ARAMA YAP
20 dk
Kolay
8 kişilik
220 kcal
16646

Ne yemeye karar veremediğimiz anlarda imdadımıza ilk koşan genellikle lahmacun oluyor. Yanında mevsim salatası ve ayran ile tercih ettiğimiz ve yemelere doyamadığımız lahmacunu bugün de evde hazırlamaya ne dersiniz?


Tıpkı dışarda yemiş gibi hissedeceğiniz ve tıpkı taş fırın lezzetinde olan enfes bir lahmacun hazırlamanızı sağlayacağız bugün.


Dışardan sipariş vermeye son vermenizi sağlayacak kadar iddialı bir tarif olduğunu söyleyebiliriz.


Lezzetli ve iddialı bir lahmacunun püf noktası elbette ki iç harcında saklı. Biz de sizler için enfes bir lahmacun içi tarifi hazırladık. Hazırsanız mutfağa geçip tarifimizi hazırlamaya başlayabiliriz.


Lahmacun İçi Malzemeleri


-400 gram dana kıyma (yağlı)


-1 adet domates (kabuğu soyulmuş)


-1 adet kapya biber (sapı ve çekirdekleri ayıklanmış)


-3 adet sivri biber (sapı ve çekirdekleri ayıklanmış)


-2 diş sarımsak


-1 yemek kaşığı biber salçası


-1 tatlı kaşığı tuz


-2 tatlı kaşığı Knorr Pul Biber


-Yarım tatlı kaşığı Knorr Karabiber


-Yarım demet maydanoz


Malzemeleri hazırlayıp, kolları sıvadıysanız şimdi lahmacun içi hazırlanışına geçebiliriz.


Lahmacun içi tarifini en lezzetli şekilde hazırlayabilmek için öncelikle derin bir kaba ihtiyacımız var.


Derin kabımızın içerisine kıyma, tuz, salça, pul biber ve karabiberi ekliyoruz. Ardından kalan diğer malzemeleri mutfak robotunda ince çekiyoruz ve kabımızın içerisindeki malzemelerin üzerine ilave edip, iyice yoğuruyoruz.


Lahmacun İçi Tarifi Servis Önerileri


Lahmacun içini en güzel şekilde hazırlayıp, enfes lahmacunları fırına verdik. Sırada lahmacunun yanında olmazsa olmaz diyeceğimiz tariflere değinmek istiyoruz.


Lahmacun varsa soğan salatası olmazsa olmaz. Soğan salatası, köz biber salatası ve mevsim salata tarifleri lahmacunun yanına en çok yakışan tarifler diyebiliriz.


Lahmacunun doyuruculuğunu arttırmak için mercimek çorbası da tercih edebilirsiniz. İçecek olarak da tercihiniz bir bardak bol köpüklü ayrandan yana olabilir.


Lahmacun İçi Tarifi Püf Noktaları


Lahmacun içi hazırlama tarifinde de elbette ki püf noktalarımız mevcut.


İç harcında kullanılacak kıymanın tam yağlı olmasına dikkat edin. Böylelikle hazırladığınız lahmacun daha yumuşak olacaktır.


Soğan ve maydanozları olabildiğince küçük doğramalısınız. Burada blender kullanmaktan kaçınmalısınız. Blender malzemelerin sulanmasını sağladığından hamurunuzun cıvık cıvık olmasına sebep olacaktır.


Lahmacun İçi Tarifi Kaç Kaloridir?


En güzel lahmacun içi tarifini hazırladık. Şimdi de akıllara ilk ve en çok gelen sorunun cevabını sizlerle paylaşmak istiyoruz.


Lahmacun içi tarifi ile hazırlanan 1 adet lahmacunda yaklaşık olarak 220 kalori bulunmaktadır. Esnaf lokantalarının en sevilen lezzetlerinden bir tanesi olan lahmacun ne yazık ki hamur işi kategorisinde yer almasından dolayı maalesef ki kilo kontrolü yapanlar için önerilmemektedir.


Lahmacun İçi Tarifini Sevenlere 3 Ten Birbirinden Lezzetli Tarif


Evde lahmacun içi tarifini hazırlayıp, ardından enfes lezzette sahip lahmacun hazırladık. Sırada tarifimizi sevenler için 3 tane daha birbirinden lezzetli tarif önerisi bulunmaktadır.


İlk olarak son dönemin en popüler tarifi olan cantık tarifini, ardından kodra (kıymalı pide) tarifini ve son olarak da fındık lahmacun tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz.

Pişirmeye Başla

Lahmacun İçi Tarifi

: Taş Fırın Lezzetinde
Emre Ulu;

Malzemeler

- 8 kişi +

Malzemeler

yağlı dana kıyma
400 gram (g)
domates, kabuğu soyulmuş
1 adet
kapya biber, sapı ve çekirdekleri ayıklanmış
1 adet
sivri biber, sapı ve çekirdekleri ayıklanmış
3 adet
sarımsak
2 diş
biber salçası
1 yemek kaşığı
tuz
1 tatlı kaşığı
Knorr Pul Biber
2 tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
yarım tatlı kaşığı
maydanoz
yarım demet