Un Kurabiyesi

     (0 oy)
Kaç Kişilik
4
Kişilik
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
25
Dakika
Zorluk
Orta

Kurabiyeler arasında en çok sevilenlerden biri olan un kurabiyesi, ağızda dağılan yapısıyla, geleneksel tatlılar arasında en sevileni. Hem pratikliği, hem de uzun süre tazeliğini koruması sebebiyle ideal görülen bu tatlıyı doğru adımlarla yapmak önemli. Yoğun şerbetli tatlıları sevmeyenler için hafif bir lezzet sunan un kurabiyesini hazırlamak her ne kadar kolay olsa da, dikkat edilmesi gereken bazı önemli detaylar var.
Bunlardan birincisi, tereyağı veya isteğe göre kullanılan sıvı yağın ısısı. Zira yağ, tüm hamurun kimyasını değiştirdiği gibi, malzemelerin birbirine eşit bir şekilde karışmasına da yardımcı oluyor. Bu nedenle ısısının doğru derecede tutulması gerekiyor.
İkinci olarak, nişasta, pudra şekeri ve kabartma tozuyla iyice karıştırılan yağın, topaklanmayacak şekilde iyice çırpılması gerekiyor. Birçok un kurabiyesi tarifinde nişasta oranı değişiklik gösterdiğinden, bu ölçüyü kontrol altında tutmak da fayda var.
Aynı şekilde, içerisindeki tek tatlandırıcı olan pudra şekerini de yine damak zevkinize göre ayarlamanız gerekiyor. Un kurabiyesi tarifleri pudra şekeri oranında farklılık gösterebiliyor.
Bunlara ek olarak unu bir anda dökmek yerine azar azar eklemek ve aynı zamanda unu elemek de bir diğer püf noktası. Bu işlem kurabiyelerin ağızda dağılmasına yardımcı oluyor.
Son olarak tüm bu malzemelerin yoğurulmasını mümkün olduğunca hızlı tutmak gerekiyor. Aslında içerisinde tereyağı bulunan birçok hamur tarifi için bu durum geçerli. Zira oda ve el ısısına maruz kalan tereyağı hızlıca eriyebiliyor ve bu nedenle harç daha fazla una ihtiyaç duyabiliyor.
Pişirilirken dikkat edilmesi gereken durumsa fırının ısısını doğru tutturmak. Yavaş yavaş orta ısıda pişen un kurabiyeleri hem şeklini hem de tadını koruyabiliyor. Hazırsanız sizi tarife doğru alalım.

Un Kurabiyesi Malzemeleri

230 gram (g)
tereyağı, oda sıcaklığında bekletilmiş
yarım su bardağı
sıvıyağ
3 su bardağı
un
1 su bardağı
pudra şekeri
1 adet
vanilin
6 yemek kaşığı
buğday nişastası

Üzeri İçin

yarım su bardağı
pudra şekeri
Alışveriş Listesine Ekle
Püf Noktası

Un Kurabiyesi Püf Noktaları

Dilerseniz kıvama gelen hamuru 30 dakika kadar dinlendirebilirsiniz. Böldüğünüz hamurların üzerine çatalla şekil verebilirsiniz.

Servis Önerisi

Un Kurabiyesi Servis Önerisi

Dilerseniz servis ederken üzerine pudra şekeri serpebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim. Üye Ol