ARAMA YAP
30 dk
30 dk
Zor
16 kişilik
600 kcal
2534

Sabah kahvaltılarını ceviz ezmesi tarifi ile farklı bir boyuta taşımaya ne dersiniz?


Günün en önemli öğünü olan kahvaltı, vücudumuza gerekli besin ve minerallerin alınmasında ve güne enerjik başlamamızda oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Kahvaltı yapmak bu kadar faydalıyken, faydalı tarifler paylaşmamak olmaz elbette ki.


Bugün kahvaltıda yiyebileceğiniz, tam bir enerji ve vitamin deposu olan ceviz ezmesi tarifi hazırlıyor olacağız birlikte. Adından da anlaşılacağı üzere bu tarifimizin baş kahramanı ceviz!


İrmik helvası görünümlü olan ceviz ezmesi; temel malzemeleri olan ceviz, irmik ve şekerin eşit miktarlarda eklenmesi ile hazırlanan Burdur ilimize özgü bir tariftir.


Çok eski yıllardan beri yapılıp günümüze kadar ulaşan bu tarif, tatlı olarak ikram edilen ve davet sofralarında muhakkak yer alan bir lezzet.


Ceviz ezmesi nerenin olduğunu öğrendik, içerisine hangi malzemelerin girdiğini öğrendik ve geriye sadece lezzetini öğrenmek kaldı.


Bunun için de sizi mutfağa kadar alıp, ceviz ezmesi yapımına geçelim istiyoruz. Ceviz ezmesi tarifini yanında en güzel eşlikçiler ile tükettiğinizde lezzetten havalara uçacaksınız.


Ne duruyoruz o halde? Hemen denemeli ve uzun lezzetli bir yolculuğa çıkmalı!


Lezzetiyle geçmişten günümüze kadar ulaşmış, sofralarımıza apayrı bir tat katmış ceviz ezmesi tarifi için öncelikle cevizleri derin bir kabın içerisine alıp, iyice dövüyoruz ve ardından da irmik ile karıştırıyoruz.  


Sonrasında 2 su bardağı su ile şekeri geniş ve derin bir tencerede orta ateşte kaynatıyoruz. Kaynayınca altını kısıp, 5' pişiriyoruz. İrmik ve cevizlerin yarısını ekleyip, ocaktan aldıktan sonra tahta bir kaşıkla 5' sürekli karıştırıyoruz.


Kalan irmik ve cevizleri ekleyip, 1 su bardağı su ilave ediyor ve pürüzsüz bir kıvam alana dek 10' karıştırıyoruz.


Yağlı kâğıt serili dikdörtgen bir kalıba alıp, üzerini düzledikten sonra buzdolabında en az 4 saat dinlendiriyoruz.


Son olarak dinlenen ezmemizi dolaptan çıkarıp ters çeviriyor ve baklava deseni olacak şekilde dilimleyip servis ediyoruz.


Ceviz Ezmesi Nasıl Servis Önerileri


Ceviz ezmesinin eskiden tatlı olarak sunulduğunu ve davet sofralarında olmazsa olmaz ikramlık olduğuna değindik.


Davet sofralarında ya da kahvaltılarınızda yer vereceğiniz ceviz ezmesi için birkaç tane servis önerimiz olacak gelin hızlıca göz atalım.


Ceviz ezmesi tarifine kahvaltı sofranızda yer verecekseniz şarküteri tabağı, omlet, kızarmış ekmek ve çaya da yer vermelisiniz. Davet sofralarınızda yer verecekseniz eğer yine çay ya da kahve ile ikram edebilirsiniz.


Ceviz Ezmesi Nasıl Püf Noktaları


Ceviz ezmesi tarifini hazırlarken dikkat emeniz gereken nokta; Ezmeyi ocaktan aldıktan sonra tahta kaşık ile kıvamı iyice koyulaşana dek karıştırmak.


Bir diğer önemli detay ise, tepsiye dökülen ezmeyi kaşık ya da elle iyice bastırmalısınız. Böylece dilimleme aşamasında dağılmayacaktır.


Ceviz Ezmesi Kaç Kaloridir?


Ceviz ezmesi kalori miktarını öğrenmeye geldi sıra. 1 porsiyonunda yaklaşık olarak 600 kalori bulunmaktadır. Enerji depolamak için oldukça etkili bir tarif olsa da kilo kontrolü yapanlar için maalesef ki öneremediğimiz bir tarif.


Ceviz Ezmesi Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Tarif


Son olarak kahvaltılarda yer verebileceğiniz 3 tane daha birbirinden lezzetli ezme tarifini paylaşmak istiyoruz.


İlk olarak fıstık ezmesi tarifini, ardından tahinli cevizli nokul tarifini ve son olarak da limon ve Hindistan cevizli trüf tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz.

Pişirmeye Başla