ARAMA YAP
60 dk
30 dk
Zor
4 kişilik
718 kcal
9384

Sürekli aynı köfte tariflerini yapmaktan sıkıldıysanız, farklı bir tarif denemek istiyorsanız çok doğru yerdesiniz! Çekirdek aileniz için de büyük sofralar için de hazırlayabileceğiniz enfes tarifimiz İç Ege yöresinden geliyor: Afyon usulü çullama köftesi! Hatta zamanla bu uzun isim kısalmış ve çullama köftesi ya da Afyon köftesi olarak anılmaya başlamıştır.


Çullama köfte tarifi Afyon yöresine ait olduğu için çok geleneksel lezzetler içerir diye hiç endişelenmeyin. Çünkü bildiğimiz klasik köfte harcı ve çıtır dış kaplamasıyla hazırlaması oldukça kolay.


Çullama köftenin bir diğer farkı da şekillendirilen harcın kaynar suda çok kısa bir süre haşlanarak pişirilmesidir. Bu ön pişirmenin ardından yoğurtlu ve yumurtalı bir sos ile kaplanarak kızgın yağda kızartılıyor. Sonrasında ise ferah bir dokunuş yapılarak domates sosu ve süzme yoğurtla servis ediliyor. Kızartma tariflerini biraz ağır bulanlar bu harika sos eşliğindeki çullama köftesine eminiz bayılacak!


Çullama köfte tarifimizi farklı lezzetler arayanlar için hazırladık. Ama konukları değişik tariflere çok açık olmayan ya da klasiklerden vazgeçemeyenler için ızgara köfte ve beyti köfte tarifimizi de buraya bırakalım!


Klasik tariflerden bahsetmişken, çok klasik bir tarifimizi farklı bir yorumla hazırlamaya ne dersiniz? Cevabınız “Evet” ise kavrulmuş kıymalı çiğ köfte tarifimiz de sizi bekliyor! Mutlaka göz atın!


Malzemeler hazırsa Afyon’un bu eşsiz lezzetini kendi mutfağımıza taşıyalım. Afiyet olsun!

Pişirmeye Başla

Çullama Köfte Tarifi

: Hala Denemediyseniz Tam Zamanı
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
dana kıyma
400 gram (g)
irmik
Yarım su bardağı
maydanoz
Çeyrek demet
tuz
1 tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
Yarım tatlı kaşığı
Knorr Kimyon
Yarım tatlı kaşığı

Kızartmak için

yumurta
3 adet
un
3 yemek kaşığı
soda
Yarım su bardağı
tuz
Çeyrek tatlı kaşığı
ayçiçeği yağı
1.5 su bardağı

Servis için

zeytinyağı
1 yemek kaşığı
domates rendesi
1.5 su bardağı
tuz
Çeyrek tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
Çeyrek tatlı kaşığı
Knorr Pul Biber
Yarım tatlı kaşığı
Knorr Nane
Yarım tatlı kaşığı