Kaç Kişilik: 5 Kaç Kalori: 175

Beze Tarifi

;
17.05.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
20
Dakika
Pişirme
60
Dakika
Zorluk
Kolay

Beze, yani uluslarası adıyla ‘mereng’, 17. Yüzyıl sonlarında İsviçre’nin Meringien kasabasında bir İtalyan şef tarafından ilk defa yapılmış.

3 farklı tip mereng vardır: en yoğunlukla yapılan Fransız merengi, şeker ve yumurta beyazının çırpılması ile yapılır. Diğeri, İtalyan merengi; yumurta beyazının sıcak şeker şurubuyla, yavaşça, soğuyana kadar çırpılması ile yapılıyor. Fransız merengine göre daha hafif bir dokusu oluyor ve pişerken çökmüyor. Son olarak İsviçre merengi ise; yumurta beyazı ve şekerin, benmari üzerinden çırpılması ile yapılıyor.

Biz beze tarifimizde Fransız merengi yapacağız. Beze sade bir tatlı olduğu için, farklı çeşitler yapabilirsiniz. Damla çikolata, portakal kabuğu katabilirsiniz bezenin içine. Veya Carte d’Or Karamel Sos ile servis edebilirsiniz.

Bezeye eşlİk etmesi için ya meyveli bir sos ya da hafif bir dondurma öneriyoruz. Sizlerle hem beze ile servis edebileceğiniz, hem de aklınıza geldikçe buzluktan alıp yiyeceğiniz, hem lezzetli hem de çok sağlıklı Ev Yapımı Şekersiz Dondurma tarifimizi paylaşıyoruz!

Çırpma kabımız ve mikserimizi çıkaralım ve beze yapmaya başlayalım!

Beze ile Yapabileceğiniz Tarifler

Pavlova yapabilirsiniz. limonlu tartın üzerine, pişirmediğiniz bezeyi koyup üzerini pürmüz ile hafif yakabilirsiniz veya fırının ızgara ayarında aynı işlemi yapabilirsiniz. ‘Floating Island’ yani yüzen ada adındaki, harika tatlıyı yapabilirsiniz. Bu tatlı, un veya nişasta ile bağlanmamış pastacı kremasının üzerinde yüzen bir beze ile yapılıyor.

Beze Tarifi Malzemeleri

4 adet
yumurta beyazı
2 su bardağı
pudra şekeri
Çeyrek tatlı kaşığı
tuz
1 adet
kurutulmuş şeftali
Çeyrek su bardağı
kurutulmuş vişne
Püf Noktası

Beze Tarifi Püf Noktaları

Bezeleri, düşük derecede uzun süre pişirmeniz önemli. Yüksek dereceye giren bezeler, omlet gibi pişer ve hiç lezzetli olmaz.

Servis Önerisi

Beze Tarifi Servis Önerisi

Carte d’Or Meyve Şöleni Sos veya Carte d’Or Karamel Sos ile servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol