Zencefilli ve Zerdeçallı Tavuk Çorbası Tarifi

Şifa niyetine kış aylarında mutfaklarınızdan eksik etmeyeceğiniz bir tarif: Zencefilli ve Zerdeçallı Tavuk Çorbası. Bol aromalı, lif kaynağı olmasının yanı sıra aynı zamanda lezzet açısından diğer tavuk sulu çorba çeşitleri arasında biraz farklı. Klasik Şehriyeli tavuk suyu çorbasının içinde olan şehriye yerine bu çorba tarifinde spaghetti var. Başlangıç yerine ana yemek olarak bile servis edebileceğiniz, doyurucu ve farklı aromaları olan Zencefil ve Zerdeçallı Tvuk Çorbası tarifi huzurlarınızda.

Şehriyeli Tavuk Çorbası Tarifi

Çocukluğumuzdan beri hastalıkların ilacı olarak bilinen şifa deposu tavuk suyu çorbasını bir de bizim tarifimizle deneyin! Annelerin gizli ilacı olan şifalı tavuk suyu çorbası hazırlamak sandığınızdan çok daha kolay! Eğer hazırsanız, hiç beklemeden sizi tavuk suyuna çorba tariflerinin en klasiğiyle baş başa bırakalım ve Şehriyeli Tavuk Suyu Çorbası tarifimize alalım!

Şehriyeli Tavuk Çorbası Tarifi

Yoğurtlu Tavuk Çorbası Tarifi

Bazı çorbalar vardır ki, annelerimiz biz hastayken "ilaç niyetine" içirirler, işte tavuk çorbası çeşitleri o kategoriye girer. Bir de her güne uyan çorbalar vardır; mercimek çorbası ve yoğurt çorbası bu kategorinin yıldızlarıdır. Bu durumda, bize kalırsa yoğurtlu tavuk çorbası yaparak, neredeyse mükemmel çorbaya ulaşıyoruz. Evde her zaman olan malzemelerle kolaylıkla yapabileceğiniz ve favorilerinizden olacağını düşündüğümüz tavuk çorbası çeşitlerinden Yoğurtlu Tavuk Çorbası yapmak için mutfağa geçelim!

Terbiyeli Tavuk Çorbası Tarifi

Sıcacık bir Terbiyeli Tavuk Suyu Çorbayı, üzerine limon sıkıp içerken, sağlık iksirinden içiyor gibi hissederiz, hislerimiz doğru gerçekten de çok sağlıklı bir yemektir. Tavuk kemik gelişimi için çok faydalıdır, bağışıklığa destek olur, düşük kalorilidir ama aynı zamanda yüksek oranda protein ve fosfor içerir. Mutfağa geçelim ve tavuk çorbası çeşitleri içerisindeki en nefis seçeneklerden Terbiyeli Tavuk Çorbası yapmaya başlayalım!

Terbiyeli Tavuk Çorbası Tarifi

Erişte ve Sebzeli Tavuk Çorbası Tarifi

Soğuk kış günlerinde şifa niyetine içtiğimiz sıcacık bir çorba, düğünde dernekte misafirlerimizin tabağını zenginleştirir. Erişte ve Sebzeli Tavuk Çorbası da tavuk çorbası çeşitleri içerisindeki besleyici olduğu kadar içeriğiyle ana öğün olmayı hak eden bir tarif. Elbette herkesin elinin mahareti ayrıdır ama herkesin küçük de olsa bir lezzet sırrı vardır. Bizim de lezzet sırrımız, Knorr Tavuk Bulyon’da… Özellikle yoğun tatlar konusunda hassas olanların tercih ettiği tavuk suyu bulyon, daha hafif bir ürün olduğu için sebzeli tariflere çok yakışıyor. Tam kıvamında, kolay ve pratik Erişte ve Sebzeli Tavuk Çorbası yapımı için sizi buraya alalım.

Erişte ve Sebzeli Tavuk Çorbası Tarifi

Lokanta Usulü Tavuk Çorbası Tarifi

Bizim mutfağımızda çorbalar berrak ve kalın çorbalar olmak üzere ikiye ayrılır. Kalın çorbalar ise bağlama usullerine göre çeşitlenir: Püre tabanlı çorbalar, krema tabanlı çorbalar, meyaneli çorbalar ve soğuk çorbalar. Lokanta Usulü Tavuk Çorbası, hemen herkesin bildiği, Lokanta Usulü Terbiyeli Tavuk Çorba ya da daha çok Lokanta Usulü Tavuk Suyu Çorbadır. Böyle söylendiğinde tavuk, suyun içine atılmış ve sadece haşlanmış gibi gelir ama Lokanta Usulü Tavuk Çorbası geleneksel terbiyeli ve şehriyeli çorba çeşitlerimizden biridir. Gerçek Lokanta Usulü Tavuk Çorbası yapmak için önce et suyu pişirmek gerekir. Tavuklar suda haşlanır ve ayrı bir yerde bekletilir. Bizim Lokanta Usulü Tavuk Çorbası tarifimiz için şehriye, tavuk eti ve terbiye gerekiyor; istenirse içine başka malzemeler eklenebilir. O zaman Lokanta Usulü Tavuk Çorbası tarifimize geçelim, yaratıcılığı herkesin kendi zevkine bırakalım.

Lokanta Usulü Tavuk Çorbası Tarifi

Ekşili Tavuk Çorbası Tarifi

Tavuk çorbası çeşitleri, ekşili terbiyeye çok uygun bir başlangıç yemeğidir; zira olduk olası şehriyenin ve tavuğun birlikteliğinden doğan lezzete limon sıkmaya bayılırız. “Ekşili Tavuk Çorbası nasıl olur?”, “Ekşili Tavuk Çorbası nasıl yapılır?” diyenler için elimizde başarılı bir tarif var. Bu Ekşili Tavuk Çorbası Tarifinin başarısı finalinde saklı. Çorba zaten güzel, ama onu daha da güzelleştiren içindeki ve servis ederken üzerine gezdirdiğimiz biberli yağ! Tereyağı… Hani, kokusundan ve lezzetinden yüzyıllardır vazgeçmediğimiz… Tereyağı en çok da amatör (anneler) ve profesyonel mutfak şeflerinin yemeği parlatmak, ona son noktayı koymak, lezzetini artırmak için kullandıkları kozlarıdır. Bizim Ekşili Tavuk Çorbası Tarifimiz gibi… Böyle durumlarda en iyisi deneyip görmektir; o yüzden sizi Ekşili Tavuk Çorbası Tarifini uygulamak için mutfağa alalım.

Ekşili Tavuk Çorbası Tarifi

Sağlık Deposu Salçalı Pirinçli Tavuk Çorbası Tarifi, Nasıl Yapılır?

Salçanın gastronomi sözlüğündeki anlamı, “yemekleri lezzetli kılmak için kullanılan tuzlu domates ya da kırmızıbiber ezmesi”. Adı, Latince “salsus” kökünden, İtalyanca “salsa”dan Türkçeye geçmiş. Domates ve biberin bol bulunduğu yaz aylarından kış için hazırlanır. İyisi zahmetlidir, ama değer! Domateslerin kabuğu soyulur, kevgirden geçirilir. Bir torbaya konarak iyice süzülmesi ve güneşte kurutulması ya da ocakta bir miktar pişirilmesi, biraz tuzla karıştırılması ve kavanozlara aktarılması gerekir. Uzun süre dayanması isteniyorsa, küflenmemesi için kavanozun üzerine kalın tabaka halinde yağ eklenir. Likopen ailesine ait dokuz meyveden biri olan domates, 20’nci yüzyılın başından itibaren tüketilmeye başlanmış. Avrupa’ya 16’ncı yüzyıl başında, Türkiye’ye Birinci Dünya Savaşı sonrasında gelmiş, Adana ve Trakya’da tarımının başlamasına vesile olmuştur. Sonra Türkiye’nin her yerine yayılmış. Demek ki annelerin, yazın en bol zamanında domates ve biberlerle salça yapma işlemleri bir yüzyıldır devam ediyor. O zaman biz de Salçalı Pirinçli Tavuk çorbası gibi için tariflerimizde bol bol bu lezzetli malzemeyi kullanalım!

Salçalı Pirinçli Tavuk Çorbası Tarifi

Bereketi İçinde Pirinçli Tavuk Çorbası Tarifi

Bizim topraklarımızda bereketin sembollerinden biri olan pirinç, tane tane dökülen pilavıyla da aynı ölçüde ünlü. Bizim mutfağımızda baldo, basmati, İran ve yasemin pirinciyle son zamanlarda tanıştığımız kepekli pirinç kullanılır; pirinçlerimizin türleri yapılacak yemek ve tatlıya göre değişir. Yine muhtemelen sadece bizim mutfağımızda bu türlere göre pirince, yemeğin adına ve niteliğine göre pilavlık, dolmalık, kırık pirinç gibi adlar verilir. Bu açıdan belki de dünyada tekiz! En güzel tane tane pilavlarımızı baldo pirinçle, sütlacımızı kırık pirinçle yapar, yemeklerimizde her pirincin hakkını veririz. Pirinçle şahane çorbalar yaptığımız da doğrudur. İşte tavuk çorbası çeşitleri arasından pratik bir tanesi, Pirinçli Tavuk Çorbası Tarifi!

Pirinçli Tavuk Çorbası Tarifi

Leziz ve Şifalı: Havuçlu Şehriyeli Tavuk Çorbası Tarifi, Nasıl Yapılır?

Bizim mutfağımızda havuç çok sevilir; en çok çorbası, salatası yapılır. Garnitürlerin, mezelerin kraliçesidir. Havuç yalnızca başrolde değil, yardımcı rolde de çok iyidir; pırasa gibi sebze yemekleri içinde havuç olmadan düşünemeyiz. Şifalı; renkli sebzelerin yararları bakımından tüketilmesinin önerildiği şu günlerde değeri anlaşılmış sebzelerden biri. Madem öyle, o zaman biz de havuçtan lezzetli bir çorba yapalım! Buyurun Havuçlu Şehriyeli Tavuk Çorbası tarifimize!

Havuçlu Şehriyeli Tavuk Çorbası Yemek Tarifi

Kolay, Besleyici ve Şifalı: Arpa Şehriyeli Tavuk Çorbası Tarifi, Nasıl Yapılır?

“Her işin bir kolayı var” diyen atalarımızın haklı öngörüsü Arpa Şehriyeli Tavuk Çorbası Tarifi ile karşımızda! Kolay ve aynı zamanda lezzet garantili; çünkü herkes arpa şehriyeyi sever. Bir çeşit küçük makarna olan arpa şehriye, adını arpaya benzemesinden almış. Tavuklu Arpa Şehriye hasta olunca annelerin çabucak yaptıkları çorbalardan biri; kolay, besleyici, şifalı ve doyurucu. Arpa şehriye adı tavuk ile en çok anılan makarna türü; mutfak sanatlarının yıllara dayanan deneyimini yabana atmamak gerek. Uzmanların bir bildiği olduğuna inananların, peşinden gitmek isteyeceği bir tarifle ve en kolay haliyle işte Arpa Şehriyeli Tavuk Çorbası Tarifi!

Arpa Şehriyeli Tavuk Çorbası Tarifi

Sarımsaklı Tavuk Çorbası Tarifi, Nasıl Yapılır?

Orta Asya kökenli olduğu sanılan sarımsak, keskin lezzetinin yanında, şifalı etkileriyle bilinir. Sarımsağın içinde bolca vitamin ve mineral var; ayrıca 33 çeşit kükürt bileşiği, 17 çeşit aminoasit, manganez ve çinko gibi minerallerle A, B ve bolca C vitamini bulunur. Madem bu kadar yararlı, biz de sarımsağı alıp tarifimizde bolca kullanıyoruz: Sarımsaklı Tavuk Çorbası, hadi yapalım!

Sarımsaklı Tavuk Çorbası Tarifi

İç Isıtan Tavuk Sulu Mercimek Çorbası Tarifi (Lokanta Usulü) Nasıl Yapılır?

Bakliyatlar arasında çorbası ve köftesiyle sıklıkla tercih edilen kırmızı mercimek, çorbalarıyla ısıtırken, yararlarıyla sağlıklı kılar. Mercimek, kış boyunca çorba kardeşliği çerçevesinde pek çok malzemeyle birleşir. Tavuk da bunlardan biridir. Lokanta Usulü Tavuk Sulu Mercimek Çorbası Tarifi lezzetlidir, besleyicidir ve sağlıklıdır. Öyleyse, tavuk sulu çorba çeşitleri içerisindeki en klasiğiyle sizi baş başa bırakalım!<

Lokanta Usulü Tavuk Sulu Mercimek Çorbası Tarifi

Tavuk Çorbası Çeşitlerinden 3 Pratik Tavuk Çorbası Tarifi

Ortalama Hazırlama Süreleri: 30 Dakika
Ortalama Pişirme Süreleri: 60 Dakika
4 Kişilik Ölçülerle Orta Zorlukta Tarifler

Erişteli Tavuk Çorbası Malzemeleri

1 adet tavuk but
5 su bardağı su
2 su bardağı garnitür, süzülmüş
Yarım limonun suyu
1 su bardağı erişte
2 yemek kaşığı Knorr Tavuk Yemekleri İçin Baharatlı Çeşni
2 yemek kaşığı ayçiçeği yağı

Erişteli Tavuk Çorbası Yapılışı

1. Derin bir tencereye tavuk but ve suyu ekleyip, 30 dakika kaynatın.
2. Suyunu süzüp, ayırın. Tavukları didikleyip kenara alın.
3. Aynı tencerede ayçiçeği yağını ısıtın, tavukları ve Knorr Tavuk Yemekleri İçin Baharatlı Çeşniyi ekleyip orta ateşte 2 dakika soteleyin.
4. Garnitürleri ekleyip, karıştırın. 2 dakika pişirin.
5. Erişte ve tavuk suyunu ekleyip, karıştırın. Kapağı kapalı olarak 10 dakika pişirin.
6. Limon suyunu ekleyip, karıştırın. Ocaktan alıp, servis edin.

Acılı Tavuk Çorbası Malzemeleri

1 adet tavuk but
1 yemek kaşığı Knorr Tavuk Yemekleri İçin Baharatlı Çeşni
5 su bardağı su
2 yemek kaşığı salça
1 adet acı kırmızı biber, ince dilimlenmiş ve çekirdekleri ayırılmış
2 yemek kaşığı un
2 yemek kaşığı ayçiçeği yağı
1 su bardağı nohut

Acılı Tavuk Çorbası Yapılışı

1. Derin bir tencereye tavuk but, nohut ve suyu ekleyip, kapağı kapalı olarak 30 dakika pişirin.
2. Suyunu süzüp, kenara alın. Tavukları nohutlarla birlikte bir kabın içerisine alın, ayıklayıp didikleyin.
3. Aynı tencerede ayçiçeği yağını ısıtın, domates salçasını ekleyip orta ateşte 2 dakika kavurun.
4. Kırmızı biber ve çekirdeklerini ekleyip, karıştırın. Tavuk ve nohutları ekleyip, üzerine Knorr Tavuk Yemekleri İçin Baharatlı Çeşni ilave edin ve 2 dakika soteleyin.
5. Unu ekleyip, kavurun. Tavuk suyunu ilave edip, karıştırın. Kapağı kapalı olarak kısık ateşte 15 dakika pişirin.

Pirinçli Tavuk Çorbası Malzemeleri

Yarım tavuk göğüs
Yarım su bardağı pirinç, yıkanmış ve süzülmüş
1 adet köy biberi
1 adet acı kırmızı biber
Yarım su bardağı domates püresi
1 yemek kaşığı domates salçası
4 yemek kaşığı ayçiçeği yağı
5 su bardağı su
Yarım limonun suyu
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı Knorr Karabiber

Pirinçli Tavuk Çorbası Yapılışı

1. Derin bir tencereye tavuk göğüs ve suyu ekleyin, kapağını kapatıp orta ateşte 30 dakika pişirin.
2. Suyunu süzüp, ayırın. Tavukları didikleyip kenara alın.
3. Aynı tencerede ayçiçeği yağını ısıtın, biberleri ekleyip orta ateşte 2 dakika soteleyin.
4. Salçayı ekleyip, 2 dakika kavurun. Ayırdığınız tavuk suyu, didiklenmiş tavuklar ve pirinçleri ekleyip, karıştırın.
5. Kapağı kapalı olarak 10 dakika pişirin.
6. Tuz, Knorr Karabiber ve limon suyunu ekleyip, ocaktan alın. Servis edin.

Çorbalar

Yemekte Keyif Var'ın çorba tarifleri ile yemeğe güzel bir başlangıç yapın! Yöresel ya da dünya mutfağından lezzetler keşfetmek için tıklayın.

Kemik ve Tavuk Suyu

Yemeklere lezzet veren kemik ve tavuk suyu tarifleri Yemektekeyifvar.com'da!