Evin en fazla kullanılan ve bakteri üretmeye açık alanlarından biri olan mutfak için iyi bir temizlik yalnızca önemli değil aynı zamanda gerekli de. Kısa sürede daha etkili temizlik yapmanın ve mutfağınızı her zaman düzenli ve hijyenik tutmanın yollarını anlatıyoruz.

Siz de mutfağınızı sık sık kullandığınız günlerdeyseniz, söylediklerimize kulak verin. Bu alanda günlük temizlik yapmak daha hijyenik ve düzenli bir ortamda yemek yapmanıza yardımcı olabilir.

İşe, varsa bulaşık makinesini boşaltarak ve lavabonuzu temizleyerek başlayın.

Tezgahınızın malzemesine göre uygun bir yüzey temizleyici ile tezgahınızı temizleyin ve kurulayın. 

Bu işlemleri yaparken kimyasal kullanmak istemezseniz, sirkeli karbonatlı sudan da faydalanabilirsiniz. Sirkenin kokusunun kalacağını düşünüyorsanız, düşünmeyin. Zira sirke bir süre sonra uçup giden bir kokuya sahip.

Tost veya ekmek kızartma makinesi ya da çay makinesi gibi günlük kullandığınız ürünlerin temizliğini de günlük olarak yapmak gerekiyor. Bu ürünlerin temizliği ihmal edildiğinde pişen yemeğin ve oluşan buharın da etkisiyle hoş olmayan görüntüler oluşması muhtemel.

Eğer duvarlarınızda karo varsa, yemek yaparken sıçrayan yağ ya da diğer lekelerin kurumasını engellemek için bu alanları da bir yüzey temizleyicisiyle temizleyip kurulayın. Çok sık yemek pişiriyorsanız bu alanı yağlı kağıt ya da alüminyum folyo ile kaplayarak ve her seferinde folyoyu değiştirerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Yine aynı şekilde, ocağınızı günün en son öğününün ardından temizlemeye özen gösterin. Bu rutinin içine buzdolabı temizliğini de eklemeyi unutmayın.

Bıçak gibi en fazla kullandığınız aletlere bakım yapmayı atlamayın. Özellikle bıçaklarınızı deterjanla temizlememeye özen gösterin. Günlük temizlik için limon ve sudan faydalanabilirsiniz. Ayda bir kere olacak şekilde bıçaklarınızı limonla ovun. Aynı şekilde kesme tahtanız ahşapsa onu da ayda bir yağlayın. Böylece hem üzerindeki bakteri oluşumunu engelleyebilir hem de mutfak malzemelerinizi daha uzun ve sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Genel Mutfak Temizliği

Temizlik yapmaya üstten aşağı ve sağdan sola ya da soldan sağa doğru bir yol izleyerek başlayın. Böylece, bu yöntem ile üst kısımlarda bulunan toz ve kirler aşağı inecek ve alttaki alanları birden fazla kere temizlemenize gerek kalmayacak.

Burası kritik, temizlikte kullanacağınız tüm malzemelerin temiz olduğundan emin olun.  Sünger ya da temizlik bezlerinizi sık sık değiştirmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca, tüm temizlik ürünlerini temizliğe başlarken ulaşılabilir bir noktaya getirin. Böylece, sürekli oda değiştirmek ve temizliğinizi bölmek durumunda kalmazsınız.

Temizlik yaparken süngerlerinizi ve temizlik bezlerinizi daireler çizerek değil, ‘S’ şeklinde hareket ettirin. Bu sayede tüm yüzeyi eşit derecede silecek, kir ve toz birikintilerini toplayarak ilerlemiş olacaksınız. 

Bazı temizlik malzemelerinin nüfuz etmesi için süreye ihtiyacı olduğunu unutmayın. Özellikle ocak ve fırın gibi yağlı alanların temizliğini yaparken, kullandığınız ürünün etkisini göstermesi ve yağları sökmesini sağlamak için 5-10 dakika yüzeyde bırakın. Bu alanlar için doğru temizlik ürünlerini seçtiğinize emin olun ve uygulamanın ardından yüzeyi iyice durulayın. 

Mutfağınız mis gibi olduysa uzun süre bozulmayan gıdaları nasıl muhafaza etmeniz gerektiğini de buradan öğrenebilirsiniz.