlı

Bici bici tarifimizi sevenler için, yaz aylarında kesinlikle hayır diyemeyeceğiniz birbirinden lezzetli tariflerimizi buraya bırakıyoruz. :)

İlk olarak bu haliyle yemeye pek aşina olmadığımız dondurmalı güllaç, ardından geleneksel kültürün bir parçası lokumlu saray dondurması ve son olarak da meşhur Fransız tatlılarından biri olan gül lokumlu creme brulee tariflerimizi kesinlikle çok seveceksiniz. :)


Bici Bici Tarifi Malzemeleri

1 su bardağı
nişanta
5 su bardağı
su
1 su bardağı
gül suyu
1/2 su bardağı
pudra şekeri
1/4 tatlı kaşığı
gıda boyası
4 su bardağı
rendellenmiş buz
Yanında İyi Gider
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol