Kaç Kişilik: 2

Sihirliparmaklar'dan Shattalı Humus tarifi

: Acı Sevenlere
Emel Balıkcı;
06.07.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
15
Dakika
Zorluk
Kolay

Humus, Orta Doğu mutfağının en sevilen yemek tariflerinden biri. Orada o kadar sevilmiş ki zamanla sınırları aşmış, önce komşularına sonra da dünyanın dört bir yanına yayılmış humusun leziz şanı.

Bu kadar çok sevilip pek çok mutfağa girince, ona farklı eklemeler yapmamak da olmazdı tabii. Farklı renklerde, farklı aromalarda ve farklı tatlarda onlarca çeşidi var humus tarifinin. Bugün de, humusa yine kendi topraklarından harika bir ekleme yapacağız. Sunacağınız en leziz humus tariflerinden biri olacağından hiç kuşkumuz yok. :)

Nedir bu ekleme derseniz hemen cevap verelim: Shatta sosu! Shatta sosunu daha önce hiç duymamış olanlar vardır kesin. Onu açıklayalım tarifimize geçmeden önce bir. :)

Shatta sosu, Filistin kökenli bir sos. Geleneksel olarak yeşil veya kırmızı acı biberlerin; sarımsak ve damak zevkine göre baharat eklemelerinin ardından ezilmesiyle yapılıyor. Yeşil de hazırlayabilirsiniz kırmızı da yani. Rengi değişse de lezzeti bambaşka, o hiç değişmiyor. :)

Bugün, bu leziz acı Shatta sosunu, hazırladığımız humusun üzerinde servis edeceğiz. Elde ettiğimiz acılı humusun adına da Shatta humus diyeceğiz. :)

Haydi, özellikle acı severler böyle bir adım ileri gelsin, leziz Shattalı humus tarifinin detaylarına iniyoruz!

Shattalı Humus Tarifi Püf Noktaları

Shattalı humus tarifinin püf noktası, Shatta sos yapımı aşamasında çünkü hazırlayacağımız humus çok mu çok pratik. :)

Shatta sosu isterseniz mutfak robotunda hazırlayabilirsiniz. Kol gücü gerektirmeyecektir bu şekilde yalnız bizim kullandığımız yöntem de olan havanda dövme, daha lezzetli bir sos elde etmenizi sağlayacaktır. Bu pratik yolu lezzet için önermesek de zamanı kısıtlı olanlar kaçırmasın. :)

Shattalı Humus Tarifi Servis Önerisi

Humus en güzel lavaşla yeniyor bize göre. Bu leziz tarifi de lavaşla veya pideyle servis etmenizi öneriyoruz.

Shattalı Humus Tarifi Kaç Kaloridir?

Shattalı humus tarifinin bir porsiyon için kalori değeri yaklaşık olarak 470’tir. Nohut, tahin ve zeytinyağından dolayı kalorisi biraz yüksek olsa da oldukça doyurucu olan bu tarifimiz, diyetlerde küçük porsiyonlarda tercih edilebilir. :)

Daha Fazla Humus Tarifi İsteyenler için Birbirinden Leziz Üç Humus Tarifi

Humusun her türlüsü ayrı güzel diyenler için birbirinden leziz humus tariflerini böyle sıraladık. Önce en sevdiğimizden, klasik olandan başlayalım. Bu humus tarifi, yapabileceğiniz en klasik ve en leziz humus tarifi. Bunu hazırladıktan sonra üzerine istediğiniz eklemeyi yapabilirsiniz. Bu yüzden bir kenara not almakta fayda var. :)

Geldik pembesi gönlünüzü çalacak enfes bir humus tarifine. Pancarlı humus tarifi, sofralarınıza lezzet katmanın yanı sıra renk de katacak! Böylesi bir tarifle davet sofralarınızı şenlendirebilirsiniz. :)

Son olarak da geldik, tıpkı Shattalı humus tarifi gibi acı bir humus tarifine. Acısso jalapenolu humus tarifi, Adanalıları bile etkileyecek cinsten. :) Mutlaka bir şans verin deriz. :)

Sihirliparmaklar'dan Shattalı Humus tarifi Malzemeleri

humus için

1 paket
Knorr 5 Dakikada Humus Harcı
1 + 1/4 su bardağı
kaynar su
4 yemek kaşığı
tahin
3 yemek kaşığı
zeytinyağı
1 tatlı kaşığı
llimon suyu

shatta için

2 adet
yeşil acı biber, dörde bölünmüş
2 diş
sarımsak
1/2 tatlı kaşığı
tuz
1/4 su bardağı
zeytinyağı
1/2 demet
maydanoz
2 yemek kaşığı
elma sirkesi
2 tatlı kaşığı
şeker
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol