Sıcak havalarda ağır tatlı tüketiminin azalmasıyla, meyveli ve sütlü tatlıların tüketimi artıyor. Özellikle sütlü ve meyveli tatlıların baş tacı olan çilek, tatlılarda şeker kullanımını azaltmada yardımcı oluyor.

Çileği sadece tatlılarda değil, kahvaltıda, salatalarda, içeceklerde de tüketmeniz mümkün. Özellikle ıspanak ve roka salatalarına farklı bir aroma katarak, günlük meyve ihtiyacınızı karşılamanıza da yardımcı oluyor. Kuru çilekse kahvaltı için hazırlayacağınız yulaf ezmesine lezzet katmak için bir alternatif sunuyor. Bunun yanı sıra çilek suyu, çilek şerbeti, frozen, milkshake ya da smoothie de çileği tüketebileceğiniz içecekler arasında.

Ülkemizde üretiminin büyük bir bölümü Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yapılan çileğin en verimli zamanı ve tam mevsimi Mayıs ayıdır. Haziran’a kadar süren çilek hasatında ekinin toplanması ve sonrasında muhafaza edilme şekli çileğin sofraya uzanan yolculuktaki lezzetini belirler. Hasat mevsimi kısa olan çileği tüm yıl boyunca tüketebilmek için tam mevsiminde toplayıp özenle hazırlamak gerekiyor. Kış aylarında tatlılarda ya da kahvaltıda çilek kullanmak içinse yaz aylarında aldığınız çilekleri dondurucuda saklayabilirsiniz. İşin içine biraz şeker katıp enfes reçeller ya da meyveli soslar hazırlayabilirsiniz. Güneşin katkılarıyla ince dilimler halinde doğradığınız çilekleri büyük tepsilerde kurutabilir ve kahvaltı ya da tatlılarınızda kullanabilirsiniz.

Çileğin lezzet kattığı tarifleri denemeyi unutmayın.